“PEYGAMBERİMİZ VE AİLE” KONULU SEMİNERDEN ÖNEMLİ MESAJLAR - BAŞKAN AHMET AĞAOĞLU BEŞİKDÜZÜ’NDE COŞKUYLA KARŞILANDI - MÜFTÜ KÖKSAL: HZ. PEYGAMBER (S.A.S) EN GÜZEL ÖRNEK, İDEAL BİR ŞAHSİYETTİR - KUR’AN BÜLBÜLLERİ GÖNÜLLERİ MEST ETTİ - 150 ÖĞRENCİ SABAH NAMAZINA İŞTİRAK ETTİ -
Kadınlar ikinci şansı hak ediyor

kadinlar hakediyor1

Büyük boy foto için tıkla…

Vakfıkebir Yaşama Katkı Derneği ve ‘Vakfıkebir Gönül Elçileri’ üyelerinin de destekleriyle düzenlenen toplantıya Trabzon Valisi Öz’ün eşi Rukiye Öz de destek verdi.

Vakfıkebir Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen ‘Kadınlar ikinci bir şansı hak ediyor’ konulu toplantının açılış konuşmasını yapan Vakfıkebir Yaşama Katkı Derneği Başkanı Aylin Arısoy, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri’ projesinin ikinci etabı olan kadınları güçlendirme kapsamında kadınlar için mesleki eğitim projesi Türkiye genelinde uygulanmaya başlanmıştır. Bilimin hızla geliştiği çağımızda toplumun ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücüne her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız bulunmaktadır. Kadınların güçlenmesinde meslek seçimleri ve mesleki eğitimleri, ekonomik, toplumsal ve bireysel anlamda önem taşımaktadır. Başlatılan bu eğitim seferberliği kadınlarımızı toplumda daha güçlü kılacaktır. ‘Vakfıkebir Gönül Elçileri’ olarak ilçemizde ulaştığımız gönüllü sayısı ve faaliyetlerimizdeki başarımızı kadınlarımızın değişim ve istihdamında mesleki bilgilerinin artırıldığında da gösterildiğine inancım tamdır” dedi.

Proje sorumlusu Esengül Kibar ise projeyle ilgili olarak detaylı bir tanıtım yaptı. Kibar, 2012 yılında başlayan Gönül Elçileri Projesinde önemli adımlar kaydedildiğine dikkat çekerek, “Yaşlılara ve özürlülere yönelik olarak Vakfıkebir’de uygulanan projeleri Bakanlığımıza rapor olarak ilettik. Tüm bu gelişmelere rağmen kadının erkeklere göre özellikle istihdam ve eğitim alanında dezavantajlı durumda olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Kadının eğitimine ve güçlenmesine katkı sağlıyorsanız, arkadan gelen nesillere de ışık tutmuş olacaksınız” ifadelerine yer verdi. Kibar, “Amacımız, her hangi bir nedenle, nedeni ne olursa olsun eğitimine ara vermiş olan kadın ve kız çocukları başta olmak üzere tüm dezavantajlı guruplara ulaşarak onların eğitimine devam etmelerine katkı sağlamaktır. Burada ulaşabileceğimiz kız Gaziantep Escort ve kadınlarımızın İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite eğitimine devam etmeleri, bir taraftan da iş alanlarında aktif bir şekilde devam etmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Hedef gurubumuz olan ilkokul ve ortaokul mezunu kadınlar ve genç kızlar. Bu kapsamda sınavda 20 sorudan 9’unu yapan her kadın diploma sahibi oluyor. 3-13 Şubat tarihleri arasında Halk Eğitimi Merkezi’ne bağlı açık öğretim bürolarına veya Kaymakamlıkta Gönül Elçileri’ne başvurmaları yeterli. Başvuru sırasında maddi bir sıkıntı doğarsa proje kapsamında karşılanacak. Zorlandığınız derslerde ise kurs desteği sağlanacak. Ayrıca eğitime devam ederken küçük çocukları olanlar da ücretsiz olarak kreş imkânlarından yararlanacaklar. Proje kapsamında ise en az 200 kadına ulaşmayı hedefledik” şeklinde konuştu.

Öz: “Kadınların hayali yarım kalıyor”

Vakfıkebir Yaşama Katkı Derneği üyesi Pervin Hürfikir’in konuşmasının ardından çok sayıdaki bayan katılımcıya hitap eden Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün eşi Rukiye Öz Hanımefendi ise konuşmasında, eğitimin herkesin temel hakkı olduğuna ve devletimizin herkese eğitim hakkı sunma görevi olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye toplumunu oluşturan kadınlarımızın çoğu çeşitli nedenlerle eğitimin dışında kalmakta ve hayallerini yarım bırakmaktadırlar. Kadınların bu haklarını kullanabilmeleri, eğitim düzeylerini yükselterek daha güçlü konuma gelebilmeleri ve istihdama yeterince katılabilmeleri için önlerindeki engeller kaldırılmalıdır. Kadınların yeterince eğitim alamamaları yoksulluğu getirmekte ve toplumsal sorunlara neden olmaktadır. Eğitimli kadın ise güçlü ailenin temelini oluşturur. Bu projeyle kadınlarımıza ikinci bir şans vermekteyiz. Çünkü biz büyük bir aileyiz” ifadelerine yer verdi.

Toplantıya Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün eşi Rukiye Öz, Vakfıkebir Kaymakamı Sedat sırrı Arısoy ve eşi Aylin Arısoy, İl Jandarma Alay Komutanı Turgay Aras’ın eşi Yeşim Aras, İl Emniyet Müdürü Ertan Yavaş’ın eşi Fatma Yavaş, Trabzon Polis Okulu Müdürü Tahsin Şensoy’un eşi Sevgi Şensoy, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü M. Birol Yüksek ve çok sayıda bayan izleyici katıldı.  (Ziya FİDAYE )

1

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 02 Ocak 2014, 00:05 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 811 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
“PEYGAMBERİMİZ VE AİLE” KONULU SEMİNERDEN ÖNEMLİ MESAJLAR

“PEYGAMBERİMİZ VE AİLE” KONU...

Video görüntü için tıklayınız… “PEYGAMBERİMİZ VE AİLE” KONULU SEMİNERDEN... [Devamı]
BAŞKAN AHMET AĞAOĞLU BEŞİKDÜZÜ’NDE COŞKUYLA KARŞILANDI

BAŞKAN AHMET AĞAOĞLU BEŞİKDÜZÜ’NDE...

Video görüntüler için tıklayınız… BAŞKAN AHMET AĞAOĞLU BEŞİKDÜZÜ’NDE COŞKUYLA... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL: HZ. PEYGAMBER (S.A.S) EN GÜZEL ÖRNEK, İDEAL BİR ŞAHSİYETTİR

MÜFTÜ KÖKSAL: HZ. PEYGAMBER (S.A.S) EN G...

MÜFTÜ KÖKSAL: HZ. PEYGAMBER (S.A.S) EN GÜZEL ÖRNEK, İDEAL BİR ŞAHSİYETTİR Vakfıkebir İlçe... [Devamı]
KUR’AN BÜLBÜLLERİ GÖNÜLLERİ MEST ETTİ

KUR’AN BÜLBÜLLERİ GÖNÜLLERİ MEST ETTİ...

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir Video_1               ... [Devamı]
150 ÖĞRENCİ SABAH NAMAZINA İŞTİRAK ETTİ

150 ÖĞRENCİ SABAH NAMAZINA İŞTİRAK ETTİ...

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir 150 ÖĞRENCİ SABAH NAMAZINA İŞTİRAK... [Devamı]
HATMİ ŞERİF OKUNDU, SOHBET VE DUA YAPILDI

HATMİ ŞERİF OKUNDU, SOHBET VE DUA YAPILD...

HATMİ ŞERİF OKUNDU, SOHBET VE DUA YAPILDI Vakfıkebir Merkez Yavuz Sultan Selim Camii’nde hatmi... [Devamı]
DEREGÖZÜ MAHALLESİ’NDE SABAH NAMAZI BULUŞMASI

DEREGÖZÜ MAHALLESİ’NDE SABAH NAMAZ...

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir DEREGÖZÜ MAHALLESİ’NDE... [Devamı]
Popüler Haberler


“PEYGAMBERİMİZ VE AİLE” KONULU SEMİNERDEN ÖNEMLİ MESAJLAR

“PEYGAMBERİMİZ VE AİLE” KONU...

Video görüntü için tıklayınız… “PEYGAMBERİMİZ VE AİLE” KONULU SEMİNERDEN ÖNEMLİ MESAJLAR Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem... [Devamı]
Anket
Yazarlarımız
Yorumlar