ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
İSLAM ÜNİVERSİTESİ

islam universitesi

Diğer Yazıları İçin Tıklayınız…

İSLAM ÜNİVERSİTESİ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ, Mekke”deki Hac İdare Merkezi”nde yaptığı basın toplantısında ; “ İstanbul’da uluslararası bir İslam Üniversitesi kurulması gerektiğini,bu üniversitenin insanlık için önemli olduğunu; burada yetişecek alimlerin, sorunların kaynağı olmayacağını, bizzat sorunların çözümüne katkı sağlayacağını” söyleyerek önemli bir başlangıcın ilk adımını atmıştır.

Bu proje, İslam ülkelerinin içinde bulunduğu kötü durum için bir umut olabilir. Çünkü bugüne kadar yeryüzünde başta Mısır’daki El Ezher Üniversitesi olmak üzere, benzer şekilde kurulmuş beş üniversite olmasına rağmen bu üniversiteler, İslam Ülkelerinin ve insanlığın sorunlarına çözüm getirecek gerçek bilgiyi üretememişlerdir.  

Sayın GÖRMEZ ayrıca, “Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından dünyanın değişik ülkelerinde ikili protokollerle açılmış olan fakülteleri, kurulması düşünülen bu üniversite bünyesinde toplayarak    İngilizce, Arapça ve Farsça dillerinde eğitim verilmesini planlıyoruz” demiştir.

Bu niyet ve girişimin bir ihtiyaçtan kaynaklandığı aşikârdır. Çünkü Kur’an bilim çağının kitabı olduğunu; bilimsel gerçeklere dikkat çekerek ilim ve bilgi yönüyle kendisinin insanüstü mucizevî bir kitap olduğunu söylemektedir. Ancak asırlar boyunca ve çağımızda Kuran’ın bu yönü dikkate alınmadan daha çok ölü ve taziye kitabı tılsım, büyü, hat sanatının temel malzemesi, makamlı ses yoluyla insanları etkileme aracı, üfürük ve muska ile hastaları tedavi etme kitabı gibi algılandığı görülmektedir. Allah Kuran’da Resulüne “ …dirileri uyar!” , “Ölüler işitmez” dediği halde dirileri bırakarak ölülerin taziye kitabı gibi algılandığı da günlük hayatımızdaki uygulamalardan anlaşılmaktadır.

Bunun doğal sonucu online casino canada olarak, toplumun gerçek bilimsel bilgiden uzak hurafe, zan, kuruntu, M. Akif’in de dediği gibi, “uydurulmuş binlerce herzele” ile gelenekselleşmiş din algısı, masallaşmış, efsaneleşmiş asılsız düzmecelerle yapılanmış dindarlık, günlük hayatımızı kuşatmıştır; adeta sarmalamıştır. Asıl kaynak olan Kuran’ın yaldızlı çantasında duvara asılarak sosyal hayattan uzaklaştırılmasının sonucu olarak; yerini cemaatlerin, tarikatların, şıhların, şeyhlerin ermişlerin gâipten ve gelecekten haber verenlerin, Hz. Resul’den de öteye geçip Allah ile konuştuğunu söyleyenlerin aldığı bir hayatın içindeyiz.

Saf, arı, duru, gerçek bilgi ile donatılmayan,  bilimsel Kur’anî bilgiden mahrum bırakılan toplumlardaki inanç boşluğunu böyle kişilikler ve gruplar doldurmakta ve toplumu felakete götürmektedirler. İslam ülkelerindeki bu geri kalmışlığın, bölünmüş ve parçalanmışlığın iç savaşların, kan ve göz yaşının sebebi de işte bu yanlış din algısıdır.

Allah, “kolay anlayasınız diye Rabbiniz size kitabı böylece açıklıyor, kitab-ı mübin (açık kitap) demesine rağmen; “anlaşılması zor, siz onu anlayamazsınız!” diyerek İlâhi gerçekler yerine Rabbe değil, kendilerine çağıran kişilerin ve toplulukların bu davranışları nedeniyle, dinden olmadığı halde dindarlığın aracı gibi yansıtılan asılsız, köksüz ve dayanaksız uygulamalarla örülmüş bu gidişata “dur!” diyecek bir Kur’an Araştırmaları Üniversitesi veya “Kur’an Üniversitesi” kurularak gerçek delillere dayanan doğru ve hâlis bilginin insanlığa sunulması Allah’ın murâdıdır, emridir; insanlığın en temel ihtiyacıdır.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in bu girişimi desteklenmeli ve bir an önce hayata geçirilmelidir. Yoksa cehaletin örümcek ağına takılı vaziyette debelenir dururuz. Selam, sevgi ve saygı ile…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Kasım 2014, 14:25 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 3 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar