ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Körez Mahallesi’nde Arife Günü Programı Düzenlendi

arife programi ramazan 2015

Fotoğraflar facebook sayfamıza yüklenmiştir…

Video görüntü için tıklayınız…

Vakfıkebir İlçesi Körez Mahallesi’nde Geleneksel 11. Arife Günü Programı Düzenlendi.

Ramazan bayramı öncesi 11. si düzenlenen, “Geleneksel Arife Günü Programı” nedeniyle, 16.07.2015 Perşembe günü saat 14.00’te Vakfıkebir İlçesi Körez Mahalle Mezarlığı’nda Kur’an-ı Kerim tilavet edilerek hatim duası yapıldı. Yaz dönemi Kur’an kursuna katılan öğrencilerin de Kur’an-ı Kerim tilaveti ve sunumlarıyla renk kattıkları programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

İlki 2010 yılı Ramazan Bayramı arifesinde gerçekleştirilen ve her yıl Ramazan ve Kurban bayramı arifesi günlerinde devam ettirilerek geleneksel hale getirilen “Arife günleri mahalle mezarlığında topluca Kur’an-ı Kerim tilaveti ve hatim duası” programına İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, Mahalle Muhtarı Hasan Ömür, Mahalle Camii İmam Hatibi Mithat Güdü, Toki Camii İmam Hatibi Rıdvan Açıkgöz ve vatandaşlar katıldılar.

Programın açılış konuşmasını yapan Mahalle Camii İmam Hatibi Mithat Güdü, “Bugün burada ebediyete intikal eden yakınlarımızın ve din kardeşlerimizin kabirlerini birlikte ziyaret ederek rahmet ve dua ile anmanın heyecanını yaşıyoruz. Bir insanın ölmüş olan yakınlarını, dostlarını, sevdiklerini ve hayatı birlikte paylaştığı arkadaşlarını unutması mümkün değildir. Bunun için onların kabirlerini ziyaret etmeyi bir vefa borcu bilir, bu ziyaretlerle de vicdanen teselli buluruz” dedi.

Kabir ziyaretlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususun, bu ziyaretlerin sünnet ölçüleri içerisinde, maksat ve manasına uygun olarak yapılması gerektiğine dikkat çeken İmam Hatip Güdü, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in; “Kabirleri ziyaret ediniz. Zira kabir ziyareti, ölümü hatırlatır, düşünme fırsatı verir” hadis-i şerifine atıfta bulunarak; kabirleri ziyaret etmekten esas maksadın, ölümü hatırlamak olduğunu ve bu ziyaretlerin ebedi hayat için hazırlık yapmamıza vesile olması gerektiğini belirtti.

Cami temsil heyetinin öncülüğünde yürütülen cami ve müştemilatının bakım, onarım ve iyileştirme çalışmalarıyla ilgili, temsil heyeti adına üyelerden Mehmet Alp’in yaptığı konuşmanın ardından Kur’an-ı Kerim okundu. Yaz Kur’an kursuna katılan öğrenciler, Kur’an-ı Kerim tilaveti, ayet mealleri ve hadislerden mesajlar sunumu ve ilahiler ile programa renk kattılar.

Vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal şu önemli hususlara değindi;

“Kur’an bizim hayatımızı şekillendiren kuralların, ilkelerin bütünüdür….”

Çocuklarımız ayet ve hadisleri bir araya getirdiler, güzel bir sunum oldu. Kur’an yeryüzünde insanı Allah’ın halifesi olarak tanımlıyor. Öncelikle insanın kendisini tanıması ve Allah’ı tanımamız gerekiyor ki yeryüzünde bulunuş gayemizi iyi anlayabilelim. Yüce Allah insandan ne istiyor? Yüce Allah insandan kendisini tanımasını ve teslim olmasını istiyor. Gönlünü Allah’a bağlamasını ve Allah’a bağladığı gönlüyle de kendisine kullukta ve ibadette bulunmasını istiyor. İman eden bir gönül ne ile bunu ispatlayabilir? sadece kullukla bunu ispatlayabilir. İbadet görevlerini yerine getiren bir insan Allah’a bağlılığını ispatlamış, gönlünden taşan sevgisinin ifadesini ortaya koymuş olabilir. Biz geçmişlerimizi seviyoruz, onları ziyarete geliyoruz; Yüce Allah’ı seviyoruz, O’nun bize emretmiş olduğu şeyleri yerine getiriyoruz. Ramazanı ramazan yapan Kur’an, orucu oruç yapan Kur’an ve bizim hayatımıza disiplin veren Kur’an’ın kendisidir. Yani Kur’an bizim hayatımızı şekillendiren kuralların, ilkelerin bütünüdür. Bu ilkelere riayet ettiğimiz sürece Yüce Allah’ın kendilerine değer atfettiği kullarının arasına girebiliriz. Onun için Yüce Allah’ın kıymet verdiklerine kıymet vermeli, kıymet vermediklerine de vermemeliyiz ki; Allah’ın üzerimize yüklemiş olduğu görevi hakkıyla yerine getirelim.

“Hayatın bir başlangıcı ve sonu nasıl varsa hepimiz için mukadder olan bir hesap gününün varlığı da aşikardır…”

Doğum vardır, bir de ölüm vardır; aslında bir kimsenin ölüm haberi doğduğu anda başlıyor. Hayatın bir başlangıcı ve sonu nasıl varsa hepimiz için mukadder olan bir hesap gününün varlığı da aşikardır. Onun için Allah Resûlü (sav), ‘ölmeden önce ölünüz, hesaba çekilmeden önce de kendinizi hesaba çekiniz’ buyurmaktadır. Ölmeden önce ölmek demek ölümden sonraki halleri hayatta iken düşünmek demektir. Hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekmemiz demek ahirette hesaba çekileceğimiz şeylerle ilgili kendimizi dünyada iken hesaba çekmek demektir. Her şeyin bir hesabı vardır mülahazasına sahip olmak hepimiz için bir ödevdir.

“Kur’an doğrudan ölüye okunmaz…”

Ölülerimiz bizim için değer ifade ediyor kuşkusuz. Onların bizim için ifade ettiği değerin ifadesi olarak kabirlerinin başına geliyor ve onları ziyaret ediyoruz. Kur’an’dan bildiğimiz ayetleri de onlar için ifade ediyoruz, okuyoruz ve kazanmış olduğumuz sevabı da onların ruhlarına bağışlıyoruz. Dikkat edin, Kur’an doğrudan ölüye okunmaz. Kur’an diriye okunur ve kazanılan sevabı ölünün ruhuna ithaf edilir. Bu önemli bir husustur aslında. Ancak ölülerimizin ruhuna okuyup sevabını bağışlayabilmemiz için ille de mezarın başında bulunmamıza da gerek yok. Zira biz okumuş olduğumuz Kur’an-ın sevabını yaptığımız dua ile ölünün ruhuna gönderiyoruz; ruhlar ise Yüce Mevla’nın katındadır. Ziyaret etme imkanımız varsa ziyaret ederiz ama burada değilsek bulunduğumuz yerlerde de onlara dua edeceğiz, mağfiret olmaları için, bağışlanmaları için bulunduğumuz her yerde onlar için dua edebiliriz. Geçmişlerimizle ilgili yapacağımız en güzel şey onlara dua  etmektir.

İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal’ın yaptığı hatim duasının ardından öğrencilere hediyelerin verilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile 11. geleneksel arife günü programı sona erdi.

Program sonrası düşüncelerini paylaşan Körez Mahallesi Muhtarı Hasan Ömür, “Geleneksel hale gelen arife günü programı Mithat Güdü hocamızın başlattığı bir uygulamadır. Bizler zaten mezarlarımızı sık sık ziyaret ediyorduk ancak toplu olarak yapılması ve içeriğinin çeşitlendirilmesi çok daha güzel oldu. Yılda iki kez mahalle halkı olarak bir araya gelip topluca ölenlerimizi rahmet ve dua ile anıyoruz. Bu programlar aynı zamanda uzun zamandır köyüne-memleketine gelememiş olan ve bayram vesilesiyle gelen vatandaşlarımızın bir araya gelmelerine, tanışma ve kaynaşmalarına vesile oluyor. Hep birlikte ölenlerimizi anıyor, birbirimizi de daha yakından görmüş oluyoruz. Dolayısıyla burada Kur’an var, dua var, vaaz var, sohbet var. Yaz kursuna katılan öğrencilerimizin başarı ve hünerleri var, birlik beraberlik var, kardeşlik var. Geleneksel arife günü programımız her yıl devam edecek. Teşrif eden herkese, emeği geçenlere ve hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.

Uygulamadan oldukça memnun kaldıklarını belirten vatandaşlar da programın gerçekleşmesinde emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ettiler.

Video görüntü

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 17 Temmuz 2015, 22:35 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Video Galerisi, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar