DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR - MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ -
ALLAH’IN KULU MUSUN, CEMAATİN KULU MUSUN?

vkebirkd2016muf1

Fotoğraflar “Doğru Haber61” facebook sayfamıza yüklenmiştir…

Video görüntüler için tıklayınız…

Vakfıkebir Müftülüğü’nün Düzenlediği Kutlu Doğum Konferansına Yoğun İlgi

Vakfıkebir’de düzenlenen konferansta konuşan Ayaş İlçe Müftüsü Şükür Küçük:

“Kim sizi, Allah’ın ilkelerine (Ku’an’a) değil de, kendi cemaatine, tarikatına çağırırsa sakın gitmeyin… Allah’ın Kitabına gelin…” dedi.

Vakfıkebir İlçe Müftülüğü tarafından, “Hazreti Peygamber, Tevhid ve Vahdet-Gelin Birlik Olalım” temalı “Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri” Kapsamında Konferans Düzenlendi.

1989 yılından itibaren her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan, bu yıl ise Diyanet İşleri Başkanlığınca 09-20 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanması kararlaştırılan “Kutlu Doğum Haftası” (Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in Miladi doğum yıl dönümü) dolayısıyla, Vakfıkebir İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen “Hazreti Peygamber, Tevhid ve Vahdet-Gelin Birlik Olalım” konulu 2016 yılı kutlu doğum konferansına her kesimden vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Sabri Bahadır Kültür Merkezi Salonunda, 20.04.2016 Çarşamba günü saat: 19.30’da icra edilen ve sunuculuğunu İlçe Müftülüğü personeli Hakan Günaydın‘ın yaptığı program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İmam Hatip Metin Ergin’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İlçe Müftüsü Köksal, programa katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti

Açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, “Diyanet İşleri Başkanlığımız her sene Hz. Peygamberin manevi şahsında bir ahlaki değeri ana tema olarak belirliyor. Bu yıl da, ‘Tevhid ve Vahdet’ dolayısıyla bu kapsamda birliktelik konu olarak seçilmiş ve ülke genelinde bu konu ana tema olarak işlenmektedir. Biz de bugün böyle bir konu etrafında bir konferans tertip ettik. Bu vesile ile konferansını vermek üzere misafir olarak aramızda bulunan değerli hocamıza, davetimize icabet eden başta Sayın Kaymakamımıza ve bütün misafirlerimize, bu programın hazırlanmasında emeği geçen bütün din görevlisi kardeşlerimize, basın mensubu kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Kutlu Doğum haftamızın ülkemiz, milletimiz, bütün İslam Âlemi ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2016 yılı Kutlu Doğum haftası anısına hazırlanan, “Hazreti Peygamber, Tevhid ve Vahdet-Gelin Birlik Olalım” konulu sinevizyonun ardından İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri seslendirdikleri ilahilerle programa renk kattılar.

Ayaş Müftüsü Şükür Küçük’ten önemli mesajlar:

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2016 yılı Kutlu Doğum Haftasının ana teması olarak belirlenen “Hazreti Peygamber, Tevhid ve Vahdet-Gelin Birlik Olalım” konulu konferansını sunmak üzere kürsüye davet edilen, Ankara Ayaş İlçe Müftüsü Şükür Küçük, kendine özgü, etkileyici ve sürükleyici üslubu ve hitabıyla dinleyenler üzerinde etki ve tesir bırakacak önemli mesajlar verdi.

“Kim sizi, Allah’ın ilkelerine (Ku’an’a) değil de, kendi cemaatine, tarikatına çağırırsa sakın gitmeyin… Allah’ın Kitabına gelin…”

Konuşmasına Yunus Emre’nin;

“Araya araya bulsam izini, 
İzinin tozuna sürsem yüzümü. 
Hak nasip eylese görsem yüzünü, 
Ya Muhammed canım arzular seni…”

Dizeleriyle başlayan Ayaş İlçe Müftüsü Şükür Küçük, konferansında şunları söyledi:

“Biz, O’nun adı etrafında birleşen ve bütünleşen bir yapıya sahibiz…”

Bizler öyle bir ecdadın torunlarıyız ki, peygamber aşkı ve muhabbeti adeta iliklerimize kadar işlemiş; O’na olan sevgimizden dolayıdır ki; erkek çocuklarımıza Ahmet, Mehmet, Muhammed, Mustafa, Kız çocuklarımıza ise Aişe, Fatıma, Amine gibi isimler koymuşuz. Bu bizim sevgili peygamberimize olan sevgimizin bir ifadesidir. Yine biz öyle bir milletiz ki; askerimize “Mehmetçik” demişiz. Güvenlik güçlerimiz O’nun aşkıyla görev yaparlar adeta. Mehmetçik; “Küçük Muhammed” demektir. O’nun öğretisini, O’nun yolundan gitmek üzere yerine getiren bir anlayıştır bu, ince bir anlayış. Biz asker ocağına hep “Peygamber Ocağı” demişiz. Muhammed ismi askerimizde farklı bir algı oluşturur; Mehmetçiktir O. O yürekle, o aşkla savaş meydanlarında düşmanla dövüşmüştür ve Allah Allah diyerek O’nun ismini yüceltmek için cepheye gitmiştir. Biz O Mehmetçik adı altında, o “Küçük Muhammed” ile bir ve bütün olan bir milletiz. Biz O’nun adı etrafında birleşen ve bütünleşen bir yapıya sahibiz.

“Çanakkale ruhunu yakalamak zorundayız…”

Biz Çanakkale ruhunu yakalamak zorundayız. Biz Kurtuluş Savaşında ölüm kalım mücadelesi verirken, ‘Ya İstiklal, Ya Ölüm’ derken bir ve bütündük. Sen ben yoktu, ayrımız gayrımız yoktu, filan mezhepten, filan meşrepten, filan tarikattan, filan cemaatten yoktu. Hepimiz Müslüman dık, yetmez miydi bu. ‘Lailahe illahlah, Muhammedürrasûlüllah’ deyince mesele bitiyordu. Buydu bizim sloganımız. Sadece Türkiye’den değil Kafkaslardan, Bağdat’tan, Şam’dan, Filistin’den, Rumeli’den cepheye asker gelmişti. Priştine’ye, Kosova’ya varıncaya kadar asker gelmişti. Çanakkale’ye bakınca bunu görürsünüz. Hiç kimseye senin milliyetin nedir? senin burada ne işin var? diye sorulmuyordu. Çünkü biz aynı Allah’a, aynı kitaba, aynı peygambere inanıyor, aynı kıbleye dönüyorduk yetmez mi? İşte bu Tevhid inancıdır. Bu birliktir, bütünlüktür. O birliğin, o bütünlüğün sağlanması için idi bütün mücadele.

“Kim sizi, kendi cemaatine, kendi tarikatına çağırırsa sakın gitmeyin, Allah’ın kitabına gelin…”

Yüce Rabbimiz Ali İmran Suresi 103. ayette: “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin..”  buyurarak; ‘Ey iman edenler! Ey mü’minler! Allah’ın ipinden başka ipe gitmeyin. Allah’ın koyduğu ilkeden başkasına gitmeyin. Kim sizi Allah’tan başkasına çağırırsa; kendi cemaatine, kendi tarikatına çağırırsa sakın gitmeyin, Allah’ın kitabına gelin, sakın bölünmeyin’ diye bizleri büyük bir tehlikeye karşı uyarıyor. Ama sanki tam tersini yapıyor muşuz gibi bir hava var maalesef. Sanki Yaratan birleşin, parçalanmayın değil de parçalanın der gibi; herkes kendi cemaatine çağırıyor. Benim cemaatimden değildir diye selam vermeyen insanların varlığına şahit oluyoruz. Allah Resulü’nün öğretisi bu değildi. Allah Resulü, hep birlikte olalım, Tevhid etrafında birleşelim, bütünleşelim ve Tevhid’den Vahdete erişelim diye mücadele vermiştir.

“Kimin kulusun? Allah’ın kulu musun? cemaatin kulu musun? diye sormak gerekiyor…”

Bu ülkede bir dönem başörtüsü mücadelesi verildi. Biliyorsunuz bayan kardeşlerimiz üniversitelerden atılırdı, ağlatılır, sızlatılırdı. Ama bir şekilde bitti hamdolsun. Yönetmeliğin değişmesine rağmen bazı öğretmenlerin dışarıda başını kapatıp ta içeride açtığını gören vatandaş diyor ki: ‘Dışarıda örtüyorsunuz içerde açıyorsunuz; yönetmelik değişti, artık içeride de başınızı açmanıza gerek yok’ deyince ne diyorlarmış biliyor musunuz? Bize henüz emir gelmedi. Nerden emir gelecek; cemaatinden. Ya sen kimin kulusun Allah aşkına? Kimin kulusun? Allah’ın kulu musun? cemaatin kulu musun? diye sormak gerekiyor. Bu kadar saçmalık olur mu Allah aşkına. Maalesef bunları yaşıyoruz. Öyle yada böyle biz, falan yada filan değil, sen ben kavgasını bir tarafa bırakmak zorundayız. İnsanız hata yapabiliriz. Ama kalkıp ta siz bir cemaatin liderine yada başına, ‘siz hata yapabilir siniz’ derseniz aforoz edilirsiniz. Hep ben haklıyım, her şeyi en iyi ben bilirim dememeli. Hep ben dersek, hep ben haklıyım dersek; işte o zaman sonuç maalesef tefrikaya gider, ayrılığa, bir ve bütünlüğümüzün dağılmasına kadar gider. İnsanız, ‘tamam şurada bir hata yaptım’ diyemiyoruz maalesef.

“Ana ilkemiz olan ‘Kelime-i Tevhid’ ve ‘Kelime-i Şehadet’ etrafında birleşme ve bütünleşme sağlanmalıdır…”

Birlik ve bütünlüğü ana noktalarda bulmak zorundayız. Ayrıntılara takılıp ta mezhebi dinleştirerek bölücülüğe, bölünmeye, tefrikaya gitmek müslümanın yapacağı bir iş olmamalı. Onlar insanların yorumlarıdır ve gayet normaldir ama insan hata da yapabilir, isabet de edebilir. Mutlak doğru olan sadece yaratandır. Onun için benim mezhebim, benim meşrebim, benim tarikatım, benim cemaatim dersek; Kur’an-ı, Allah’ın koyduğu temel ilkeyi bir kenara bırakır da hep kendi cemaatimize, tarikatımıza çağırmaya çalışırsak işte orda sıkıntı ortaya çıkar. O nedenle ana ilke ‘Kelime-i Tevhid’ olmalı, ‘Kelime-i Şehadet’ olmalı ve Allah’ın koyduğu o ilkeler doğrultusunda birleşme ve bütünleşme sağlanmalıdır.

“Camilerimizi bile ayırmışız…”

Cami, toplayan demektir. Bir ve bütün demektir. Bir araya getiren demektir. Bütün Müslümanları bir şemsiye altında toplayan demektir. Birliğin beraberliğin sembolüdür aynı zamanda camiler. Ve biz maalesef camileri de ayırmaya başladık. Bazı cemaatler görürsünüz; cuma namazı için bile kendi camilerine giderler. Tevhid açısından meseleye bakıldığında çok farklı yöne gidildiğini görürsünüz. Cuma namazlarının bir yerleşim yerinde aynı camide kılınması bir hassasiyettir. İnsanların mümkün mertebe tek yerde toplanmasını, bir ve bütün olmasını, ayrılığa düşmemesini isteyen bir semboldür cuma aslında. Falancaların camisi, filancaların camisi diye bütünleştirmesi gereken, bir araya getirmesi gereken camilerimizin bile bölündüğünü görüyorsunuz.

Müftü Küçük konuşmasını, “Birlik ve bütünlüğümüzden taviz vermemek üzere, Allah’ın kitabında, O’nun Resûlünün sünnetinde birleşmek ümidi ile; ve Merhum Akif’in dizelerinde dediği gibi;

Dünya neye sahipse, onun vergisidir hep; 
Medyûn ona cem’iyyeti, medyûn ona ferdi. 
Medyûndur o ma’sûma bütün bir beşeriyyet.
Yâ Rab, bizi mahşerde bu ikrâr ile haşret.” diyor hepinizi Allah’a emanet ediyorum.” sözleriyle tamamladı.

Programın sonunda Kaymakam Yıldıray Malğaç, konuşmasından dolayı Ankara Ayaş İlçe Müftüsü Şükür Küçük’e teşekkür ederken gecenin anısına bir de çiçek takdim etti.

Programa Kaymakam Yıldıray Malğaç, daire amirleri, STK temsilcileri, bazı okul müdürleri ve öğretmenlerle,  Kur’an kursu öğreticileri, din görevlileri, ilçe esnafı ve vatandaşlar katıldı.

Video görüntüler

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 21 Nisan 2016, 00:43 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar