ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Körez Mahalle Mezarlığında Arife Günü Programı Düzenlendi

arifegunupk2014

Fotoğraflar Facebook sayfamıza yüklenecektir…

Video görüntüler metnin altındadır…

Körez Mahalle Mezarlığında Arife Günü Programı Düzenlendi

Vakfıkebir İlçesi Körez Mahalle mezarlığında arife günü nedeniyle program düzenlendi. 03.10.2014 Cuma günü öğleden sonra düzenlenen geleneksel onuncu arife günü programına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Körez Mahalle Camii İmam Hatibi Mithat Güdü, Mahalle Muhtarı Hasan Ömür ve cami temsil heyeti üyelerinin birlikte organize ettikleri ve her yıl Ramazan ve Kurban bayramı arifesi günlerinde geleneksel olarak devam ettirilen arife günü programına, İlçe Vaizi Osman Öztürk ve mahalle halkı katıldı.

Onuncusu düzenlenen arife günü programının açılış konuşmasında, bir insanın ölmüş olan yakınlarını, dostlarını, sevdiklerini ve hayatı birlikte paylaştığı arkadaşlarını unutmasının mümkün olmadığını ifade eden Körez Mahalle Camii İmam Hatibi Mithat Güdü, “Bizim hayatta olanlara karşı sorumluluklarımız olduğu gibi, vefat eden yakınlarımız başta olmak üzere bütün din kardeşlerimize karşı da vefa borcumuz ve sorumluluklarımız vardır. Bunun için onların kabirlerini ziyaret etmeyi bir vefa borcu bilir, bu ziyaretlerle de vicdanen teselli buluruz” dedi. Hz. Peygamber (s.a.s.)’in; “Kabirleri ziyaret ediniz. Zira kabir ziyareti, ölümü hatırlatır, düşünme fırsatı verir” Hadis-i Şerifine de atıfta bulunan İmam Hatip Mithat Güdü, kabir ziyaretlerinin ölümü hatırlamamıza, kabirdekilerin halinden ibret alarak kendimizi kabre hazırlamamıza, dolayısıyla ebedi hayatımız için hazırlık yapmamıza vesile olması gerektiğini belirtti.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mealinin ardından, İlçe Vaizi Osman Öztürk vatandaşlara vaazı nasihatte bulundu. Vaiz Öztürk konuşmasında, “Bizden önce atalarımız, dedelerimiz, anne babalarımız ve birçok yakınlarımız bu dünyadan göçüp gittiler. Bizler onlara hayırlı bir evlat, hayırlı bir yakın olmak, dua etmek, onları hayırla yâd etmek üzere burada toplandık. İnsan beden evine sıkıştırılmış devasa bir varlıktır. İnsan Cenab-ı Hakk’ın kendisine ruhundan üflediği, bir ruh verdiği, ruh ve bedenden oluşan bir varlıktır. Cenab-ı Hakk Kur’an-ı Kerim’de ölmek üzere olan insanlara meleklerin gelip de müjde verdiğini bize bildiriyor. Melekler onların canlarını almaya geldiklerinde, yaptıklarınızdan dolayı, dünyadaki amellerinizden dolayı size selam olsun ve girin cennete derler. İyiler sınıfından olanlara, güzel işler yapanlara melekler selam verecekler, Allah’ın selamıyla gelecekler. İnsan ruhunu hakikat penceresine açarsa işte o zaman okuduğu Kur’an, kıldığı namaz ve diğer ibadetleriyle beraber rahata ve huzura kavuşur. Çünkü ruhun gıdası Allah’a kulluktur. Ruh Allah’a yakın olmayı arzu eder. Bu manada ziyaretler, hoş dost sohbetleri ruha açılan birer penceredir. Günümüz insanları sanal âlemde çok dolaşırken, gerçek âlemde, dostlar arasında, kardeşleri arasındaki irtibatları, bağları büyük oranda kopardılar. İnternet âleminde herkes çok uzaklarla haberleşirken, tanımadığı insanlarla bile iletişim kurarken maalesef bayramlarda bile ziyaretlerin sınırlı kaldığı, dost aramalarının sınırlı kaldığı, yani bağların koptuğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu olumsuz durumun düzelmesi insanların gerçek âleme, dünyadaki yaşama gayesine dönmeleriyle mümkün olacaktır.

Yegâne gayemiz şu gök kubbenin altında iyi, salih, mü’min bir kul olmak, zalim olmamak, insanlara, çevreye ve eşyaya zulmetmemek; adeta bu dünyadan giderken rahatlayarak gitmek. Eğer biz öldüğümüzde insanlar, bitkiler, ağaçlar, taşlar rahatlıyorsa işte o zaman zulmün göstergeleri bizde var demektir. Musallada soracaklar, nasıl bilirsiniz diye. Eğer gerçekten iyiler sınıfından isek arkamızdan rahmet okunacak, herkes bize dua edecek. Biz bu dünyaya arkamızdan rahmet okunmasını gaye edinerek geldik, o gayemizi inşallah kaybetmeyelim. İnsanın kalbi zaman zaman paslanır. Kalbin cilası Allah’ı çokça zikretmek, ölümü anmak ve Kur’an-ı Kerim’i okumaktır. Kabirleri zaman zaman ziyaret etmek de bize ölümü hatırlatır. Buradaki mezar taşlarına baktığımız zaman geçmişimizin muhasebesini yapmalı geleceğe yönelik tedbirler almalıyız. İnsanın gayesi ebedi âlemdeki ebedi huzuru ve Allah’a olan dostluğu yakalamaktır. İnsan ömrünün sonuna doğru garipleşir. Yalnız olmamak için yegâne dost olan Allah’a dost olmak gerekir. İbadetler Allah’a yaklaşmak için vardır. Allah’a yaklaşan hiçbir zaman yalnız kalmaz. Kabirde de, ahirette de yalnız kalmaz. Ahiret için yatırımımızı önden gönderelim. Yapılan salih ameller bizim önden giden yatırımımızdır. Biz öldüğümüzde onlar bizi karşılayacak. Allah bizi yatırımını önden gönderen, Allah’a yaklaşmaya vesile arayan kullarından eylesin” dedi.

Geleneksel onuncu arife günü programı İlçe Vaizi Osman Öztürk’ün yaptığı dua ile sona erdi.

Uygulamadan oldukça memnun kaldıklarını belirten mahalle muhtarı, cami temsil heyeti üyeleri ve vatandaşlar programın hazırlanmasında ve icra edilmesinde emeği- katkısı bulunan ve programa iştirak eden herkese teşekkür ettiler.

Video görüntüler

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 03 Ekim 2014, 20:56 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar