MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ - ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU -
KURBAN BAYRAMI

kurbanbayramiyazisi2014

Diğer Yazıları için tıklayınız…

KURBAN BAYRAMI

Yüce Allah’a hamd ve sena O’nun sevgili elçisine salat ve selam olsun.

Kurban Bayramı, aynı adla mali bir ibadetin ifa edildiği, birlikteliğin ve kardeşliğin egemen olduğu anlayışın topluma yansımasıdır. Gönül ilişkisiyle Allah’a bağlanan bir kimsenin, sahip olduğu tüm varlığı feda edebileceğini göstereceği zamandır. Allah’a karşı şükrün ifadesidir ve bütün ibadetlerin özüdür.

Bu anlayış ve inceliğin tezahürü olarak her yıl maddi imkana sahip olan müslümanların, sahip oldukları nimet cinsinden şükürlerini, sevgilerini, saygılarını ve memnuniyetlerini ifade etmek için severek yerine getirmeleri gereken kulluk nişanesidir. Bu ibadetin, belirli bir vakitte belirli nitelikleri taşıyan hayvanları boğazlayarak yerine getirilme zorunluluğu, yüce makama duyulan derin saygının ifadesi olarak değerlendirilmiştir.

İnsanlığın tarihi kadar eskiye dayanması, bu görevi yerine getirenlerin bedenlerine ve ruhlarına ilişkin bir çok faydayı ve hikmeti barındırdığını göstermektedir. İnsan fıtratında var olan iyiliğe karşı memnuniyet ve minnet ifade etme eğilim ve arzusunun karşılanması bu yararlardan sadece biridir. Kur’an, her topluluğun, sahip olduğu varlığın Allah’ın ikramı olduğunu bu sebeple mülkiyeti temsilen bir hayvan üzerine alçak gönüllülüğün bir ifadesi olarak O’nun adının anılmasının zorunluluk olduğunu bildirmektedir. “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız ulaşır…” ilahi buyruğuyla aslında Allah’a bağlılığın test edildiği bildirilmektedir.

Kurban ibadeti, bir yönüyle de Hz. İbrahim (as)’ın sadakatini, Hz. İsmail (a.s.)’in teslimiyetini temsil etmektedir. Çağdaş İbrahimler ve İsmailler  babalar ve çocuklarıdır. Tarihte İbrahim ve İsmail’in gösterdiği fedakarlığı, şimdi bu devrin babalarıyla oğulları ve kızları yapmalı, insana mutluluk vadeden sünnetullah’ı yayma adına babalar Allah’tan gelen  İsmaillerini insanlığa hizmete kurban etme sadakatini göstermeli, İsmailler de teslimiyet ifade etmelidir.

Kurban Bayramı müslümanların iki Dini bayramından biridir. Hz. Peygamber (sav) Medine’ye hicretlerinde ahalinin iki bayramı olduğunu öğrenince; “Allah sizin için o iki günü, daha hayırlı iki günle Ramazan ve Kurban bayramıyla değiştirmiştir” buyurarak, bayramların neşe ve sevinç kaynağı olduğuna, birlikteliğin ve kardeşliğin pekiştirildiği günler olduklarına, Allah’ın adının anılmasına zemin hazırlanması gerektiğine işaret etmiştir.

Yaşamı boyunca Kurban ibadetini hiç terk etmeyen Allah Resulü (sav); imkânı olduğu halde kurban kesmeyen kimsenin mescide yaklaşmaması gerektiğini, her yıl her ev halkına kurban kesmenin vacip olduğunu bildirmiştir. Hanefi Mezhebine göre Müslüman, akıl-baliğ, mukim belirli bir malî güce sahip olan herkesin; tercihen sığır, manda ve deve cinsini yedi ortakla, koyun ve keçiyi de münferit olarak kurban etmesi zorunluluktur. Koyun ve keçi cinsinin bir yaşını doldurması, semiz olması şartıyla koyunun altı ayını tamamlaması; sığır ve manda cinsinden hayvanlar iki yaşını, devenin ise beş yaşını tamamlaması kurbanlıklarda aranan şekil şartlarıdır.

Bir veya iki gözü kör olan, çok zayıf ve çelimsiz, boğazlanacak yere kadar yürüyemeyecek kadar topal olan, kuyruğunun veya kulağının üçte ikisi bulunmayan, küçükbaş hayvanların bir memesi, sığırın ise iki memesinin olması, doğuştan boynuzsuz olması dışında  boynuzunun çoğunun veya tamamının kırık olması, kurban olmalarının önünde engeldir. Allah’a bağlılığın ifade edilmesi bakımından da sakıncalıdır.

   Kurban Bayramının üçüncü günü akşamına kadar Bismillâhi Allahü Ekber denilerek kurban kesilmeli, İslam’ın ibadet için şart koştuğu temizliğe çevre şartlarında da riayet edilmelidir. Arefe günü sabah namazından başlayarak dördüncü gün ikindi namazına kadar 23 vakit Teşrik Tekbirleri getirilmelidir.

Kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunun canlı tutulması ve sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunması yönünde fırsat olarak değerlendirilmelidir. Kurban etleri üçe bölünerek komşuya, eşe dosta, yoksula, akrabaya ve ev halkına bölüştürülmelidir.  Çünkü İslam, müminleri bir bedenin uzuvları ya da bir binanın tuğlaları gibi birbirine sımsıkı kenetlenmesi ve bundan doğacak sonuçların gereğinin de yapılması gerektiğini öngörür.

Bayramın sevincinden çoluk-çocuk genç-yaşlı, kadın erkek, büyük-küçük, ölü-diri, zengin-fakir herkes faydalanmalı / faydalandırılmalıdır.

Nice bayramlara sağlık afiyetle, sevdiklerimizle huzur içerisinde, paylaşma ve ibadet şuuruyla kavuşmayı, huzurdan yoksun, açlık ve sefaletle boğuşan kardeşlerimize de acil çözümler ihsan etmesini Yüce Allah’tan niyaz ederim. Bayramınız mübarek olsun. Dualarda buluşmak dileğiyle…

Diğer Yazıları için tıklayınız…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 03 Ekim 2014, 19:12 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, beraberinde ilçe vaizi Nuri Dural ile birlikte Kaymakam... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar