ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
“İMANI TEHLİKELERDEN KORUMAK”

imani korumak

Diğer Yazıları için tıklayınız…

İMANI TEHLİKELERDEN KORUMAK

Allah’a bağlılığı ve her türlü fedakârlığı yapma istek ve içtenliğini ortaya çıkaran asıl etken imandır. Mevcudatı yaratan ve onun üzerinde sınırsız tasarruf hakkına sahip olan, bir başlangıcı ve sonu olmayan, sonsuz kudrette bir yaratıcının varlığını kabullenme, O’na şükran duygularıyla bağlanma ve bu bağlılığa inkârı izale eden sadık kalma isteği ve kararlılığı, imanın tescilidir. Araştırmaya, çabalamaya ve mücadeleye bağlı olarak son sözün sahibi olan Yüce Allah’ın takdiriyle kazanılan iman, dünya ve ahiret mutluluğu için en büyük servettir.

Tercihte bulunabilme özgürlüğüyle, karşılıksız bir hayat ve bunun sürdürülmesinde gereken sayısız nimetlerle onurlandırılmış ve diğer canlılardan istisna edilmiş olan insan, herkese kısmet olmayan bu payenin kıymetini bilmekle ve onu korumakla mükellef tutulmuştur. Bu amacı gerçekleştirmenin tek yolu da gönüllerin huzuruna vesile olan Allah Teâlâ’yı anmak ve hatırda tutmaktır. İman eden sineler için günde beş vakit namazı kılma zorunluluğu da Allah’ı unutmama, hep hatırda tutma sorumluluğunu yerine getirmeye ilişkin en önemli fırsat ve büyük bir nimettir.

Allah’a gönül bağıyla bağlılığın ifadesi olan imanın en mühim sonuçlarından biri, kötü söz ve davranışların, sinede bulunan imanın yöneltildiği yüce varlığın hatırına terk edilmesidir. Davranışlarla örtüşen güzel sözler, kalp güzelliğinin dışa yansıması olarak değerlendirilir. Bu nedenle iman, bilginin ortaya çıkardığı bilinçli bir tasarruf olmalıdır. Mümin için iman esaslarını özümseyememek bir cehalettir ve iman için son derece tehlikelidir. Zira İman ve onun geliştirilip güçlendirilmesi için zaruret arz eden ibadetler de bilinçle hareket etmeyi gerektirir.

İslami geleneklerin geçmişten bugüne varlığını sürdürdüğü bilinen bir toplumda doğup büyüyen bir kimsenin büyüklerinden gördüğü söz ve davranışları bilinçsizce tekrarlaması, imanın aşınmasına ve yok olmasına neden olabilir. Toplumdaki cari yanlış uygulamanın birçok kimse tarafından yapılıyor olması da bu tehlikenin zuhuruna engel değildir. Çünkü Kur’an, anlayış ve uygulamalarda birçok insanın ittifakının istikamete delalet etmediğini haber vermektedir. Bu nedenle cari örfün, bir memlekette bilinç düzeyi yüksek bir yaşamın benimsenmesine engel oluşturacak boyuta ulaşması, imanla gerçekleştirilmek istenen hakikatlere engel oluşturur.

Müslüman olmakla birlikte İslam geleneklerinin hüküm sürmediği toplumlarda inanç bilgisinin eksikliği veya yokluğu yahut bilginin bilinç düzeyine erişememesi ve farklı kültürlerin tesiriyle inkarı gerektiren ifadelerin kullanılması, Allah ile olan gönül bağının kopmasına sebep olur. Oysa iman, insanı ebedi hayatta mutluluğa götüren en mühim servettir ve onun zarar görmesini engellemek için her türlü tedbiri almak, ferdin en önemli görevidir.

Yüce Allah’ın kudretine gölge düşüren hususların bulunduğunu dile getiren ifadeler imanı yok ederek inkara sebep olur. Bunun iması bile imandaki samimiyetsizliğin göstergesidir. Bir an için bile olsa Allah’ın kullarını görüp gözetmediğini, onlara zulmettiğini, faraza bir işe Allah’ın gücünün yetmeyeceğini, Allah’ın küçük haşere, canlı veya durumları yaratmak için tenezzül etmeyeceğini tasavvur ve iddia etmek küfrün kapısını aralar.

Allah sevgisi peygamberin, hayatın her alanındaki uygulamalarına uymada fedakarlık göstermekle ispat edilebilir. Allah’ın kulları üzerindeki sevgisi ise onları bağışlamasıyla ortaya çıkar. Bu nedenle Hz. Peygamber (sav)’e saygısızlık olarak değerlendirilebilecek her şey küfre sebep teşkil eder. Peygambersiz bir din ihdas etmek amacıyla, Hz. Peygamber’in 23 yılda dinin gereklerini insanlara öğretmek için yaptıklarını görmezden gelip yahut hafife alarak iyi bir yaşam için Kur’an’ın yeterli olacağı yaklaşımını benimsemek inkâra sürükleyen hususlardandır.

İslam’ın ana kaynağı ve en büyük değerlerinden biri olan Kur’an’ı, saygısız uygulamalara maruz bırakmak; onu yırtmak, ayaklar altına almak, onun kesin bağlayıcılığı olan bir hükmünü reddetmek, imanı yok eder. Bunun gibi dinin diğer değerlerini gölgeleyen her türlü tasarruf; maddi imkânlarının azlığını bahane ederek ibadetleri yerine getirmemek, ibadetlerin yerine getirilmesi telkiniyle karşılaşıldığında bunların bir ömür yerine getirilemeyeceği anlamına gelen ifadeler kullanmak, ezanla alay etmek, ahiret inancını ve öldükten sonraki hayatı reddetmek, ağır hastalık sebebiyle imanın varlığı önemsenmeksizin ölümü istemek, haram yemenin çok güzel şey olduğunu söylemek… imanda sıhhatin bulunmadığına işaret eder.

Yüce Allah’ın tasarrufunda yanıldığını, erken davrandığını yahut geç kaldığını, zamansız iş yaptığını ifade ve ima eden sözler, Allah rızası için yapılması gereken bir şeyi insanların takdirini kazanmak için yapmak, güzel bir mevkii elde etmek yahut bir payeye erişmek için onu elde etme pahasına başka bir dinin mensubu olmayı temenni etmek, imanın temelini teşkil eden ilahi rızanın bulunmadığını ve imanın henüz sinede yer bulamadığını gösterir. Bu durum, kulluğun üzerine inşa edildiği fedakarlık anlayışına aykırıdır.

Yüce Allah’a karşı kulluğun gerektirdiği tevazu ve acziyet halini zedeleyen, iman esaslarının değerini örseleyen, Yüce Allah’ın kemal sıfatlarla muttasıf kılınması, noksan sıfatlardan tenzih edilmesi ilkesine mugayir sarfedilen her söz ve davranış imanın aşınmasına ve neticede hiç farkında olmadan yok olmasına neden olur.

En değerli varlığımız imanımızı korumada fedakar davranmak ve

Dualarda buluşmak dileğiyle…

Diğer Yazıları için tıklayınız…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 01 Ocak 2016, 21:13 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar