ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
İNFAK

infak

Diğer Yazıları için tıklayınız…

İNFAK

Bismillahirrahmanirrahim.

Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd, kutlu elçi Hz. Muhammed (sav)’e, O’nun al ve ashabına salât ve selam olsun.

İnsan türüne has mutlu yaşamın kurallarını ve varlık âleminin yaratılış sebebini bildirmek için indirilen Kur’an,  dünya hayatının her alanında yol gösterici olabilmesini, insanın sorumluluk bilinciyle yaşamasına bağlamış, aksi durumun, bu rehberliğin ortadan kalkmasına neden olacağına işaret etmiştir.

Akli melekelerle donatılarak vatlık sahnesine çıkarılan insandan beklenen tasarruf, kendisinin ve mevcudatın sahibini arayıp bulması, her şeyin emrine amade kılınmasıyla sayısız nimetlerin içinde yaşamın devamını sağlayan Yüce Yaratıcının hoşnutluğu için namaz kılması ve ilahi mevhibe olarak kendisine verilen imkânlardan yerli yerince karşılıksız vermesidir. Böyle bir kimse sorumluluğunun bilincinde takvasına erişmiş demektir.

Meşru kazanç yollarıyla elde edilen varlıktan Allah yolunda harcama; aile fertlerini, fakirleri, miskinleri, komşuları, yolda kalmışları, Allah yolunda çalışanları ve akrabaları da içine alacak şekilde geniş tutulmalıdır. Emek harcayarak kazanılanların iyisinden ve sevilen kısmından gizli-aşikâr, gece-gündüz harcayanların mükâfatları, Yüce Mevla’nın katında değerlendirilecek ve onlar ahiretin korku ve üzüntüsünden de emin olacaklardır. Öyle ki, her bir infak iyiliği, her başağında yüz tane bulunan yedi başaklı bir tohuma benzetilmiş, iman ve takvanın tezahürü olan bu iyiliğin fazlasıyla karşılık bulacağı bildirilmiştir. Bütün düşkünlüğüne rağmen en çok sevdiği şeyden kopmasını bilebilenlerin, cennete götüren birre (iyiliğe) ulaşabileceği Kur’an’ın ısrarla üzerinde durduğu hususlardan biridir. Ömer b. Abdülaziz, yoksullara bol miktarda şeker dağıtmasının sebebini, şekere olan sevgisine bağlaması, kişiyi düşkünlük noktasında kendisine bağlayan şeylerin infak edilmesinin önemini ortaya çıkarmakta ve feda edilmeyen sevgilerin ebediyete ulaşamayacağına işaret etmektedir.

Kur’an’ın telkin ettiği infak kültüründe; gösterişten uzak durulması ve Allah’ın hoşnutluğunun esas alınması ilk şart olarak benimsenmekle birlikte, infakın kim tarafından, ne maksatla, hangi maldan ve ne şekilde yapıldığı önemli yer tutar. “Allah sevgisi için ve/veya mala olan sevgilerine rağmen fakire, yoksula, yetime ve esire yedirirler. Sizi ancak Allah rızası için yediriyoruz. Sizden ne bir karşılık, ne de bir teşekkür bekliyoruz” anlayışla gerçekleştirilen infakın en üstünü aile efradına, akraba ve hısımlara yapılanıdır. Tasadduk, varlıktaki ve ömürdeki bereketin, ahiretteki bahtiyarlığın ve dünyadaki mutluluğun da vesilesi konumundadır.

Gösterişten arındırılmayan, başa kakma, manevi nüfuz ve baskı aracı olarak kullanılan infak ve tasadduk, iman etmeyen kimsenin infakı yani Allah katında hiçbir değeri olmayan harcama gibi değerlendirilmiş, şiddetli yağmura maruz kaldığında üzerindeki toprağı kaybeden kaypak bir kayaya benzetilmiştir. Kıyamet günü Allah’ın konuşmayacağı, yüzlerine bakmayacağı, temize çıkarmayacağı ve elem verici bir azaba maruz bırakacağı üç sınıf insandan birinin, verdiğini başa kakan kimse olduğu bildirilmektedir.

İnfak hareketinin iyilik değeri taşıyabilmesinde önemli hususlardan biri de bağışlanan şeyin bağışta bulunanın kendisine verildiğinde gönül rahatlığıyla alabileceği temizlikte ve nitelikte olmasıdır. Bazı istisnalar dışında varlıkta bulunan fakirin hakkı, gizlilik ilkesine riayet edilerek alanın hayâ duygularının zayıflamasına, çalışma azmi ve isteğinin yok olmasına, verenin de gurur ve kibre sürüklenmesine imkân vermeden sahibine teslim edilmeli ve her işte olduğu gibi infakta da ihsan düzeyine erişilmelidir.

Sağ elinin verdiğini sol elin görmemesi üzerine kurulu infakta gizlilik ilkesi, hakikatte nefsin şerrinden korunmak için müracaat edilmesi gereken en önemli tedbirdir. Bu davranış kıyamet günü arşın gölgesinde gölgelenme ödülüyle karşılık bulacaktır. İslam’la şeref bulduktan sonra asil ecdadımızın ortaya çıkardığı hayrî müesseseler, tasadduk prensipleri ve verme kültürünün egemen kılınmasıyla oluşturdukları medeniyet bugünün iyilik hareketlerine ilham kaynağı olmakta, aynıyla vaki olmasa da aynı ruhun devamına ışık tutmaktadır.

Ancak bugünün İslam dünyasına şekil verenleri bekleyen en büyük tehlike israfın, lüksün ve aşırı tüketimin, imkânların kaybolmasına sebebiyet verebileceğinin dikkate alınmayışıdır. Zira vererek bereket zemininde sevgiyle oluşturulan medeniyet, bencilce ve ölçüsüzce tüketilerek yok edilmektedir.

İyiliğin egemen kılınması ve dualarda buluşmak dileğiyle…

 

 

 

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Mart 2015, 22:26 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar