ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
KOMŞULUK İLİŞKİLERİ

komsulukiliskleri

Diğer Yazıları için tıklayınız…

KOMŞULUK İLİŞKİLERİ

Bismillahirrahmanirrahim.

Allah’a hamdü sena, O’nun sevgili elçisine salat ve selam olsun.

Fıtratı gereği yalnız yaşayamayan insan, işi, durumu ve konumu ne olursa olsun, yaşamı boyunca mutlaka yanında yakınında ve çevresinde muhtelif ilişkiler içerisinde bulunduğu biri ya da birileri vardır. Toplumsal hayatın dinamizmi ve sürekliliği de bu zorunluluğun önemli sonucudur.

İnsanı bir tek nefisten, ondan da eşini yaratan Allah (cc), toplumun çekirdeği olan ailenin önemine dikkat çekmiş, hayatın yaşanır olmasını, insanın birden çok kimse ile bir arada bulunmasını, zorlukları ve güzellikleri paylaşmasıyla mümkün olacağına işaret etmiştir. Bu bağlamda aynı mesken içinde ailesiyle, çevresinde akrabası ve komşularıyla olan ilişkilerinde karşılıklı ihtiyaçtan kaynaklanan bir zorunlulukla sağlıklı düşünme ve hareket etme mecburiyeti vardır. Çünkü sırasıyla aile içinde, komşular arası ve  akrabalarla olan ilişkiler, kardeşliğin egemen olduğu toplumu oluşturmada önemli unsurlardır. Bir kimsenin ailesinden sonra en çok teşrik-i mesai kurduğu kimse komşusu olması itibariyle her gün komşusuyla defaatle yüz yüze geldiği, zor zamanında yardım istediği, sevincini ve üzüntüsünü paylaştığı bu manada ana baba ve çocuklardan daha çok komşusuyla karşılaştığı muhakkaktır.

“Allah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.” ayeti, insanın toplumsal ödevlerini sıralamaktadır. Bu yüzden aile bireyleri ve akrabaya bağışlanan yakınlıktan komşusu da hissesini almalıdır. Allah ile kul arasındaki ilişkilerin verimli olabilmesi, diğer insanlarla olan ilişkilerde, onların da Allah’ın kulları olduğu gerçeğinin dikkate alınmasıyla mümkündür. Bundan dolayı Kur’an, iyiliği ve alçak gönüllülüğü birlikte yaşamanın temeli saymıştır.

Hz. Peygamber (sav) komşunun ve komşuluk hakkının önemini bildirdiği hadisinde; “Cebrail, bana komşu hakkında o kadar tavsiyede bulundu ki, onu mirasçı kılacak sandım” buyurarak, miras hakkı kazanacak kadar yakınlığı bulunanlarla olan ilişkilerin komşularla da geliştirilmesi gerektiğine işaret etmiştir.

Kişinin topluma ve dış dünyaya açılan kapısı komşusudur. Sosyal ilişki ve aktivitelerin başlangıç noktası, toplumsal dinamizmin de asıl unsurudur. İyi komşuluk ilişkileri, gerçek mslümanlığın da esaslarından biridir. Allah Resulü (sav)’nün; “Komşularına iyi komşuluk et ki gerçek müslüman olasın.” buyruğu, bu gerçeği dile getirmektedir.

İnsanın hayattan beklentisi dünyada mutluluğu yakalamak, dinin amacı ise dünya ve ahiret mutluluğunu temin etmektir. Ancak ebedi mutluluk, dünyanın geçici ve aldatıcı mutluluğuna kurban edilmemelidir. Dolayısıyla mutluluk dinin hayat veren ilkelerinde aranmalıdır. Hz. Peygamber (sav)’in; “İyi bir komşu, rahat bir binek ve geniş bir ev insanı mutlu eden sebeplerdendir.” sözü bu ilkelerin sosyal hayatı dizayn etmeye yönelik olanlarındandır.

Kötülüğünden emin olunmayan komşunun iman etmiş olmayacağını, hayırlı olanların hayrı umulan ve kötülüğünden güvende olunan; kötülerin ise hayrı dokunması umulduğu halde kötülüğünden emin olunmayan kimseler olduklarını bildiren hadisler; hızlı şehirleşmenin ve değişen çalışma koşullarının komşuluk ilişkilerine zarar vermemesi gerektiğini, birlikte yaşamanın koşullarına uymanın gerekliliğini ifade etmesi bakımından önemlidir.

İnsanın mükerrem bir varlık olması, inancı, etnik kökeni ve sosyal konumu dikkate alınmadan dokunulmaz haklara sahip olmasını gerekli kılar. Başkalarıyla alay etmenin ve onları hakir görmenin, kötülük olduğu, tırnak ucu kadar da olsa böyle bir muamelenin komşuya reva görülmesi, cennetten mahrumiyetin gerekçesi olarak bildirilmektedir.

  Hastalandığında ziyaretine gitmek, öldüğünde cenazesini kaldırmak, borç istediğinde imkân nispetinde yardımcı olmak, darda kaldığında yardımına koşmak, başarısını tebrik etmek ve felaket anında teselli etmek komşuya karşı olan sorumluluklar arasındadır.

Çağdaş yaşamda bereketli ve huzurlu komşuluğun egemen olması… ve dualarda buluşmak dileğiyle…

Diğer Yazıları için tıklayınız…

111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Eylül 2014, 23:00 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar