ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Kendi Cenaze Namazını Kılan Tek Milletiz

destanlasan-canakkale-konferans-1-2015

Fotoğraflar facebook sayfamıza yüklenecektir…

Video görüntüler için tıklayınız…

Vakfıkebir’de “Destanlaşan Çanakkale” konulu konferans düzenlendi

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümü nedeniyle, Vakfıkebir Belediyesi ve İlçe Müftülüğü tarafından kültürel ve sosyal etkinlikler çerçevesinde, “Destanlaşan Çanakkale” konulu konferans düzenlendi. Konferansta duygulu anlar yaşandı.

Vakfıkebir Belediyesi ve İlçe Müftülüğü‘nün ortaklaşa düzenlediği ve  konuşmacı olarak  Tarihçi Yazar Mustafa Turan’ın katıldığı program, 20 Mart 2015 Cuma günü saat 18.00’de Sabri Bahadır Kültür Merkezinde icra edildi.

Sunuculuğunu İmam Hatip Zekeriya Yüksel’in yaptığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.  Kur’an Kursu Öğreticisi Hafız Halil Küçük’ün Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından kısa bir açılış konuşması yapan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, “Biliyoruz ki her hatırlayış, her anış, her sesleniş bu duadır, bir tazarru ve niyazdır. Bu programlarla amaçlanan hedeflerden biri de bir tarih bilincinin farkındalığını oluşturmak, üzerinde yaşamış olduğumuz toprakların kıymetinin bilinmesi farkındalığına yol açmak, hangi merhalelerden geçerek bu toprakların bizlere emanet olarak bırakılmış olduğunun farkına varmak; dayanışma ve tesanüt oluşturmak, kardeşliği pekiştirmek ve toplumsal ödevlerimizi yerine getirmektir. Bu vesile ile teşrif ettiğiniz ve katıldığınız için hepinize teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum” dedi.

destanlasan-canakkale-konferans-2-2015

Ardından Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta ise yaptığı selamlama konuşmasında, “Çanakkale bir destan, bir ağıt, nesilden nesile aktarılacak muhteşem bir zaferdir. Bu ruhu unutturmamak, gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir. Çanakkale ruhu ve bilinciyle etkinliklerimize katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Çanakkale konulu sinevizyon filminin ardından, Tarihçi Yazar Mustafa Turan, “Destanlaşan Çanakkale” konulu konferansını sundu.

“Çanakkale, zaferlerimizin tacıdır”

Konuşmasını sinevizyonla da destekleyen Tarihçi Yazar Mustafa Turan, Çanakkale Savaşları için: “Milletler ve Devletler zaferleri ile yücelirler, kahramanları ile yükselirler. Zaferleri ve kahramanları olmayan milletlerin ve devletlerin tarihi sığ bir göl gibidir. Oysa zaferleri ve kahramanları bol olan milletlerin ve devletlerin tarihi engin bir deryaya benzer.Tıpkı bizimki gibi. Ne Zaferlerimizi anlatmakla bitirebiliriz ne de kahramanlarımızı saymakla tüketebiliriz. Bunlar içinde Çanakkale, zaferlerimizin tacıdır. Türk Milleti’nin gönlünde Çanakkale abideleşmiştir, destanlaşmıştır” dedi.

“Çanakkale’de iman teknolojiyi yenmiştir”

“Çanakkale Savaşları’nın nasıl ve ne şekilde cereyan ettiğinden, belki daha önemlisi, o dev düşman güçlerine Çanakkale’de geçit vermeyen şanlı Mehmetçiğin, Atatürk’ün ifadesiyle “yüksek ruhu”, imanı, azmi ve vatan sevgisidir.” diyen Yazar Mustafa Turan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bomba Sırtı vakası ile ilgili söylediği: “Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiç birisi kurtulmamacasına şehit düşüyor. İkinci siperdekiler hiç bir tereddüt göstermeden onların yerine geçiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz. Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok, okuma bilenler Kur’an-ı Kerim okuyor ve Cennete gitmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler ise, Kelime-i Şahadet getirerek yürüyorlar. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, dünyanın hiç bir askerinde bulunmayan, tebrike şayan bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.” sözleri ile Çanakkale Savaşı’ndaki iman gücüne dikkat çekti; ve Çanakkale’de iman teknolojiyi yenmiştir, Çanakkale’den imanı çıkarırsanız geriye bir şey kalmaz” dedi ve “Çanakkale Savaşında 1 metrekareye ecdadımızın 5 litre kanı akmıştır. 1 metrekareye 6 bin mermi düşmüştür. Çanakkale hakkında yerli ve yabancı 2 binden fazla kitap kaleme alınmıştır. Dünya tarihinde, hakkında bu kadar kitap yazılan bir başka savaş yoktur” ifadelerini kullandı.

Tarihçi ve Yazar Turan, “Şairimiz: ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, Düşün altında binlerce kefensiz yatanı, Sen şehit oğlusun, incitme yazıktır atanı’ derken, Çanakkale’ye gelen ziyaretçilerin pek çoğu, bu mısralarda ifadesini bulan şuur ve bilinçten uzak bir vaziyette” diye konuştu.

“Onlarda olmasaydı bugün Anadolu’da yaşayamıyor olacaktık”

Tarihçi Yazar Mustafa Turan konuşmasının sonunda; “Bu akşam sizinle burada sohbet etme fırsatı bulduysak, bu atalarımız sayesinde olmuştur. Onlarda olmasaydı bugün Anadolu’da yaşayamıyor olacaktık. Anzaklar savaş kazanamadığı halde her yıl nisan ayının 24. ve 25. günü Çanakkale’yi ziyaret etmektedirler. Bizler de onları ziyaret edelim. Bizler tarih yazmış bir milletiz. Tarihimizi çocuklarımıza iyi öğretmeliyiz. Herkes üzerine düşeni yapması lazım. Aksi halde onların hakkını ödeyemeyiz.” dedi.

destanlasan-canakkale-konferans-3-2015

“Çanakkale’de askerlerimiz kendi cenaze namazlarını kılmışlardır”

Atalarımız Çanakkale savaşında canlarını vermişler ve bizlere dört mevsimi yaşatan vatan bırakmışlardır. Çanakkale savaşının son günü bayram namazına denk geliyor. Bayram namazında herkes kendi cenaze namazını kılıyor ve güneşin doğuşu ile birlikte savaşa başlıyorlar. Akşam olunca da şahadet şerbetini içiyorlar. Dünyada kendi cenaze namazını kılan tek milletiz” dedi.

Seyit Onbaşı’nın köyüne kadar gittiğini ve kızı hayatta iken onunla röportaj da yatığını belirten Yazar, olayları adeta canlı gibi tasvir ederek anlattı. Savaş sahnelerini ekrana getirip, izleyicilere Çanakkale’de sanal bir gezi yaptıran Yazar Mustafa Turan, adeta  izleyicileri kare kare slaytlarla, Çanakkale savaşları ile buluşturdu ve duyguları en üst seviyede hissettirdi.

Vatandaşların programa yoğun ilgisinden memnun kalan Yazar Mustafa Turan, katılımcılara, organizasyonu gerçekleştiren Vakfıkebir Belediyesi ve İlçe Müftülüğü’ne de teşekkür etti.

Program sonunda kısa bir konuşma yapan Kaymakam Yıldıray Malğaç, “100 Yıl sonra Çanakkale rûnuhu burada yaşatmaya çalışıyoruz. 100 yıl önce hasta denilen, son nefeslerini alıp verdiği düşünülen bir milletin tekrar ayağa kalkması ve şahlanan ecdadımızın destanıdır Çanakkale. O günleri unutmamalıyız ki tekrar o günleri ve benzerlerini yaşamayalım.” dedi ve Tarihçi Yazar Mustafa Turan’a teşekkür ederek bir buket çiçek takdim etti.

Tarihçi Yazar Mustafa Turan, program sonrası kitaplarının yer aldığı stantta kitap severler için kitaplarını imzaladı.

destanlasan-canakkale-konferans-4-2015

Programa, Kaymakam Yıldıray Malğaç, Belediye Başkanı Muhammet Balta, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Özkan Çoban, Emniyet Müdürü  Yavuz Yılmaz, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Samim Aksoy, bazı okul müdürleri ve öğretmenlerle,  Kur’an kursu öğreticileri, din görevlileri, ilçe esnafı ve vatandaşlar katıldı. (Mithat GÜDÜ)

Video

 

 

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 21 Mart 2015, 21:25 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar