ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
“İnsan Eğitiminin Temeli Kur’an Olmalıdır…”

muftuyazkurslariHüseyin KÖKSAL
Vakfıkebir İlçe Müftüsü

Diğer Yazıları için tıklayınız…

YAZ KUR’AN KURSLARI

Bismillahirrahmanirrahim.

Yeryüzünün imarıyla görevlendirilen insan, bu görevin kurallarını ve başarı şartlarını Yüce Allah cc)’ın hitabından ve peygamberinin uygulamasından doğumla başlayıp ölümle biten süreçte öğrenmelidir. Bilgi davranışlara yansıyarak süreklilik arz etmeli; kişiyi geliştirmeli ve olgunlaştırmalıdır.

 Varlık âleminin sahibi olan Allah (cc), kâinata merhamet nazarıyla bakar; mevcudatın varlık sahnesine çıkması ve hayatiyetini sürdürmesi sonsuz ilahi rahmetin tecellisidir. Yarattığını unutmayan Allah, onu başıboş da bırakmamıştır. Hz. Peygamber (sav), insanlığa Allah’ı tanıyabilmek için Kur’an okumayı ve kâinata ibret nazarıyla bakmayı, muhtaç olduğu hayat düsturlarını öğretmek için görevlendirilmiştir.

Kur’an, Allah Teâlâ’nın azamet ve kudretinin, merhamet ve esirgemesinin… tecellisini görmeyi kolaylaştıran ilmi araştırmalara değer vermiş; bilenlerin bilmeyenlere üstünlüğünü; aydınlığın karanlığa; görenin görmeyene, ölünün diriye üstünlüğüne benzeterek. ilim tahsiline teşvik etmiş, bilginin yüceliğine ve erdemine atıfta bulunmuştur.

Bireysel olarak her ferdin, ergenlik çağına kadar sorumluluktan muaf tutulmuş olması; hayat süresince bilginin ve imanın ışığında gerçekleştireceği görevler için Kur’an ile eğitilmesine ve onu yaşam tarzı haline getirmesine fırsat vermek içindir. Bu sebeple insan eğitiminin temeli Kur’an olmalıdır. Kur’an’ın ruhundan uzak kalınan her an büyük bir kaybın ve hüsranın habercisi olarak değerlendirilmelidir.

Kur’an, Yüce Allah’ın şefkat ve merhametinin tecellisiyle insanları karanlıklardan aydınlığa; her şeye galip ve övgüye lâyık olan Allah’ın yoluna çıkaran kitap, öğüt, gönüllere şifa ve müminlere hidayet kaynağı olabilmesi, öğüt alma maksadına dönük ve aklıselimlin öncülüğünde ayetlerin düşünülmesiyle  mümkündür.

Kur’an’dan bir harf okuyana, onu kekeleyerek, zorlukla da olsa ve gereği gibi okuyana farklı tezahürlerle mükâfat vaat edilmiş; kalbinde Kur’an’dan bir miktar bulunmayan kimsenin harap eve benzetilmiş olması, Kur’an eksenli yaşamın egemen kılınmasının zaruretini göstermektedir.

Hadiste; gece gündüz Kur’an’la meşgul olan kimsenin bu halinin imrenilecek bir durum olduğuna ve Kur’an okumanın üstünlüğüne dair birçok rivayet; Kur’an okumayı bazı zamanlara hapsetmeden ve üstünkörülükten kurtararak sürekli onunla meşgul olmanın doğal beşeri ihtiyaç olduğuna işaret etmektedir.

Allah’a ve onu elçisine itaat etmek gerektiğini, peygambere itaatin Allah’a itaatle eşdeğer olduğunu, Allah sevgisinin dışa vurumunun, peygamberin hayatına uymakla mümkün olacağını ifade eden ayetler; Kur’an’ın ve Hz. Peygamber (sav)’in hayatının öğrenilerek yaşam tarzı haline dönüştürülmesini mecburi kılmaktadır.

Görülüyor ki, Kur’an ve sünnet dünya ve ahiret mutluluğu için bireysel ve toplumsal hayatta sıkı düzeni öngörmektedir. Ebeveynin çocuklarına bırakması gereken en değerli mirasın; onları topluma faydalı fertler olarak yetiştirmeleri ilkesi gereğince, anne babaların Allah’ı ve resulünü çocuklarına tanıtıp sevdirmek gibi ulvi bir görevleri vardır. Bu görevin ihmal edilmesi içtimai hayatta şikâyet konusu olan birçok meselenin zuhuruna sebep olmaktadır.

Ülkemizde Yaz Kur’an Kursları, aslında ebeveynin bu alandaki açığını kapatmak için geliştirilmiş bir çözümdür. Çocukları bu dokuz haftalık dönemde camilerde Kur’an Kurslarında bir araya gelerek başta Allah ve Resulünün sevgisi olmak üzere kardeşlik ahlakını ve hukukunu, yeme içme oturup kalkma, girip çıkma, oynayıp eğlenme, sevip sayma ve sevinip üzülmeyi… sadakat doğruluk ve erdemliliği… iman ve ibadetlerle bunların sebep ve hikmetlerini, güzel ahlak ve terbiyeyi, takvanın; Allah’a ve birlikte yaşadığımız insanlar karşı sorumluluklarımızı yerine getirmekle gerçekleşebileceğini öğrenmeleri amaçlanmaktadır. Dualarda buluşmak dileğiyle…

Diğer Yazıları için tıklayınız…

 

 

 

 

 

 

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 18 Haziran 2014, 09:52 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar