VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Kaymakam Aktaş, “Ekmek İsrafı ihmal ve bilgisizlikten” kaynaklanıyor

ekmek-israfi1

RESİMLER İÇİN TIKLAYINIZ!

Kaymakam Aktaş, “Ekmek İsrafı ihmal ve bilgisizlikten” kaynaklanıyor.

Beşikdüzü Kaymakamlığı ekmek israfının engellenmesine dikkat çekmek için toplantı düzenledi.

Beşikdüzü Kaymakamlığı toplantı salonunda İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile TMO ortaklaşa düzenlediği “Ekmek İsrafını Önleme” kampanyasına İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü Ahmet Yayla’nın sunumuyla başlandı.

Kampanyanın amacı, israf konusunda toplumsal duyarlılık oluşturmak, israfı üretim ve tüketim aşamasında önlemek, ekmeğin ihtiyaç kadar alınması ve doğru muhafazasını sağlamak, bayat ekmekli yemek tarifleriyle toplumu bilgilendirmek, israfın önlenmesiyle ülke ekonomisine katkı sağlamak, sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması amacıyla “tam buğday ekmeği” tüketimini teşvik etmek, özde ekmeğin israfını, genelde tüm israfa vurgu yapmak olduğu açıklandı.

TMO Şube Müdürü Vahit Özer’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda Özer, “TMO Genel Müdürlüğü’nün kuruluşunun 75. Yılı nedeniyle başbakanımız tarafından Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası 17 Ocak 2013 tarihinde başlatılmıştır. Bu kampanyanın ana hedefi üretimi ile tüketimi arasında israf konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve ekmek israfını önlemeye katkı sağlamaktır” dedi.

Toplantıda Beşikdüzü Kaymakamı Alaattin Aktaş da yaptığı konuşmasında; “TMO’nun yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye’de bir gerçek ortaya çıkmıştır. Ekmek israfı gelişen büyüyen Türkiye için hepimiz için aile ekonomisi için, ülke kaynakları için son derece mühim bir meseledir. Dünyada gıda israfı ciddi boyutlara ulaşmıştır. Fakir ülkelerde gıdaya erişim giderek zorlaşmakta, hatta imkânsız hale gelmektedir. Ekmeğin temel hammaddesi olan buğday, açlıkla mücadele eden dünyamızda giderek daha stratejik hale gelmektedir. AB’de üretilen ekmeğin yaklaşık %30’u, ABD’de ise üretilen gıdanın yaklaşık %40’ı israf edilmektedir. Türkiye’de ise üretilen ekmeğin %5,9’u israf edilmektedir. Araştırmalara göre israf edilen 6 milyon ekmeğin 3 milyonu (%51,4) fırınlarda,  2,3 milyonu (%37,9) hanelerde, 0,6 milyonu yemekhanelerde, lokanta ve otellerde (%10,7) israf edilmektedir” dedi.

Kaymakam Aktaş açıklamasına; “israf nedeniyle yıllık kaybımız 1.546 milyar TL. dir. Bu rakamlar ülkenin 23 günlük ekmek ihtiyacını karşılanabilmekte, 460 bin öğrenciye her ay 280 TL. burs verilebilmekte, 300 öğrenci kapasiteli 250 yurt, 16 derslikli okul veya 100 yataklı 80 adet hastane yapılabilmektedir” şeklinde konuşan Aktaş, Araştırmaların ekmek israfının, kötü niyetten ziyade “ihmal ve bilgisizlikten” kaynaklandığına, hayvan beslenmesinde kullanılan ekmeğin de israf olarak nitelendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Beşikdüzü Kaymakamı Alaattin Aktaş, “aynı araştırmalar ekmek israfının ana nedeni olarak ekmeğin ihtiyaçtan fazla alınması, fırınlarda ihtiyaçtan fazla üretim yapılması, ekmeğin uygun olmayan şartlarda muhafaza edilmesi, bayat ekmeğin değerlendirme yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmaması, yemekhanelerde tercih edilen ekmeğin üstü açık veya ambalajsız olarak sunulması gösterilmiştir” dedi.

RESİMLER İÇİN TIKLAYINIZ!

Alıntı: vakfikebirgazete.com

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 14 Mart 2013, 01:09 tarihinde Eğitim, Ekonomi, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar