ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
KUR’AN VE SÜNNETTE TAKVA

muftukoksalyazi2

Hüseyin KÖKSAL
Vakfıkebir İlçe Müftüsü

Diğer Yazıları için tıklayınız…

KUR’AN VE SÜNNETTE TAKVA

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Allah’a Hamd, Resulüne salât ve selam ederim.

Vahye muhatap kılınarak diğer canlılardan farklı bir konuma yerleştirilen insan, doğrudan kendisine yöneltilen İlahi mesajın uygulayıcısı olmakla sorumlu tutulmuştur. Algılama ve muhakeme gücüne henüz ulaşılamayan 7 yıllık ilk çocukluk dönemi dışarıda tutulduğunda, bir ömür Allah’ın hitabı yönünde yaşamını sürdürmek zorundadır. Bu, Kur’an’ın ifadesiyle insan dışındaki varlıkların yüklenmekten kaçındıkları kutsal bir emanettir.

Temeli Allah’ın gözetimine sığınmaya ve nefis ile harici tesirlerin tahakkümünden korunarak kulluk emanetinin gereğini takat nispetinde yapma esasına dayanan takva anlayışı, Kur’an’ın öngördüğü ideal insan modelinin dünyevi ve uhrevi mutluluğunu temin etmeye yöneliktir. Bu telakki, Yüce Yaratıcıya karşı hesap verme düşüncesiyle küçük büyük bütün günahlardan sakınmayı, onun koruması altında emirlerine de sıkıca bağlanmayı gerektirir. Bu içten bağlılığın mükâfatı, dünyada benzerlerine düşkünlük gösterilen bütün nimetlerin ahiretteki asıllarına sahip olmaktır.[i] Üstelik bir süre sınırlaması da yoktur. Bu anlayışın egemen kılındığı takva sahibi için Kur’an rehberdir, hidayet kaynağıdır.[ii] Şüpheden arındırılmış imandan sonra namazını dosdoğru kılan[iii] ve darlıkta ve bollukta Allah’ın kendisine bahşettiğinden karşılıksız veren,[iv] çirkin bir iş yaptığında ve kendisine haksızlık yaptığında Allah’ı hatırlayıp günahından bağışlanma dileyen, bilerek işlediği günah üzerinde ısrar etmeyen, öfkesini yutup insanları bağışlayan kimseler[v] takva sahibi olabilirler.  Daha açık bir ifadeyle Allah’a İnsanlara ve diğer varlıklara karşı yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekir. Bizatihi hakkıyla kılınan bir namaz, Allah’ın bir emrini yerine getirme anlamı taşıması yanında, yeryüzündeki canlı cansız diğer ortaklarla olan ilişkilerin de düzene konulmasını ifade etmektedir.[vi] Allah için ifa edilen bir ibadet, Allah’ın yarattığı diğer varlıklar için de korunma mekanizması oluşturmaktadır. Kur’an ancak niyet ve düşüncesiyle Allah’a samimiyetle bağlanan kimselere hidayet kaynağıdır. Samimiyetin tezahürü davranışlarda görülmeli, Salih amel olarak ortaya çıkmalıdır.

Allah’a itaat etmekle hiçbir isyanda bulunmamak, devamlı Allah’ı anma üzere bulunarak, hiç unutmamak ve her durumda şükrederek hiçbir nankörlüğe düşmemek, Merhum Akif’in yorumuyla, Allah’ın saygılı Kulları’nın Allah’a hakkıyla bağlılıklarının ifadesidir.

Kur’an’nın pek çok yerinde takva kelimesinin tekrar edilmiş olması, öncelikle emirleri yerine getirme ve haramları terk etme, sonra mekruhlardan -çirkin bulunan, hoş karşılanmayan fiil, söz ve hâllerden- sakınma, daha sonra haram olma ihtimalini gözeterek şüphelilerden uzak durma üzerine kurulu, Allah’a ve O’nun yarattıklarına karşı saygı, sevgi ve şükür duyarak varlık bilincinde olma odaklı bir yaşamın hakim kılınmasını gerektirmektedir. Çünkü mekruhların da, şüpheli şeylerin de haramlarla farklı cihetlerden komşulukları vardır.

“Helâl belli, haram da bellidir. Fakat bu ikisinin arasında şüpheli şeyler vardır.” diye başlayan bir hadis-i şerifin devamında: “Nasıl ki, bir çoban, koruluğun kenarında koyun otlattığında, koyunlarının her an koruluğa girme ihtimali varsa, şüpheli şeylerden korunmayanın da harama düşmesi o derece muhtemeldir.” buyurulması şüpheli şeylerin kişiyi harama sürüklemede ve takvayı zedelemede arzettiği tehlikeyi göstermektedir.

Allah, kendisine takva ile bağlanana ve kötülüklerden korunana kurtuluş yolunu açmak ve iyiyi kötüden ayırt edecek kabiliyeti vermek, günahlarını silmek ve kötülüklerini affetmek,[vii] onu beklemediği şekilde ve beklemediği yerden rızıklandırmak,[viii] ve onu Kur’an’daki övgüsüne mazhar kılmakla mükafatlandırır.

İslam bilginlerine göre dünyada felaketlerden, ahirette azaptan kurtulmak için emirlere sarılmaya ve yasaklardan sakınmaya ihtiyaç vardır. Vera olarak da adlandırılan yasaklardan sakınma anlayışı, daha lüzumlu ve insanı meleklerden daha üstün bir konuma taşıyanıdır.

İslam’ın öngördüğü takva anlayışını benimseme uğruna çaba sarf etme hayat veren ilkeler oldukları düşüncesiyle Allah’ın ve peygamberinin öğretilerinin gereğini yapma zorunluluğu vardır. Ahlak güzelliği olarak tanımlanan İslam dininin, yaşam tarzına, bu yaşamın da takva duyarlılığına dönüşmesi ancak bu şekilde mümkün olabilir.

Sadece emirlerin yerine getirilmesi ve yasaklardan sakınılmaması hatta yasaklara sürükleyen şüpheli şeylerden uzak durulmaması, ebedi hayatı tehlikeye atabilir. Allah Resulü (sav); “Ümmetimden müflis o kişidir ki, kıyamet günü namaz, oruç ve zekât gibi ameller ile gelir. Buna karşılık ona buna sövmüş, iftira etmiş, kiminin malını yemiş, kiminin kanını dökmüş ve kimini de dövmüştür. Ahirette bu iyilikleri hak sahiplerine dağıtılır. İyilikleri yetmeyip bittiği zaman da hak sahiplerinin günahlarından bir kısmı alınıp kendisine yüklenir ve cehenneme atılır.” buyurarak sırf ibadetlerle meşgul olan ama bu ibadetlerin fertleri ve toplumu ilgilendiren kısımlarını ihlal ve ihmal eden kimseleri müflis tüccar olarak adlandırmaktadır. Zira dünyadaki iflasın telafisi olabilir ancak ahretteki iflasın telafi imkanı yoktur. Sevgili peygamberimiz zamanının muhataplarına bizlere anlaşılması kolay olan ticari bir kavramla ahretin durumunu izah buyurmuşlardır. Belki de bu nedenle İslam bilginleri, takvada ilk akla gelenin, haramları terk etmek olduğunu söylemişlerdir. Zira bireyin Allah ile olan kişilik bilinci ve farkındalığı olarak da tanımlanabilen takva anlayışı, bir toplumda birlikte sürdürülen yaşamın varlığı söz konusu olduğunda anlam kazanabilir.

Takva ve salih amel, ruhun ve kalbin terakkisinde iki esastırlar. Salih amel ile manevi kazanım elde edilir. Takva ile de bu kazanım korunur ve zararlardan uzak durulur. Zarar yollarını kapamayan bir insan, kazandığından çok daha fazlasını kaybedebilir. Bu hususta kazanım elde etmenin ve zararı önlemenin yol ve yöntemlerini Allah, Kur’an ayetleriyle detaylı ve anlaşılır bir şekilde açıklamıştır.

İman ederek şirkten korunmak, büyük günahları işlemekten, küçüklerde de ısrardan sakınmak, takvanın en yaygın mânâsını oluşturur.

Mevla’mızdan bizlere hidâyet, takvâ, iffet ve gönül zenginliği vermesini isterim.

Selam ve dua ile…


[i] 2/Bakara, 5

[ii] 2/Bakara, 2

[iii] 2/Bakara, 3

[iv] 3/Al-i İmran, 134

[v] 3/Al-i İmran, 135

[vi] 29/Ankebut, 45

[vii] 8/Enfal, 29

[viii] 65/Talak, 2,3

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 08 Nisan 2014, 21:26 tarihinde Flash Haberler, Genel, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar