ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Kutlu Doğumun Ardından

ali gursel yazilari

KUTLU DOĞUMUN ARDINDAN

Allah Resulü Hz. Muhammet Mustafa (SAS) doğumunun bu kadar coşkuyla kutlanması bir ilahi hikmetten olsa gerek.  Rabbimiz onu sevmiş ki bize de sevdiriyor.

Bizimde onu sevmemizin kendi gayretimizle olduğunu düşünmeyelim. Çünkü Onu Rabbimiz sevmiş ve bize de o sevgiden ihsan eylemiş. Bize de bu sevgiden verdiği için Rabbimize şükretmek kalıyor sadece. Bu sevgi sayesinde kutlu doğum kutlama programları Aziz ve Necip milletimizin katılımlarıyla doruk noktaya ulaşmış oluyor.

Rabbimizin:

“De ki : “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (1) “Deki:  Allah’a ve Peygamber’e itaat edin.”Eğer yüz çevirirlerse şüphe yok ki Allah kâfirleri sevmez” (2)

Bu programlarda baharın yeniden doğuşu gibi manevi iklimden yeniden doğduk. Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet GÖRMEZ’in ve şahsında bütün Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarının göstermiş oldukları üstün gayretler sayesinde Peygamberimizin bilmediğimiz yönlerini öğrendik.

İlahiyatçı profesörlerin, akademisyenlerin ve eğitimcilerimizin sözlerinden ve kalemlerinde çıkan gül kokulu makaleler, kompozisyonlar; sunucuların sempozyum ve konferanslarını dinledik. Peygamberimizin doğumundan, çocukluğuna, geçliğinden evliliğine, ticaretinden, hakemliğine, tebliğinden peygamberliğine, yaşayışından ahlakına ve son ilahi kitabımız Kuran’ı Kerimden yeniden haberdar olarak baharın doğuşu gibi yeniden doğduk.

 Efendimiz (sav) de cehaletin zirvesine çıkmış olan insanlığın yeniden kurtuluşu için gönderilmiş bir Peygamber.  Nisan ayında her yıl bahar uyanıyor ve haykırıyor insanlara; ölüm ve tekrar dirilme var diye.

 Rebiyülevvel ayının 12.Pazartesi gecesi 571 de teşrifleriyle, dünyayı şereflendiren efendimiz bizlere yeniden sesleniyor! Kurtuluşunuz gösterdiğim yolda.  “Bana uyun ki Allah sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın”.

“De ki .”Her kim Cebrail’e düşman ise, bilsin ki. O Allan’ın izni ile Kuran-ı;  önceki kitapları doğrulayıcı, mü’minler içinde bir hidayet rehberi ve müjde verici olarak senin kalbine indirmiştir.”(3)

Bu kutlu doğumda da yine muhteşem güzellikler gördük, yaşadık. Bütün Müftülüklerce resulullahı anlatan programlar izledik Bu bizler için bir iftihar vesilesidir.

“Böylece, sizler insanlara birer şahit (ve örnek) olasınız ve peygamber de size bir şahit (ve örnek) olsun diye sizi orta bir ümmet yaptık. Her ne kadar Allahın doğru yolu gösterdiği kimselerden başkasına ağır gelse de biz yönelmekte olduğun ciheti ancak; Resule tabi olanlarla, gerisingeriye dönecekleri ayırt edelim diye kıble yaptık. Allah imanınızı boşa çıkaracak değildir. Şüphesiz Allah, insanlara çok şefkatli ve çok merhametlidir.”(4)

Orta ümmet; adil, seçkin, her yönüyle dengeli, haktan asla ayrılmayan, önder, bütün toplumlarca hakem kabul edilecek bir ümmet kast edilmektedir. Bu ümmet Hz. Muhammet Mustafa’nın ümmetidir.

“Gevşemeyin, hüzünlenmeyin, Eğer (gerçekten) iman etmiş kimseler iseniz üstün olan sizlersiniz.”(5)

Tabi bu sevgi onun ismini selat’ü selam ile zikrederek sadece sözde de kalmamalı. O’nun Kuran-ı açıklayıcı ve Hak din İslamı öğretici özelliğini, esas hedef bilerek hayatımızda uygulamalıyız. Çünkü o Vahyin elçisi ve özel seçilmiş bir insan olarak gönderildi bize. Onun hayatında bizler için sayısız örnekler vardır. Onları hayatımıza uygulayarak hem dünyamızı hem de Ahiretimizi kurtarabiliriz.

Peki, Peygamber efendimiz (SAV)’i nasıl örnek almalıyız?

Onu anmak sadece salatü selam okumakla geçiştirilmemeli.  Hâlbuki O Kur’an-ın ifadesiyle; hayatta aktif olarak, kurucu, inzar edici ve müjdeleyici kişiliğini örnek almalıyız.

Hülasa O’nun Misyonu ölümsüzdür. Kur’an-ı Kerim onun her çağa taşınmasını ister. O Sadece Asrı Saadette değil kıyametin kopuşuna kadar O’unla ilgili tarihsel olayları-kıssaları Müslümanlar yüreğine, imanına ve ibadetine taşır. Kısaca Kur’an-ı Kerim, Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa  (SAV)  efendimizi müminin hayatında güncel kılmak için ona çok yer vermiştir. Bizlerde onun misyonunu daha iyi anlamak için Kur’ani Kerimi ve Hadisi şerifleri daha iyi okumalı ve anlamalıyız. Cenab-ı Hakk bizlere onun ahlakı ile ahlaklaşmayı, şefaati uzmasına nail olmayı nasip eylesin.

——–//————–

1-1-2   Al-i İmran A.30-31

2-3 Bakara s.a.97

3-4 Bakara s.a.143

4-5 Al-i İmran s.a.a.139

11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 19 Nisan 2014, 10:31 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Manşet, Son Dakika, Yaşam kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar