ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Kutlu Doğum Etkinlikleri

ali gursel yazilari

KUTLU DOĞUM ETKİNLİKLERİ

Kutlu Doğum Haftası; Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in miladi olarak doğduğu Nisan ayı içinde ki haftaya denmektedir. Bu olay 13.yy’dan beri kutlana gelmiştir. Kutlu doğum haftasında Hz. Muhammed (s.a.v)’e salât ve selam getirilerek Kur’an-ı Kerim okunur ve dua edilir.

Peygamberimizin dünyaya teşrifleri olan Mevlid-i Nebi, asırlardır milletimiz tarafından ‘Mevlid Kandili’ olarak kutlanmaktadır. Mevlid Kandili ilk defa 13. asırda Erbil Atabeği Muzafferüddin Gökbörü tarafından iki ay süreyle kutlanmaya başlandı. İlim adamları bir araya gelip; ilmi, fikri sohbetler yapıyor, halk sokaklarda mevlidi bir bayram havasında kutladığını tarihi bilgilerden biliyoruz.

Daha sonraları Süleyman Çelebi’ Rahmetullahi aleyh’in kaleme aldığı Vesiletü’n Necat isimli Mevlid-i Şerif-i, yüzyıllardır sevinçte, tasada, doğumda, ölümde okuna gelmesi ve bu geleneğin bugün de canlı bir şekilde devam etmesi,  Milletimizin Peygamberimize olan sevgisi etrafında teşekkül eden milli ruhun ifadesidir

Yüce dinimiz İslam ve Peygamberimiz Hz. Muhammet Mustafa (sas); huzurlu ve mutlu dünyanın en büyük hayat kaynağıdır. Bu noktadan hareketle dini tefekkürü cami dışına taşırmak, değerli ilim adamlarımızın araştırmalarını ve düşüncelerini halka aktarabilmek için Mevlid kandilini hayırlı bir vesile telakki eden Diyanet İşleri Başkanlığımız, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan Mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamıştır. Bu düşünce ile Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, 1989 yılından beri  “Kutlu Doğum Haftası” olarak ilan etmiştir.

Uzun zamandır kutladığımız bu hafta, bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığımızın öncülüğünde İl Müftülüğümüzün katkıları ile programın açılışı Trabzon’da Hayri Gür Kapalı Spor Salonunda yapılacaktır. Peygamber sevgisine çok hevesli olan milletimiz bu vesile ile sevginin doruk noktasına ulaşmış olacaklardır.

Vakfıkebir İlçesi olarak;

2014 yılı “Kutlu Doğum Haftası” nedeniyle ilk, orta ve lise öğrencileri arasında “Samimiyetin Fert ve Toplum Hayatı açısından Önemi” konulu kompozisyon ve “Peygamberimiz ve Samimiyet” konulu şiir yarışması düzenlenmiştir.

İl Müftülüğü Vaizesi Nuray ÖZBEN tarafından bayanlara yönelik “Hz. Peygamber Din ve Samimiyet” konulu konferans 17 Nisan 2014 Perşembe günü saat 17.00’da Sabri Bahadır Kültür Merkezinde verilecektir.

Bayan Kur’an Kursu Öğreticilerimiz 14-15-16.04.2014 tarihleri arasında Merkez Yavuz Sultan Selim Camii alt katında bayanlara yönelik “Kermes” düzenlemişlerdir.

İl Müftümüz Keramettin DEMİR “Hz. Peygamber Din ve Samimiyet” Konulu Konferansı” 16.04.2014’ saat 19,30’da Sabri Bahadır Kültür Merkezinde halkımıza vereceklerdir.

 Edebiyatımızda Gül Peygamber Efendimizi temsil ettiği için halkımıza gül ikram edilecektir.

Ayrıca;

İlçe Müftümüz Hüseyin KÖKSAL ve Vaiz Osman ÖZTÜRK’ de hafta boyunca çeşitli camilerde vaaz ve konferanslar vereceklerdir. İmam-Hatiplerimiz de vaaz, hutbe ve hatmi şerifleriyle hafta boyunca camilerimizi şenlendireceklerdir.

Bu alanda hizmet verenlere şimdiden teşekkür ediyor, haftanızı gönülden tebrik ediyoruz.

“Kutlu Doğum Haftanız” Kutlu olsun.

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 12 Nisan 2014, 21:28 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar