MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” - DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR -
KEPEZ MAHMUT CELALETTİN ÖKTEN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ’Nİ ZİYARET VE OKUL MÜDÜRÜ YILMAZ GÜNEY İLE RÖPORTAJ

kepez celalettin okten1

Okulun Tanıtım Fotoğrafları İçin Tıklayınız…

ANTALYA KEPEZ MAHMUT CELALETTİN ÖKTEN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ’Nİ ZİYARET VE OKUL MÜDÜRÜ YILMAZ GÜNEY İLE RÖPORTAJ

Antalya Kepez bölgesinde yeni açılacak olan Kepez Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi‘ni ziyaretimizde bizleri ilk olarak, gerek mimari üslubu gerekse görkemli yapısı ile etkileyen 2 büyük bina karşıladı.

Kepez Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi, mimarisi Selçuklu dönemine ait motiflerle bezenmiş hem otantik, hem de modern, nezih ve sıcacık görüntüsü ile ruhumuzu ısıtırken; bu nezih eğitim yuvasında öğrenim görecek öğrencilerin ne kadar şanslı olacağını düşündük o anda.

kepez celalettin okten2

Okul Müdürü Yılmaz Güney‘in bizleri sıcakkanlı karşılaması ve bir süre hoş sohbetin ardından okul ile ilgili merak ettiğimiz soruları kendisine yönelttik, ayrıntılı bilgiler ve doyurucu cevaplar aldık.

İşte o röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sayın müdürüm okulunuz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Anadolu coğrafyasını bize vatan yapan anlayışın felsefesine uygun olarak, zeki ve başarılı öğrencilerden oluşturulacak sayısı fazla olmayan yatılı okul olarak planlanmıştır.Öğrencilerimiz en az iki yabancı dili konuşabilecek, çağın standartlarına uygun teknolojik alt yapısıyla okulumuzda eğitim alabilen, öğretmeni ve öğrencisi sınavla alınan, yüksek öğretimini ülkemizin ve dünyanın en saygın üniversitelerinde yapan, akademik alanda uzmanlaşmış bireyleri yetiştirerek geleceğin Türkiye’sinde sadece ülkemizde değil, diğer ülkelerde de belirli bir misyonu eda edebilecek öğrencileri yetiştirebilecek bir okuldur.

Okulunuzda kaç öğrenci öğrenim görecek?

Okulumuz 20 derslikli olup ortalama 600 öğrenci kapasitelidir.Öğrenciler kalabalık olmayan oldukça geniş ferah, teknolojik donanımlı nezih ve temiz sınıflarda öğrenim görebilecektir.

Her öğrenci Pansiyonda kalabilecek mi?

Okulumuzun pansiyonu 300 öğrencinin barınma ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahiptir. Öncelikle ekonomik durumu zayıf olan, evi uzakta her gün gidip gelmeye müsait olmayan ve şehir dışından öğrenim görmeye gelen öğrenciler öncelikli olarak pansiyon hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Ancak bizim eğitim anlayışımızı yerleştirmek ve başarımızı artırmak için bütün öğrencilerimizin okul pansiyonunda kalmasını arzu etmekteyiz.

Öğrenciler burs alabilecekler mi?

Okulumuzda öğrenim görecek öğrenciler geniş burs imkanına sahip olabileceklerdir. Ülkemizin önde gelen Resmi ve özel kuruluşların da yardımları ile öğrenciler okulumuzdan hiçbir maddi sıkıntı çekmeden mezun olabilecekler.

Öğrencilerin faaliyette bulunabilecek Sosyal imkanları nelerdir?

Okulumuz öğrencilerinin bilgi edinme, kendilerini kültürel anlamda geliştirmeleri için 5000 civarında kitap ve üniversite sınavlarına yönelik çalışma yapabilecekleri test kitapları bulunan zengin içerikli “Z” kütüphane ve çeşitli sportif etkinlikleri yapabilecekleri basketbol, voleybol, halı saha ve fitness salonu mevcuttur.

Sadece sınav odaklı bir eğitim anlayışının ötesinde çok yönlü bireyler yetiştirmek amacıyla;

Her öğrencimizin en az bir müzik enstrümanı kullanmayı öğrenmesi için kurslar, Ebru, Hüsn-i Hat vb. sanat kursları, Futbol, voleybol, masa tenisi, satranç vb. okul kulüpleri turnuvaları, Öğrencilerimizin şair, yazarlık ve gazetecilik deneyimi kazanmaları, bilgi ve birikimlerini arttırmaları için tanınmış şairlerin, yazarların ve akademisyenlerin okulumuzda konferans ve seminer vermelerin sağlanmış olması;

Ülkemizdeki Bilim Merkezlerine gezilerle uygulamalı eğitim ( 130 Üniteli Kepez Belediyesi Bilim Merkezi Gezisi, Konya Bilim Merkezi gezileri).

Öğretmen, öğrenci ve velilerle okul gezileri, kahvaltılı veya yemekli toplantılar düzenlenerek öğrencilerin sosyal hayata daha fazla katılmaları sağlanacaktır.

Ayrıca okulumuz dinlenme odaları, yemekhane, bilgisayar odası, misafir odası ve 8 adet etüt sınıfı ile hizmet vermektedir.

Öğrenciler eğitim ve öğretim anlamında neden bu okulu tercih etmeliler?

Başarılı, belli bir hedefe ve ideale inanmış öğrencilerin bir arada eğitim görecek olmaları ve Üniversiteye yerleştirmede % 100’e yakın başarı sağlayacak bir lise olması.

Kendi medeniyet değerlerini tanıyan milli ve manevi değerlerle yoğrulmuş, kendine, topluma, vatanına ve millete faydalı bireyler yetiştiren bir okul olması.

Öğrencilerimiz dinimizi özüne uygun ve bilimsel olarak öğrenirken Fen bilimlerini ve Sosyal bilimleri de en üst seviyede öğrenerek mezun olduklarında kendilerini seçkin üniversitelerin bölümlerine girmeye hazır hissedeceklerdir.

Öğrenci Koçluk sistemi etkili bir şekilde uygulanarak birebir eğitim verilmiş olacaktır. Öğrencilerimizin akademik ve manevi gelişimleri yakından takip edilerek en iyi şekilde yetiştirilmeleri sağlanacaktır.

Bunların dışında okulumuz konum ve ulaşım olarak şehir merkezine, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesine, Devlet hastanesine, Otogara ve tramvay hattına çok yakın olup neredeyse 15-20 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Okulunuzun diğer imam hatip liselerinden ayıran özelliği nedir?

Okulumuz Türkiye genelinde nadir olarak var olan gerek teknolojik alt yapısı ile gerek eğitim ve öğretim alanında ileri seviyede eğitim verecek öğretmen kadrosu ile hem fen bilimleri dalında ve hem de sosyal bilimler alanında eğitim öğretim veren ayrıcalıklı proje bir okuldur.

Kepez Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi teknolojinin üst sınırlarını zorlarken insanca yaşamayı ve kardeşlik duygularını unutan neslimizi tekrar “insan-ı kâmil” noktasına getirmek için geleceğin İrfanlı nesillerini yetiştirmek adına onları bir çatı altında topluyor.

Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi programlarının İmam Hatip Liseleri olarak ilk defa bu okulda uygulanacak olması ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Okulumuz bir proje okulu olması nedeniyle Fen ve Sosyal bilimleri liselerinde var olan fiziki ve teknolojik alt yapı bizim okulumuzda da hazır halde bulunmaktadır. Sınıflarımız Etkileşimli(Akıllı)tahtalarla desteklenmiş teknoloji donanımlı, görsel ve işitsel algıya yönelik eğitim araçları ile donatılmıştır. Bu donatım sayesinde öğrencilerin tablet bilgisayarlar vasıtası bilgiye kolay erişimi sağlanmaktadır.

Okulumuzda Fizik, Kimya, Biyoloji, Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil olmak üzere toplam 5 adet laboratuvar bulunmaktadır. Uygulamalı yaşayarak öğrenmek için deneysel çalışmalar ve öğrenmeyi kalıcı kılan etkinlikler bu laboratuarlar sayesinde gerçekleştirilecektir.

Bu programları uygulamada yeterli öğretmen kadrosuna sahip misiniz?

Milli Eğitim Bakanı tarafından doğrudan atanan seçkin idari ve öğretmen kadrosunun olmasının yanı sıra daha önce dershanelerde ve sivil toplum kuruluşlarında çalışmış, deneyimli, her biri alanında uzman, sınav sistemini iyi bilen öğretmen kadrosu ile hizmet veriyoruz.

Bu nedenle tutarlı, kararlı, kendinden emin öğrencilerle yakından ilgilenen, onların sorunlarını bilen ve çözüm arayan idareci ve öğretmen kadrosu ile mesleki eğitimin yanı sıra fen ve sosyal bilimleri programları da rahatlıkla uygulanabilecektir.

Öğrencilerin üniversiteye hazırlanması ve akademik başarıyı arttırma noktasında yapacağınız çalışmalar nelerdir?

9. sınıftan itibaren üniversiteye hazırlık çalışmaları, seriler halinde kapsamlı ve hazırlayıcı konu ve tarama testleri, 3 hafta aralıklarla deneme sınavları yapılacaktır.

Tarama testleri ve deneme sınavları hızla sonuçlandırılacak ve analizleri yapılarak öğrenci ve veli ile paylaşılacaktır.

Tüm konuları takip ve soru çözümleri, konu tekrarları, eksikleri telafi çalışmaları, birebir etüt ile öğrencilerimiz desteklenecektir.

Öğrenci koçluğu ile her öğretmene 5-6 öğrencinin akademik ve sosyal durum takibi yapılacaktır.

Konu anlatımı kitaplarıyla birlikte, soru bankaları, yaprak testleri, ünite takip fasikülleri, yazılı sınav ve deneme sınavlarıyla lise müfredatını sınav müfredatıyla tamamlayacak zengin doküman kullanımı ve bilişim teknolojilerinin etkin kullanımı sağlanmış olacaktır.

Eğitimimize akademik destek olarak üniversite öğretim üyelerinin okulumuzda ders ve eğitim vermeleri sağlanarak öğrencilerimiz üniversite sınavlarına en iyi şekilde hazır hale getirileceklerdir.

Bunların yanında başarının ödüllendirilmesi ve teşvik edilmesi ile ilgili eğitim kampları ( yarıyıl ve yaz tatillerinde), kitap okuma ve müzakere kampları düzenlenerek öğrencilerimizin ufukları genişleyecektir. Ayrıca Yurt dışı Yabancı Dil Eğitimi (İngilizce ve Arapça) verilecek ve İlahiyata yönelik mesleki eğitim faaliyetleri sağlanacaktır.

Ayrıca diğer İmam Hatip Liselerinden farklı olarak yapacağınız eğitim projeleri nelerdir?

1.Ödev ve etüt projeleri;

Bu projemizde öğrencilerimiz hafta içi ders bitim saatinden itibaren saat 17:00 ye kadar okulumuzda kalarak gün boyunca işledikleri dersleri tekrar etme, ödevlerini yapma ve eksiklerini tamamlama fırsatı bularak evlerine veya pansiyonumuza zihinleri rahat bir şekilde gideceklerdir. Yani dersleri veya konuları okulda tam olarak öğrendikten sonra sosyal faaliyet ve kitap okuma için kendilerine zaman ayırmış olacaklardır.

2.Sosyal öğrenme yoluyla kitap okuma projesi;

Öğrencilerimiz evde ve pansiyonda belirlenen okuma saatinde Sosyal Öğrenme yoluyla Kitap Okuma Projesi kapsamında hafta içi her akşam her sınıf için belirlenen aynı kitabı okuyarak Cumartesi günü Kitap Müzakere saatinde hafta içi okunan kitapları görevli öğretmenle birlikte müzakere edeceklerdir. Böylece her sınıf dönüşümlü olarak bir eğitim döneminde 16 hafta boyunca kitap okuyarak her öğrenci 16 kitap okumuş ve toplamda 4 yıl boyunca 8 dönemde en az 108 kitap okumuş olacaktır.

3.Sanat projesi;

 Hafta içi ve hafta sonu yapılacak olan sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetler daha sonra öğrencilerin ilgi alanlarına ve grup sayılarına bağlı olarak planlanacaktır. Ancak sanat projemizde her öğrencinin en az bir müzik enstrümanı kullanmayı ve görsel sanatlardan fotoğrafçılık, hüsn-ü hat, tezhip, ebru ve resim sanatlarından birini öğrenmiş olarak mezun olmaları hedeflenmektedir.

4.Yurt Dışı Yabancı Dil Eğitimi Projesi;

Öğrencilerimizin Yabancı Dil eğitimini yerinde almaları ve daha fazla uygulama alanı bulabilmeleri için İngilizce eğitimiiçin Avrupa ülkelerine, Arapça eğitimi için de Arap ülkelerine gönderilmesi çalışmalarımız ve planlamalarımız devam etmektedir.

5.Akdeniz Üniversitesi ile yapılacak protokolle öğretim üyelerinin akademik danışmanlık yapması, okulumuzda eğitim, seminer ve konferans vermelerinin sağlanması projesi.

Bunların yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı ile Avrupa birliğince kararlaştırılan ERASMUS gibi projelerle de öğrencilerimize yurt dışı eğitimi ve öğrenci değişimi sağlanacaktır.

Öğrencilerimizin akademik başarılarını, fiziksel ve sosyal gelişimlerini artırmak için bu tür farklı projelerimiz çalışmalarımız devam etmektedir.

Bütün projelerimizle ilgili detaylı bilgileri okulumuz web sayfamızdan (http://kepezmcoaihl.meb.k12.tr/)  ve sosyal paylaşım sayfalarından takip edebilirsiniz.

Sayın Yılmaz bey, açıklamalarınız ve verdiğiniz ayrıntılı bilgiler için teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.

Okulun Tanıtım Fotoğrafları İçin Tıklayınız…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 25 Mayıs 2016, 21:32 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy Mahallesi Merkez Camii’nde Yaptığı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar