ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
İnsan Saygın Bir Varlıktır

insan saygin bir varliktir

Diğer Yazıları için tıklayınız…

İNSAN SAYGIN BİR VARLIKTIR

Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla

Alemlerin Rabbi olan Allah’a Hamd, Hz. Muhammed (sav)’e , O’nun al ve ashabına Salat Selam olsun.

İnsanlara rehber, takva sahiplerine hidayet kaynağı olarak gönderilen İlahi sözler bütünü Kur’an, varlık alemi içerisinde insanın değerini açıkça ortaya koymuş, kainatın sahibine, halifelik yapmak üzere yaratılacağını ilan etmiş ve meleklerin secdesine mazhar olmuştur. İmar, ıslah, tanzim ve muhafaza görevini yerine getirebilmesi için en güzel surette yaratılarak sözü geçen görevlerin ifası için donanımlı hale getirilmiş, varlık alemindeki bütün imkanlar onun emrine verilmiştir. Kendisine bahşedilen bu itibarın aşınıp kaybolmasına engel olmak için de her bakımdan ölçülü bir yaşam tarzını tercih etmesi telkin edilmiştir. Bu nedenle kalp, göz ve kulak, insan iradesini yönlendiren ana unsurlar olarak değerlendirilmiştir.

Doğuştan getirilen öz değerin ve itibarın korunması ve geliştirilerek yüceltilmesi, bilginin erdeme dönüştürülmesi ile mümkündür. İnsanlara hitaben nazil olan ilk vahiyde okumanın zikredilmesi, ilme ve bilgiye işaret edilmesi; her türlü yetişme, gelişmenin bir disiplinle olabileceğini göstermektedir. En önemli disiplin kaynağı olan İslam, bütün ilimlerin Allah adına yapılması gerektiğini bildirmektedir.  Bu sebeple Kur’an, ilmi insanın ayrılmaz parçası olarak tanımlamaktadır.

İlahi mesajların hepsi, insanın manevi şahsiyetinin korunmasına yönelik indirilmiş, peygamberler de ilahi gözetim ve denetim altında örneklikleriyle bu mücadelenin sembolü olmuşlardır. Bundan dolayı insandan söz dinleyen ve o sözün gereğini yerine getiren olması istenmiştir.

Allah, insanı kendi eliyle ve ilahi isimlerin bütün tecellisiyle, kulluk bilinci ekseninde yaşaması için yaratmış, kainatı onunla süslemiştir. Göklere, yere ve dağlara ağır gelen emaneti yüklenmiş, alemde mevcut her şey onun için yaratılmış ve emrine amade kılınmış, böylece onu bedenen ve ruhen onurlandırmıştır.  Kainatın esrarına ve eşyanın hakikatine muttali kılınarak nefse ve yaratılmışlara kul oldukça gerçek değerini yitireceği, Allah’a kulluğu ölçüsünde mükerrem sayılacağı bildirilmiştir.

Topraktan yaratılıp ilahi nefhaya mazhar olan insan, organlarıyla orantılı bir şekil- ahsen-i takvim- kazandırılarak şereflendirilmiştir. Bu bakımdan ruhu ve bedeniyle bir bütünü temsil etmesi itibariyle, onurunu inciten uygulamalar, izzet ve ikramın kaynağı ve gerçek sahibi olan Allah tarafından yasaklanmıştır. İtibar kaybının önlenmesi için ruhlar aleminde verilen sözlere sahip çıkılmalı, yaratılışta var olanın kullukta bulunma eğilimi geliştirilmeli, güzellikte beden ve ruh bütünlüğü korunmalı, kulluğun kemali için ruhun derinliği sağlanmalıdır.

İnsanlarla ve diğer varlıklarla saygınlığın ve itibarın kontrolünde ve Rahman’ın arşı değerindeki gönül derinliğinde iyi geçimi esas almak, hayatın sahibine saygının, dolayısıyla kulluğun gereği, mükerrem olmanın da zorunlu sonucudur. Şekli farklılıkların hakarete ve horlanmaya gerekçe olamayacağı, gönüllerde olanın esas olduğu, bunu da yalnız Allah’ın bileceği unutulmamalıdır.

Sosyal statüsüne, makam ve mevkiine, maddi imkanlarının genişliğine bakmaksızın toplumun bütün kesimlerini saygıya layık görmek, gönül kırmanın büyük günah olduğu, Allah’ın, gönlü kırıklarla beraber olduğu, kişilerin şekillerine ve mallarına değil, kalplerine ve davranışlarına itibar ettiği anlayışını taşımak, saygınlık liyakatiyle gerçekleşebilir.

Allah’ın değer vererek yarattığı insana, varlıklar içindeki özel konumu sebebiyle hiçbir ayırım gözetmeksizin, sevgi hissi, kardeşlik ahlakı ve hukukuyla kavl-i hasen ve hüsnü muaşeret ekseninde kaynaşmalıdır.

Varlık sahnesine çıkışı anlamsız ve amaçsız olmayan, Hakk’ın özel bir surette yarattığı ve başıboş bırakmadığı, bir gün mutlaka hesaba çekeceği insan, adına yaraşan ünsiyet vasfını özümsemeli, bir ademin kainatın dürülmüş bir sureti olarak bir aleme karşılık geldiğini bilmelidir. Kişi kendi saygınlığının farkına vararak şükrünü ifa etmeli, başkalarının saygınlığının bilincine vararak ilişkilerinin seviyesini yükseltmelidir.

Dualarda buluşmak dileğiyle…

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 13 Aralık 2014, 18:42 tarihinde Flash Haberler, Genel, Köşe Yazarları, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar