ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Kadırga Yaylası’nda geleneksel iftar programının üçüncüsü düzenlendi.

kadirgada iftar programi 2014

Fotoğraflar “facebook” sayfamıza yüklenmiştir…
(Facebook sayfamızdaki paylaşımlarımız arkadaş listemizdeki kişilere açıktır. Arkadaş listenizde yok isek istek gönderebilir, paylaşımlarımızdan haberdar olabilirsiniz…)

Video görüntüler yüklenmiştir. Tıklayınız… (Youtube kanalımıza bağlanacaksınız)

Kadırga Yaylası’nda Üçüncü Geleneksel İftar Programı

Beşikdüzü Oğuz Köyleri Derneği tarafından organize edilen, Geleneksel Kadırga İftar Programı’nın bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi.

19 Temmuz 2014 Cumartesi günü ikindi namazından sonra başlayan ve yaklaşık iki buçuk saat süren Kadırga iftar programında, din görevlileri tarafından Kur’an-ı Kerim ziyafeti ile çeşitli makamlarda dini eserler seslendirildi.

Kaptan Yusuf’un sunumuyla Kaçkar Tv’den canlı olarak yayınlanan programa Türkiye ve yurtdışından tebrik telefonları yağdı. Kur’an ziyafetiyle üçüncü kez Kadırga’da sıra dışı bir programın icra edilmesi özellikle gurbette memleket ve yayla özlemi çeken binlerce insana duygusal anlar yaşattı.

Ramazan’ın Maneviyatını Yaşadık, Ecdadımızı Yad Ettik…

Ecdadı Kur’an ve dualarla anmak düşüncesiyle iki yıl önce başlatılan ve geleneksel hale getirilen Kadırga iftar programının bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini belirten Beşikdüzü Oğuz Köyleri Dernek Başkanı Kazım Zıp, “Bu dağlarda birçok isimsiz kahramanlar var. İsimlerini bilmesek de var olduklarını biliyoruz. Onları dualarımızda unutmamamız gerekir. Bugün biz onları unutursak, yarın bizim çocuklarımız da bizi unutacaklar. O nedenle hem bizden sonrakilere örnek olması, hem de özellikle Kadırga Yaylası’nı bizlere emanet bırakan ecdadımızı, birlikte Kur’an ve dualarla anmak düşüncesiyle iki yıl önce başlattığımız ve geleneksel hale getirdiğimiz Kadırga iftar programımızın bu yıl üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Her yıl yayla şenliklerinde vatandaşlarımız kemençe, davul ve zurna ile zaten eğleniyorlar. Biz de Derneğimizin öncülüğünde, manevi dünyamıza katkı sunması düşüncesiyle iki yıl önce başlattığımız ve geleneksel hale getirdiğimiz Kadırga iftar programı vesilesiyle Ramazanın güzelliğini, bu dağlarda yaşayan vatandaşlarımızla birlikte yaşayalım ve birlikte manevi bir heyecan oluşturalım istedik. Bu vesile ile bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Kadırga iftar programının bundan sonraki yıllarda da devam ettirilmesi arzumuz ve temennimizdir” şeklinde konuştu.

Dernek Başkanı Zıp ayrıca din görevlilerinin programa okuyucu olarak katılmaları imkanını sağlayan Beşikdüzü Müftülüğü’ne ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na, programa maddi-manevi katkılarını esirgemeyen herkese teşekkür etti.

Ecdadımızı hatırlamak zorundayız

Osmanlı kayıtlarına göre 1300’lü yıllarda Oğuz ve Cepni Türklerinin Kadırga bölgesine yerleşip yaşadıklarını belirten Beşikdüzü Müftüsü Ömer Tütüncü, Güvenç Abdal isimli bir mutasavvıfın bu bölgede yaşayanlara dini, maneviyatı anlatarak, burayı manen fethettiğini söyledi. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethettiğinde onunda bu yerde irşat göreviyle insanları irşat ettiğine dikkat çeken müftü Tütüncü, “İşte öyle manevi bir havanın olduğu bir yerde bulunuyoruz. Öyleyse bu toprakları canlarını feda ederek, bizlere bırakan ecdadımızı güzelliklerle hatırlamak zorundayız. Bizlerde bu topraklarda onları anmak, onlara iyi bir torun-evlat olmak için her türlü gayreti sarf etmemiz gerekir.”dedi.

Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı geleneksel Kadırga iftar yemeğine katılan vatandaşlar da; Kadırga Yaylası’nda çok güzel bir iftar programı yaşadıklarını belirterek emeği geçen herkese teşekkür ettiler. (Mithat GÜDÜ)

Video görüntüler

111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 20 Temmuz 2014, 01:22 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar