VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Kadınlar ikinci şansı hak ediyor

kadinlar hakediyor1

Büyük boy foto için tıkla…

Vakfıkebir Yaşama Katkı Derneği ve ‘Vakfıkebir Gönül Elçileri’ üyelerinin de destekleriyle düzenlenen toplantıya Trabzon Valisi Öz’ün eşi Rukiye Öz de destek verdi.

Vakfıkebir Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen ‘Kadınlar ikinci bir şansı hak ediyor’ konulu toplantının açılış konuşmasını yapan Vakfıkebir Yaşama Katkı Derneği Başkanı Aylin Arısoy, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri’ projesinin ikinci etabı olan kadınları güçlendirme kapsamında kadınlar için mesleki eğitim projesi Türkiye genelinde uygulanmaya başlanmıştır. Bilimin hızla geliştiği çağımızda toplumun ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücüne her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız bulunmaktadır. Kadınların güçlenmesinde meslek seçimleri ve mesleki eğitimleri, ekonomik, toplumsal ve bireysel anlamda önem taşımaktadır. Başlatılan bu eğitim seferberliği kadınlarımızı toplumda daha güçlü kılacaktır. ‘Vakfıkebir Gönül Elçileri’ olarak ilçemizde ulaştığımız gönüllü sayısı ve faaliyetlerimizdeki başarımızı kadınlarımızın değişim ve istihdamında mesleki bilgilerinin artırıldığında da gösterildiğine inancım tamdır” dedi.

Proje sorumlusu Esengül Kibar ise projeyle ilgili olarak detaylı bir tanıtım yaptı. Kibar, 2012 yılında başlayan Gönül Elçileri Projesinde önemli adımlar kaydedildiğine dikkat çekerek, “Yaşlılara ve özürlülere yönelik olarak Vakfıkebir’de uygulanan projeleri Bakanlığımıza rapor olarak ilettik. Tüm bu gelişmelere rağmen kadının erkeklere göre özellikle istihdam ve eğitim alanında dezavantajlı durumda olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Kadının eğitimine ve güçlenmesine katkı sağlıyorsanız, arkadan gelen nesillere de ışık tutmuş olacaksınız” ifadelerine yer verdi. Kibar, “Amacımız, her hangi bir nedenle, nedeni ne olursa olsun eğitimine ara vermiş olan kadın ve kız çocukları başta olmak üzere tüm dezavantajlı guruplara ulaşarak onların eğitimine devam etmelerine katkı sağlamaktır. Burada ulaşabileceğimiz kız Gaziantep Escort ve kadınlarımızın İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite eğitimine devam etmeleri, bir taraftan da iş alanlarında aktif bir şekilde devam etmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Hedef gurubumuz olan ilkokul ve ortaokul mezunu kadınlar ve genç kızlar. Bu kapsamda sınavda 20 sorudan 9’unu yapan her kadın diploma sahibi oluyor. 3-13 Şubat tarihleri arasında Halk Eğitimi Merkezi’ne bağlı açık öğretim bürolarına veya Kaymakamlıkta Gönül Elçileri’ne başvurmaları yeterli. Başvuru sırasında maddi bir sıkıntı doğarsa proje kapsamında karşılanacak. Zorlandığınız derslerde ise kurs desteği sağlanacak. Ayrıca eğitime devam ederken küçük çocukları olanlar da ücretsiz olarak kreş imkânlarından yararlanacaklar. Proje kapsamında ise en az 200 kadına ulaşmayı hedefledik” şeklinde konuştu.

Öz: “Kadınların hayali yarım kalıyor”

Vakfıkebir Yaşama Katkı Derneği üyesi Pervin Hürfikir’in konuşmasının ardından çok sayıdaki bayan katılımcıya hitap eden Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün eşi Rukiye Öz Hanımefendi ise konuşmasında, eğitimin herkesin temel hakkı olduğuna ve devletimizin herkese eğitim hakkı sunma görevi olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye toplumunu oluşturan kadınlarımızın çoğu çeşitli nedenlerle eğitimin dışında kalmakta ve hayallerini yarım bırakmaktadırlar. Kadınların bu haklarını kullanabilmeleri, eğitim düzeylerini yükselterek daha güçlü konuma gelebilmeleri ve istihdama yeterince katılabilmeleri için önlerindeki engeller kaldırılmalıdır. Kadınların yeterince eğitim alamamaları yoksulluğu getirmekte ve toplumsal sorunlara neden olmaktadır. Eğitimli kadın ise güçlü ailenin temelini oluşturur. Bu projeyle kadınlarımıza ikinci bir şans vermekteyiz. Çünkü biz büyük bir aileyiz” ifadelerine yer verdi.

Toplantıya Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün eşi Rukiye Öz, Vakfıkebir Kaymakamı Sedat sırrı Arısoy ve eşi Aylin Arısoy, İl Jandarma Alay Komutanı Turgay Aras’ın eşi Yeşim Aras, İl Emniyet Müdürü Ertan Yavaş’ın eşi Fatma Yavaş, Trabzon Polis Okulu Müdürü Tahsin Şensoy’un eşi Sevgi Şensoy, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü M. Birol Yüksek ve çok sayıda bayan izleyici katıldı.  (Ziya FİDAYE )

1

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 02 Ocak 2014, 00:05 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar