ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Kur’an-ı Anlayarak Okumak

kurani anlayarak okumak muftu

Diğer Yazıları için tıklayınız…

KUR’AN-I ANLAYARAK OKUMAK

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin rabbi olan Allah’a hamd olsun, O’nun sevgili habibine salat ve selam olsun.

Kur’an, İlahi nefhaya mazhar olan ve varlık âleminin sevk ve idaresine yetkili kılınan insanı, bütün tasarruflarında ölçüye davet eden vahiy külliyatıdır. İman bağıyla Allah’a bağlanan gönül insanı, varlık ve kendisinin hakikatini, özlü bilgiyi içinde barındıran bu külliyatı okuyarak öğrenebilir. Kur’an, her durumda Allah’ın büyüklüğünü anlatan bilginin, araştırılıp bulunmasını insan olmanın gereği saymış, bu alandaki çalışmayı nafile ibadetten, bilgi ve fikir işçisinin uykusunu da ilme sırtını dönenin ibadetinden üstün sayarak bilginin, insan için arzettiği önemi ortaya konmuştur. Bu nedenle doğru yolu göstermek için Yüce Allah tarafından indirilen özlü bilginin kaynağı Kur’an her seviyedeki insan tarafından okunarak hayata can katan huzur kaynağı ilkelere ulaşılmalıdır.

Allah’a kulluğun gereği bilgi ve bilinçle yerine getirilebilir. Bilinçsiz ibadet karanlıkta rastgele yürümek gibidir. Bilinç ise bilginin ortaya çıkardığı uyanıklılıkla yapılıp edilenlerin ölçüye uyarlanması ve farkında olunmasıdır.

Kur’an, birçok hikmete binaen yaratılan insanın, içindeki her şeyiyle bir ölçüye göre yaratılan varlık âleminde ölçüye riayet ederek düzenin korunması gerektiğini bildirmektedir. Buna göre, İman, ibadetler, beşeri münasebetler, hukuk, adalet gibi insanı ilgilendiren her husus Kur’an’ın öncülüğünde araştırılıp öğrenilmesini yaşanması ve yaşatılmasını gerekli kılmaktadır. Bu sebeple Kur’an okumak Allah katında büyük mükâfata ulaştıran en faziletli ibadet, dünya ve ahiretin imarına vesile olmaktadır.

Göğüslerin açılıp ferahlanması, ufukların genişlemesi, düşüncelerin derinleşmesi kalplerin nurlanması ve gönüllerin şifa bulması, Kur’an okumakla mümkündür. Manasına yoğunlaşmadan ibadet heyecanıyla okunan Kur’an sevap olmakla birlikte okumaktan maksadın anlayarak okumak olduğu muhakkaktır. Zira gerçek mutluluğun kılavuzu, Kur’an’ın, hayatta karşılık bulması gereken hikmet dolu prensipleridir. Varlığın, hayatın ve ölümün sahibi olan Allah, bu prensiplerin ruhuna uygun davranabilmek için Kur’an’ı anlamaya dönük okumanın zorunluluğunu ifade buyurmakta, bu hususu ihmal edenleri ise kınamaktadır. Hz. Peygamber (sav) de; hayırla yâd edilmeyi hak edenlerin Kur’an’ı öğrenen ve öğretenler olduğunu bildirerek Kur’an’ın manasının anlaşılmasının lüzumuna işaret etmiştir. Akli muhakemeyle donatılmış olan insanın Kur’an üzerinde fikir işçiliği yapma zorunluluğu, sahip olduğu bu nimet sebebiyledir. İdrak kabiliyetinden yoksun olan canlıların ise böyle bir yükümlülüğü olmadığı aşikârdır.

Kur’an okumaktan maksat, ilahi mesajın anlaşılması; göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbirini takip edişi gibi akıllara durgunluk veren hakikatlerden haberdar olunmasıdır. Bir rivayette; Namazında, orucunda ve amellerinde gıpta ile bakılanlardan birçoğunun Kur’an okuyuşlarının boğazlarını aşmayacağı hatta okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkacaklarının bildirilmesi; Kur’an’ı yalnız diliyle okuyup üzerinde düşünmeyen, manasını anlamayanların, ondan gereği gibi yararlanamayacaklarına, onun esprisini kavrayıp kalp ve ruhlarına yerleştiremeyeceklerine işaret edilmektedir. Bir hadiste de; Kur’an okuyan ve gereğini yerine getiren müminin, kokusu hoş, tadı güzel turunç meyvesine; Kur’an okumayan, fakat gereğini uygulayan mümin, tadı güzel olan fakat kokusu olmayan hurmaya benzetilmiş olması; Kur’an okumanın onun hükümlerini uygulamanın içtenlikle yapılması gereğine dikkat çekilmiştir.

Hz. Peygamber (sav), Kur’an’ı tertil üzere; acele etmeden, belirgin bir telaffuzla; ayetteki mana ve hikmeti düşünerek ağır ağır okumuş, mesela Fatiha suresinin her bir ayetinin sonunda durarak adeta ayetleri tefsir etmiş, rahmet ayetlerini okuduğunda Allah’tan rahmet dilemiş, azaptan söz eden ayetleri okuduğunda da Allah’a sığınmış, onunla sıkı bir ilişki içerisine girmiştir.

Üzerinde düşünülüp ibret alınması için indirilmiş sözler olarak tanımlanan Kur’an, insanın düşünce yapısını şekillendiren, hayata bakış açısı veren ve eşyayı değerlendirme melekesi kazandıran bir kitap olarak iltifat görmelidir. Okunan her ayetin gereği ile amel edilmeli; tevbe ayetinden sonra tevbe edilmeli dua ayetlerinden sonra dua edilmeli, ölçü ve tartı ile ilgili ayetler okunduğunda, kazanca aldatmanın sebebiyet verdiği haram karışmış olabileceği endişesi taşınmalı, istiaze ayetlerinden sonra da Allah’a sığınılmalı, düşünce, tasavvur ve hareket Kur’an’ın ruhuna uygun olmalı, benliğin isteklerine iltifat edilmemelidir. Kur’an’ın ilim ve amelin birleştirilmesi gerektiği üzerindeki ilkesel duruşu dikkate alınmalıdır.

Kur’an’ı okuyarak anlama hususunda toplumumuzda var olan teamül, edinilmiş hak olarak değerlendirilmekte, geçmişteki uygulamalardan cesaret alınmaktadır. Oysa Kur’an’ı anlamak için okuma gayreti içinde olmak, bir sonuç elde edilemese de başlı başına bir ibadettir. Ancak nasılsa anlaşılamayacağı yahut kavranamayacağı düşüncesiyle Kur’an’dan uzak durmak da büyük günahtır.

Kur’an’ı düzenli bir şekilde anlayarak çok okuması sebebiyle yüce ahlak övgüsüne mazhar olan Hz. Peygamber (sav), Allah’a gönülden bağlananlar tarafından örnek alınmalı, Kur’an doğrudan ilgilenilen bir kitap olmalıdır.

Kur’an’ın aydınlık yolunda yürümek ve dualarda buluşmak dileğiyle…

 

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Aralık 2014, 18:34 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar