MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” - DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR -
KÖREZ MAHALLESİ’NDE ARİFE GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLENDİ

KÖREZ MAHALLESİ’NDE GELENEKSEL ARİFE GÜNÜ PROGRAMININ 15. Sİ DÜZENLENDİ

Körez Mahallesi’nde arife günü nedeniyle “Kur’an-ı Kerim Tilâveti ve Hatim Duası” programı düzenlendi. İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal’ın da katıldığı programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Vakfıkebir İlçesi Körez Mahalle mezarlığında, Ramazan Bayramı öncesi arife günü dolayısıyla düzenlenen program öncesi kısa bir açılış konuşması yapan Mahalle Camii İmam Hatibi Mithat Güdü, “Arife günleri mahalle mezarlığında topluca Kur’an-ı Kerim tilaveti ve hatim duası” programının ilk olarak 2010 yılı Ramazan Bayramı arifesinde gerçekleştirildiğini söyledi. O günden bu güne her yıl Ramazan ve Kurban bayramı arifesi günlerinde devam ettirilerek geleneksel hale getirilen programın bu yıl Ramazan Bayramı arifesi dolayısıyla 15. sinin icra edildiğini belirten İmam Hatip Mithat Güdü, katılımlarından dolayı başta İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal olmak üzere tüm mahalle halkına teşekkür etti.

“Hayatta olanların ölenlere karşı görevleri vardır. Bunların en önemlisi duadır…”

Kur’an-ı Kerim tilâvetinin ardından, vatandaşlara hitaben bir konuşma gerçekleştiren İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, “Bu gün arife günü, ramazanın ve bayramın hissesinden vefat edenlerimiz için de ayıracağımız bir zaman dilimi oldu. Güzel bir gelenektir, devam ettirmek lazım. Bu gün yerüstünde bulunanların yer altında bulunanlara karşı yapması gereken görevleri vardır. Yani hayatta olanların ölenlere karşı görevleri vardır. Bunların en önemlisi duadır. Kur’an-ı Kerim’i de bu duaya bir teberrük olarak okuduk. Dünya hayatının kendi içinde bir takım disiplin kuralları vardır. Bunların da en önemlisi günlük hayat disiplinidir. Bu disiplinleri sağlayan en önemli unsur da ibadetlerimizdir. Namaz, ibadetlerimizden birisidir, Oruç’ta diğeridir. Yüce Mevlâ kendisine teşekkür edelim diye Ramazan Ayı’na has orucu bize farz kıldı. Ramazan Ayı’na has diğer bir ibadet ise fıtır sadakasıdır. Yani; geçen yıldan bu ana kadar sağlık, afiyet içerisinde gelmemizin karşılığı olan sadaka ve zekattır. Her bir mü’min üzerine vaciptir, verilmesi gerekir. Aile reisi de aile bireylerinin her birinin fıtır sadakasını ödemekle mükelleftir. Muhtaç insanların halinden anlamamız için ramazan ayına has getirilmiş bir ibadettir. Sosyal dayanışmayı sağlıyor, imkanı olanla olmayan arasında bir köprü vazifesi görüyor. Toplumda kaynaşma ve dayanışmayı sağlıyor. Bu yönüyle toplumda bir insicamı, birlikteliği, beraberliği, ahengi ve önemlisi vahdeti sağlıyor” dedi.

15. si düzenlenen geleneksel arife günü programı İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal’ın duasıyla sona erdi. Programa yoğun ilgi gösteren vatandaşlar uygulamadan duydukları memnuniyeti ifade ederek programın gerçekleşmesinde emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ettiler.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 24 Haziran 2017, 19:40 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy Mahallesi Merkez Camii’nde Yaptığı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar