VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
600 Yıllık Moda Ağasar Kıyafetleri

Trabzon’un şirin bir ilçesi olan, ‘Çepni’ diyarı Şalpazarı, günümüze kadar taşınan ve özenle korunan kültürel ve sosyal değerleriyle Türk kimliğinin canlı bir örneğini sergiliyor. Trabzon’a 65 kilometre mesafede bulunan 24 bin nüfuslu Şalpazarı, öz Türkçe’yi kullanmadaki becerisi, ürettiği el sanatları, yayla turizmi, misafirperverliği ile dikkat çekiyor. Oğuz Türkleri’nin 24 kolundan biri olarak 10. ve 11. yüzyıllarda Anadolu’ya gelip Şalpazarı başta olmak üzere çevre ilçelere yerleşen Çepnilerin, kültürlerini günümüze kadar yaşatmaları, geleneklerine bağlılıklarının bir ifadesi. Şalpazarı’nın ya da nam-ı diğer ‘Ağasar’ın giyim tarzına bakıldığında da Türkiye-Orta Asya coğrafyasındaki bazı giysilerin halen kullanıldığı görülüyor.

SADECE DÜĞÜNDE BAYRAMDA DEĞİL

Erkek kıyafetlerinin yöresel hiçbir özelliği kalmasa da, Şalpazarı bugün kadın giyimi açısından dikkate değer bir yer olarak gösteriliyor. Ağasarlı hanımlar, teknolojinin bütün yeniliklerine rağmen; sadece bayramlarda, düğünlerde, yayla göçü veya şenliklerde değil, günlük hayatlarında da yöresel kıyafetlerini giyiyor. Doç. Dr. Ali Çelik, ‘Çepni Kültürü’ adlı kitabında Ağasar yöresinin giyim tarzının bir nevi töre olduğunu söylüyor. Yöresel kıyafeti en çok giyen Doğancı Köyü hanımlarının dedikleri de bunu doğruluyor; “Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, hangi konumda olursa olsun, köye veya yaylaya gelen her Doğancılı hanım veya kız çocuğunun yaptığı ilk iş; elbisesini değiştirip yöresel kıyafetini giymektir.”

KARADENİZ’İ DE TEMSİL EDİYOR

Trabzon-Şalpazarı (Ağasar) İlçesi’nin geleneksel kadın kıyafetleri pek çok özelliğini kaybetmiş olmakla beraber halen canlılığını koruyor. Bu yönüyle Şalpazarı’nı temsil ettiği gibi Trabzon ve hatta tüm Karadeniz kadın kıyafetlerini de temsil ettiği söylenebilir. Şalpazarı’nda kadın kıyafetleri zamana ve modaya göre renklerinde, kullanış şekillerinde ufak tefek değişiklikler gösterse de genel hatları ile bütün Şalpazarı’nda halen kullanılıyor. Kıyafetin bazı parçaları günlük hayatta bütün köylerde kullanılırken bazı elemanları özel günlerde giyiliyor. Bir kadın kıyafetinin maliyeti ortalama 140 ile 200 YTL arasında değişiyor.

Şalpazarı adını dokumadan alıyor

Şalpazarı’nda halk uzun müddet, şal dokumalarıyla giysilerini kendi el tezgahlarında yapmış. Döşeme ve örtünme ihtiyaçlarını dastar ve çul dokuyarak, taşıma ihtiyaçlarını çentiye (çentik), zembil (camdan), heybe dokuyarak, sarma ve taşıma ihtiyaçlarını dırmaç, urgan ve ip dokuyarak, süs ve beşik ihtiyaçlarını bel bağı, yörek bağı dokuyarak gideren Ağasarlılar yine kendi el tezgahlarında sarma keten yaparak iç çamaşırı ve gömlek gibi ihtiyaçlarını karşılamışlar. Ayrıca zıpka, aba, şal ve başlık gibi ihtiyaçlarını da bizzat kendileri dokumuşlar. Zamanla bölge bu giyim ve dokuma mallarının alım-satım yapılması nedeniyle “Şarpazarı” daha sonra değişikliğe uğrayarak “Şalpazarı” adını almış.

KAMİL ANAHAR
YAYIN TARİHİ: 12.09.2010 : http://yenisafak.com.tr/Pazar/?i=278036

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29 Nisan 2011, 19:34 tarihinde Kültür Sanat kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar