VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Kuran’da Resuller ve Hz. Muhammed Konuşuldu

sinan ceran eynesil1

Fotoğraflar için tıkla…
(Resmi büyütmek için açılan sayfada üzerine tıkla)

Eynesil Özgür-Der’de Sinan Ceran’ın sunumuyla Kuran’da Resuller ve Hz. Muhammed konusu işlendi.

Özgür-Der Eynesil Temsilciliğinin düzenlediği “Muhammedi Sünnet Dersleri” ana başlıklı seminerlerin ikincisini “Kuran’da Resuller ve Hz.Muhammed” konusu ile Özgür-Der Sivas Temsilcisi Sinan Ceran sundu. Feyzullah Uğurlu’nun sunuculuğunu yaptığı program Özgür-Der Sivas Temsilcisi Sinan Ceran’ın sunumuyla devam etti..

Sinan Ceran konuşmasında şunları söyledi;

Peygamberler yaratıcımız tarafından bizlere mesaj getiren elçilerdir. Getirilen mesaj ‘tevhid’ dir ve mesajdaki ana tema hep aynıdır. Ayrıca peygamberler gönderildikleri toplumun bir bireyidirler ve getirdikleri mesajın eylemleştirilmesinde itaat edilmek üzere seçilmişlerdir. Dolayısıyla peygamberlerin iki önemli fonksiyonundan söz edebiliriz; Birincisi, Rabbimizin vahyini insanlara taşıdıkları risalet görevi, ikincisi, vahyi mesajın yaşanması konusunda insanlardan itaat edilmesi istenen uygulamaları veya sünnetleri.

Ancak Resullerin sorumluluğu sadece risalet göreviyle sınırlı değildir. Onlar Allah’ın elçileridir. Ama aynı zamanda bizler gibi insandırlar. Vahiy insanlara yöneltildiği gibi, risalet görevini üstlenen ve insan olan resullere de hitap etmektedir. Kendilerine elçi gönderilenler nasıl ki elçilerinin uyarı ve haberleri karşısında sorumluluk taşıyorlarsa, aynı şekilde elçiler de getirdikleri mesaj karşısında tıpkı diğer insanlar gibi sorumluluk taşımaktadırlar.

Resullerin sorumluluğu diğer insanlara göre çok daha ağır ve önemlidir. Zira bütün resullerin kendilerine vahyedilen bilgiyi insanlara aktarma görevleri yanında, insanların kendilerine itaat etmeleri amaçlanan bir diğer fonksiyonları da vardır. Örneğin Hz. Muhammed’e itaat etme görevimiz, onun vahyi aktarımı dışında da fonksiyonunun bulunduğuna işaret etmektedir. Bu Rasullah’ın örnekliği meselesidir. Hz. Muhammed’in kendisine vahyedileni insanlara aktarma görevi yanında, Kuran’ın mesajının sosyalleştirme konusunda da diğer insanlar üzerinde itaat edilmesi gerekli bir önceliği ve örnekliği mevcuttur.

Resulullah’ın örnekliği hususunda yapılmakta olan önemli bir yanlışlığı vurgulamalıyız. ‘Hz. Muhammed bizlere vahyi aktardı, aktardığı vahiy doğrultusunda mücadelesini verdi ve vefat edince de görevi bitti. O’nun aktardığı vahiy bugün korunmuş olarak elimize geçmiştir. Bu Kuran’dır. Bizi ilgilendiren de sadece bu kitaptır. Bizce bu tespit, resullerin genel görevlerini Kuran bütünlüğü içinde kavrayamamış aceleci, tepkisel ve bazı kere kasıtlı yaklaşımlardan kaynaklanmaktadır.

Resulullah’ın örnek uygulamalarını değerlendirme konusunda yapılan önemli yanlışlardan bir diğeri de şudur; Resulullah’ın öncelikli tavrı, vahyi bildirimlerin örneklenmesi, sosyalleştirilmesi, özel sahalara ve konulara tahsisi çerçevesinde algılanacağına; O’nun fonksiyonunu Kuran’ın bildirmediği veya muhayyer bıraktığı alanlara taşıyıp, bu alanlarda ona (Muhataplarını da bağlayıcı olan Kuran dışı özel vahyi bilgiler alması veya sârilik gibi)vahiyle belirlenmemiş mutlak yetkiler ve konumlar atfedilmesidir.

Kuran’ın anlaşılmasında zaman ve mekân boyutlarını aşan bir kuşatıcılıkla Resulullah’ın örnekliğine muhtaç olduğumuz konularda, Resule itaat boyutu evrenselleşir. Zaten Hz. Muhammed’in sünneti denilen Resul’ün örnekliği ile zorunlu ilgimiz de, Kurani nassların yorumlanmasında Resulullah’ın zaman ve mekanı aşkın bu öncelikli ve evrensel tutumu ile irtibatlıdır.

Resulullah’ın insan olarak vahiy öncesi ve vahiy sonrası durumu, bilgi kaynağı, görevi, kendisine yapılan gaybi yardımlar, ayrıcalıklı özel halleri, itaat edilmesi ve hüküm vermesi konusundaki yetki ve sınırları, kendisine yöneltilen uyarı ve ikazlar gibi konularda tasnif edeceğimiz birçok ayet, yeterli düzeyde Hz. Muhammed’in konumunu ve sünnetinin değerini aydınlatmada ve anlamamızda yardımcı olmaktadır.

Peygamberin insani halleri;

—Resulullah’da herkes gibi beşerdir. Kehf suresi 110.-Fussilet Suresi 6

—Resulullah’da ölümlüdür. Enbiya Suresi 34–35-Zümer Suresi 30–32

—Resulullah’ın vahiy öncesi hayatı-Kalem Suresi 1–4,Duha Suresi 1–11,İnşirah Suresi 1–8,Şura Suresi 52–53,Ankebut Suresi 48–49,Sebe Suresi 50,Sad Suresi 65–70

—Resulullah’a vahyedileni izlemesi/okuması emredilmiştir. Kehf Suresi 27,Ankebut Suresi 45

—Resulullah gaybı bilmezdi. Enam Suresi 50,Araf Suresi 188,Yunus Suresi 20

Peygamberin Görevleri;

—Tebliğ (Taşımak, eriştirmek)-Alak Suresi 1–5,Ala Suresi 6–8,Enam Suresi 19,Ahkaf Suresi 23,Ahzab Suresi 39-Hud Suresi 57-Cin Suresi 27

—Tebyin (Açığa Çıkarma)-Nahl Suresi 39,44,64,92-Zuhruf Suresi 63-Araf Suresi 187

—Beşir (Müjdecilik)-Meryem Suresi 97-Şura Suresi 23-Tevbe Suresi 112

—Nezir (Uyarıcılık)-Meryem Suresi 39,97-Enbiya Suresi 45-Araf Suresi 2,63,69,184,188

—Tesbih-Ala Suresi 1–5-Furkan 58-Hicr Suresi 98–99

—Nasih-Müzekkir-Kaf Suresi 45,Enam Suresi 70-Zariyat Suresi 55

—Hâkimlik-Nisa Suresi 105–107-Maide Suresi 48–49,Enam Suresi 64,114,Bakara Suresi 213

Peygamberin Özel Halleri;

—İlk Vahiy alışında yaşanan ferdi tecrübe -Necm Suresi 1–18-İsra Suresi 1,60

—Mevcut evliliğin dışında evlilik yapmasının yasaklanması-Ahzab Suresi 52

Program soru-cevap bölümünden sonra Abdullah Yıldız’ın 30 Kasım 2013 Cumartesi günü Trabzon’da,1 Aralık Pazar günü Giresun’da sunacağı ‘Yol Haritamız Kuran’ konulu konferansların duyurusu ile sona erdi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 19 Kasım 2013, 00:28 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar