VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Körez Mahalle Mezarlığında arife günü toplu Kur’an-ı Kerim okundu ve dua yapıldı

korez kuran_ 2013

Fotoğraflar için tıkla…
(Resmi büyütmek için açılan sayfada üzerine tıkla)

Video görüntü haber metninin altındadır

Vakfıkebir İlçesi Körez Mahalle Mezarlığında arife günü programı düzenlendi

Vakfıkebir İlçesi Körez Mahalle Camii İmam Hatibi Mithat Güdü, Mahalle Muhtarı Hasan Ömür ve cami temsil heyeti üyelerinin birlikte organize ettikleri ve Mahalle halkının katılımıyla bu yıl sekizincisi düzenlenen arife günü programında Kur’an-ı Kerim okundu ve topluca dua edildi.

Programda bir konuşma yapan İmam Hatip Mithat Güdü şunları söyledi: “İlkini 2010 yılı ramazan bayramı arifesinde gerçekleştirdiğimiz, arife günleri mahalle mezarlığımızda topluca Kur’an-ı Kerim okuma programımızın dördüncü yılında sekizincisini icra ediyoruz.

Bizim, hayatta olan anne-baba, eş-dost, arkadaş, akraba ve komşularımıza karşı bir takım vazifelerimiz olduğu gibi; vefat eden başta yakınlarımız olmak üzere bütün din kardeşlerimize karşı da vefa borcumuz ve sorumluluklarımız var. Bu amaçla bu gün, arife günü de olması hasebiyle, kabir ziyaretlerinin ehemmiyetine de binaen, vefat eden yakınlarımızı, okuyacağımız Kur’an-ı Kerim vesilesiyle hem rahmetle anmak, hem de onlara dua göndermek amacıyla burada toplandık.

Allah’ın rahmeti hem ölüler için, hem de diriler içindir. Sadece ölenlere rahmet dilenmez; dirilere de rahmet dilenir. Yani ölenlerimizin de Allah’ın rahmetine ihtiyacı var, dirilerin yani bizlerinde rahmete ihtiyacımız vardır. Yine vefat edenlerimizin duaya ihtiyacı olduğu gibi bizimde birbirimizin duasına, yardımına her zaman ihtiyacımız vardır.

Bu vesile ile ayrıca yarın idrak edeceğimiz bayram günü öncesi bir araya gelmenin, birlik-beraberlik içerisinde Kur’an okuyup dua yapmanın da heyecanını bu mübarek günde birlikte yaşamış oluyoruz.

Toplulukta rahmet, ayrılıkta azap vardır. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de, “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın, parçalanıp ayrılmayın” buyurmaktadır.

Bayramları da fırsat bilerek aramızdaki dargınlık ve kırgınlıkları izale edelim. Biliyoruz ki, dünya fânidir. Her yeni eskiyecek ve her konan göçecektir. Her nefis mutlaka ölümü tadacak, bu dünya hayatı sona erecek ve âhiret hayatı başlayacaktır. Ve herkes bu dünyada yapıp ettiğinden hesaba çekilecektir. Yakınlarımızdan ve dostlarımızdan birçoğu, şimdi âhiret âleminin ilk durağı olan kabirlerinde bizi beklemektedirler. Bizde onların yanına gideceğiz. Bir insanın ölmüş olan yakınlarını, dostlarını, sevdiklerini ve hayatı birlikte paylaştığı arkadaşlarını unutması mümkün değildir. Bunun için onların kabirlerini ziyaret etmeyi bir vefa borcu bilir ve bu ziyaretlerle de vicdanı teselli bulur.

Kabirdekiler ziyaretlerine gelenlerden haberdar olup, verilen selâmı alırlar, yapılan duadan istifade ederler. Yakınlarımızın ölümü durumunda onlara duâ etmek, onlara gönderebileceğimiz en makbule geçen hediyedir. Kabir ziyaretinin gece ya da gündüz, şu ya da bu vakit gibi belli bir zamanı yoktur. Kabirler her zaman ziyaret edilebilir. Ancak kabir ziyaretlerinde ölülerden bir şey istemek, imdat dilemek yoktur, sadece selâm ve dua vardır. Kabirde ki kişinin başkasına bizzat bir fayda vermeye veya bir zararı gidermeye gücü yetmez.

İsrafa kaçarak gösterişli mezarlar yapmak, dini yönden doğru değildirHerhangi bir fazileti ve sevabı da yoktur Kabirlere yapılacak masrafların, sadaka olarak fakir ve muhtaçlara dağıtılması, ölü için daha hayırlıdır” şeklinde konuştu.

Programa katılan mahalle sakinleri ise yaptıkları açıklamada; “İlk olarak 2010 yılı Ramazan Bayramında gerçekleştirilen ve sonraki yıllarda her iki bayram arifesinde de, mahalle mezarlığımızda topluca okunan Kur’an-ı Kerim ve yapılan duanın adeta tadı damağımızda kaldı. Bu günü özlemle bekliyoruz. Geleneksel hale getirdiğimiz çok güzel bir uygulama oldu. Öncelikle camimizin görevlisi Mithat Güdü Hocamıza, Muhtarımız Hasan Ömür’e ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dediler.

Video Görüntü

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 14 Ekim 2013, 20:09 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar