BÖLGEMİZDE TEK - KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI - MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK - MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU - MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ -
Kötülüğü izale etmek için tüm Müslümanlar çaba göstermek zorundadır

Kötülüğü izale etmek için tüm Müslümanlar çaba göstermek zorundadır

Din görevlileriyle biraraya gelmek üzere Rize’ye giden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hakkari’deki son olaylara değinerek ”Biz sadece şehit olanlara üzülmeyiz. Öyle bir inancın ve medeniyetin mensuplarıyız ki, her caninin şahsında, kaybedilen insanlığa da acırız. Katillerin şahsında biz kaybedilen insanlığa, insanı insan kılan değerlerin kaybolmasına üzülürüz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Rize ziyareti kapsamında İl Müftülüğünde il ve ilçe müftüleri ile bir araya geldikten sonra İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde il genelindeki din görevlilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıya katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, burada yaptığı konuşmada, Hakkari’deki terör saldırısında şehit olanlara Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi. Çeşitli vesilelerle iki hususun altını çizdiğini dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ”Biz hepimiz biliyoruz ki, dünya imtihan dünyasıdır. Bireylerin olduğu gibi milletlerin de imtihanı var. İnanıyorum ki bütün bu olumsuzluklara rağmen bizi birbirine bağlayan kardeşlik duygusunu yeniden inşa etmede ne kadar ısrarlı olursak, bu imtihanları da en güzel şekilde vermede muvaffak oluruz. Gün kardeşliğimizi bütün insanlığa ve aleme gösterme, sabır ve metanet gösterme,bunda ısrar etme günüdür” diye konuştu.

Sadece şehit olanlara üzülmediklerini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ”Öyle bir inancın ve medeniyetin mensuplarıyız ki, her caninin şahsında, kaybedilen insanlığa da acırız. Çünkü şehit olan insanın şahsında bir insan yok olur. Kur’an-ı Kerim’e baktığımızda, onun şahsında da, bir insanın haksız yere öldürülmesi, bütün insanlığın öldürülmesi ile eşdeğer bir cinayet olarak ifade edilmektedir. Ancak katillerin şahsında da biz kaybedilen insanlığa, insanı insan kılan bütün değerlerin kaybolmasına üzülürüz. Böyle bir inancın ve medeniyetin mensuplarıyız” dedi.

”Kadına, çocuklara yönelik şiddet varsa bu bizim sorunumuzdur”

Bu tür hadiselerde herkesin kendisine pay çıkarması gerektiğini vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi: “Dünyanın neresinde olursa olsun, bir yara ortaya çıktığı zaman burada görev bize düşer. İmam Ebu Hanife’nin 32 kişilik fetva heyeti ile tartıştığı konu, yeryüzünün öbür ucunda bir tek Müslüman fert zulme uğrarsa, bütün Müslümanların mesul olduğudur. Dolayısıyla kötülüğü izale etmek için tüm Müslümanlar çaba göstermek zorundadır. Tabii ki bu topraklarda, bu ülkede ailelerde sorun varsa, ailelerde kadına, çocuklara yönelik şiddet varsa bu bizim sorunumuzdur.”

”Ülkemizin bir köşesinde tarih boyunca aynı inancı, aynı kitabı, aynı değerleri birlikte paylaşan kardeşler arasına bir kavga mı sokulmak isteniyor” diye soran Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti; ”O zaman bize düşen vazifeler var demektir. Bir ülke düşünün ki hakkı, hakikati anlatmakla, ibadetlere rehberlik yapmakla yükümlü 100 bin insan var. Bu ülkede bu sorunların olmaması lazım. Resulü Ekrem efendimizin, Veda Hutbesinde 100 bin civarında sahabeye hitap ettiği bildiriliyor. O 100 bin kişi bütün insanlığın mukadderatını değiştirdi. Şimdi başkanlık olarak personel sayımız 100 bini buldu. 100 bin insanın manevi rehberlik hizmeti verdiği, dini hayatımızı ayakta tutmak için hizmet sundukları bir ülkede bu tür sosyal problemlerin büyük bir kısmının olmaması lazım. Dolasısıyla her birimiz yaptıklarımızı yeniden gözden geçirmekle mükellefiz. Anadolu’nun her ilinde arkadaşlarımızla bir araya gelerek bu muhasebeyi yapmak istiyoruz.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, daha sonra Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ile Belediye Başkanı Halil Bakırcı’yı makamlarında ziyaret etti.


HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Ekim 2011, 22:41 tarihinde Genel kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK BEŞİKDÜZÜ İLÇEMİZE, BÖLGEMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN! Beşikdüzü Ahmet... [Devamı]
KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI

KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN P...

VAKFIKEBİR’DE, KADİR GECESİ’NE ÖZEL CANLI YAYIN PROGRAMI DÜZENLENDİ Vakfıkebir İlçe... [Devamı]
MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN...

MÜFTÜLÜK PERSONELİ VE VATANDAŞLARDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK Kızılay’ın Vakfıkebir... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CAN...

MÜFTÜ KÖKSAL TRT TRABZON RADYOSU’NUN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU Video  Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ

MÜFTÜ KÖKSAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ...

Vakfıkebir İlçe Vaizi Ekrem Akbaş’ın, İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal ile Zekat konusunda... [Devamı]
MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM’DE TOSUN P...

MÜFTÜ KÖKSAL, MERCAN FM RADYOSU’NDA TOSUN PAŞA’NIN KONUĞU OLDU Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRMAYA TALİBİZ

ZEKAT ve FİDRELERİNİZİ GERÇEK İHTİYAÇ SA...

KIYMETLİ KARDEŞLERİMİZ! Türkiye Diyanet Vakfı Vakfıkebir Şubesi olarak Zekat, Fidre, Fidye ve... [Devamı]
Popüler Haberler


BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK

BÖLGEMİZDE TEK BEŞİKDÜZÜ İLÇEMİZE, BÖLGEMİZE VE ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN! Beşikdüzü Ahmet Gün Anadolu İmam Hatip Lisesi, Fen Bilimleri... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar