VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
İslami Mücadele’de Öncü Şahsiyetler’ konulu konferanslarından ilki Akçaabat’ta gerçekleştirildi.

BÜYÜK BOY RESİMLER İÇİN TIKLAYINIZ!

İslami Mücadele’de Öncü Şahsiyetler’ konulu konferanslarından ilki Akçaabat’ta gerçekleştirildi.

Eynesil ÖzgürDer Temsilciliği ve Akçaabat İlim Yolcuları Derneğinin ortaklaşa düzenleyecekleri ‘İslami Mücadele’de Öncü Şahsiyetler’ üst başlıklı konferanslardan ilki Akçaabat Erol Günaydın Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Cemaleddin Afgani, Muhammed Abduh, Reşit Rıza’nın işlendiği ilk oturumun konuğu Hamza Türkmen’di.

Sunucu Özgür Üçüncü, 2012–2013 döneminde sürecek olan programın içeriği hakkında bilgi verdi ve oturumu başlatmak üzere Kur’an’ı Kerim tilaveti ve meali şerif okumak üzere İlim Yolcuları Derneğinden Arif Uzun’u davet etti.

Kur’an’ı Kerimden sonra açılış konuşmasını yapmak üzere açılışı yapılacak olan Özgür-Der Eynesil Temsilciliği müteşebbisi Şükrü Uzun davet edildi. Uzun, konuşmasında ‘İslami Mücadele’de Öncü Şahsiyetler’ adlı konferansların niçin yapıldığından bahsetti. Arı duru Kur’an vahyinden uzaklaşıldığı, bunun bizleri Kur’an’ı dosdoğru yaşama ve anlamaya sevk ettiği bunu yaparken de bu çabayı tarih boyunca göstermiş İslam öncülerini tanımak, fikirlerinden ve mücadele metotlarından haberdar olmak gerektiğinden bahsetti. Ve Hamza Türkmen konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Türkmen, sözlerine kişilerin değil düşüncenin lider olduğu bir yapıdan yani fikri liderlikten, kişilerin değil, kişilerin sahip olduğu değerlerin öneminden bahsederek sözlerine başladı. Hakikatin şahitliğini yapan, muslih çabalar içinde olan herkes bizim öncümüzdür. İki kavram konumuz açısından önemlidir. İfsad: Vahyi ölçülerden kopma, sapma, bulanma halidir. Islah: Bozulmuş olanı yeniden düzeltmedir diyebiliriz. İslami mücadele temelde ıslah çabaları üzerinde yükselebilir, dedi.

İslam toplumu 19.yy.da siyasi, kültürel vd… açısından çökmüş durumdaydı. İslam toplumuna bunun için yapılması gereken Öze Dönüş/Islah’tı. Muvahhidler Hareketinden(13.14. yy) sonra Kur’an ve Sünnet merkezli, şura temelli bir yönetim olmadı. Din ferdileşti; ama İslam’ın yaşayan gücü ıslah hareketleri ve ıslah öncülerinin çabalarıyla yaşadı, dedi.

Cemaleddin Afgani,  İslam ülkelerinin çoğunda 19. yy.’da Islah ve İhya çabalarının banisi olarak kabul edilir. Cemaleddin Afgani hakkında tahkik ehli birçok müellifin ve İslam âliminin katıldığı görüş şudur: Islah ve ihya çabalarının veya çağdaş bir ifadeyle öze dönüş ve yeniden inşa faaliyetlerinin 20. yüzyılda filizlenen gücü büyük ölçüde Afgani’ye ve mensubu olduğu Urvetu’l Vuska hareketine borçludur.

Afgani’nin Muhammed Abduh ile birlikte çıkartılmasında görev aldıkları Urvetu’l Vuska Cemiyeti’ne ait Urvetu’l Vuska dergisi, modern cahili sistemin bir aracı olarak tebliğ ve irtibat amacıyla çıkartılan İslami hareketlerin ilk örnek dergisidir. Bu dergi ile içtihadi bir çözümlemeye öncülük yapılmış ve bugünkü Müslümanları da ilgilendirecek bir şekilde kuşatıldığımız cahili sistem içinde sistemin bir aracının ilkeli olarak nasıl kullanılabileceği gösterilmiştir. İslam dünyası ile bu dergi sayesinde bir bağ kuruluyor. Mehmet Akif, Babanzade Ahmet, Eşref Edip Sıratı Müstakim ve Sebilürreşad dergilerinde Urvetul Vuska yazılarına yer verdiler. Daha sonra Sebilürreşad dergisi Mustafa Kemal’in atadığı İstiklal Mahkemeleri tarafından kapatıldı.

Cemaleddin Afgani hakkında gerek istibdat yönetimleri gerek oryantalistler tarafından birçok karalamalar, iftiralar yapılmıştır. İran’da iki kitap, Suud’da iki kitap, CIA tarafından da bir kitap bu karalamalar için yazıldı. Belgelerinin çoğu ise düzmece idi. Türkmen, iftiraları ve bu iftiralara cevaplarını vererek sözlerini sürdürdü.

Ayetullah M. Mutahhari, 20. Yüzyılda İslami Hareketler adıyla Türkçeye çevrilen kitabında Cemaleddin Afgani’nin sahip olduğu perspektifi veya ıslahat programını şu beş madde ile özetlemektedir: 1. İstibdata karşıdır. 2. Kur’an ve Sünnet’e dönüşü savunur. 3. İçtihad keyfiyetini ön plana çıkartır. 4. Din kültürünü bid’at ve hurafelerden arındırmaya çalışır. 5. Sömürgecilerle mücadeleyi önceler. Dikkat edilecek olursa bu program 20. yüzyıldaki Menar, Sebilürreşad, Tercüman-ı Kur’an dergilerinin; İhvan-ı Müslimin’in, Cemat-i İslami’nin, Cezayir Ulemâ’il-ihvani Müslimin’in, Hizbu’t-Tahrir’in ve Şia’daki ûsuli çizginin de temel sistematiğidir. Islah çabaları içinde değerlendirebileceğimiz bu çevrelerin takip ettikleri program büyük ölçüde Afgani ve Urvetu’l Vuska çizgisinin devamı niteliğindedir. Öze dönüş ve yeniden inşa kaygısı taşıyan bu ekoller arasındaki temel benzerlik ve etkileşim yanında, bir de birikim, tecrübe ve özel şartlarla ilgili farklılıklardan kaynaklanan nüanslar ve tarz ayrılıkları söz konusu olabilmektedir.

21.yüzyıl da oluşan İslami hareketlerin hepsinin yukarıdaki beş madde temel programıdır diyen yazar, Ortadoğu intifadalarında en büyük pay bileşenlerin Müslüman yoğunluğu ve cami çıkışlı olmalarıydı dedi. Onların kökleri de Urvetul Vüska’dan, onun takipçisi Menar dergisi-ekolü ve İhvan örgütlenmesinden geliyordu.

Muhammed Abduh’un, öğrencisi M. Reşid Rıza ile birlikte Mısır’da çıkardığı Menâr dergisindeki Kur’an-tefsir çalışmaları, daha Abduh hayattayken Reşid Rıza tarafından derlenerek müstakil bir tefsir suretinde yayınlanmaya başlamıştır. Bu Menar Tefsiridir.

Reşid Rıza İslami Şahsiyet Nasıl Yetişir sorusunun cevabını şöyle veriyordu:

  1. Usulud-din iyi olacak. Sağlıklı Kur’an, sünnet, kelam, tarih vb. anlayışa sahip olmalı..
  2. Dünyayı iyi tanıyacak, tarihi iyi bilecek, Kur’an’i ölçülere göre değerlendirmelerini yapacak.
  3. Psikoloji, sosyoloji, siyaset, bilim formlarını bilecek.
  4. İstişareye ehil İslami şahsiyetler haline gelinmeli diyerek sözlerini bitirdi.

İki saate yaklaşan bir anlatıyla sona eren konu akabinden dinleyicilerden gelen soruların cevaplanması ile program sona erdi.

BÜYÜK BOY RESİMLER İÇİN TIKLAYINIZ!

Haber: Halil İncekara

Fotoğraflar: Uğur Şener

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Ekim 2012, 22:19 tarihinde Genel, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar