ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Marmara İlahiyat Fakültesi Camii dualarla ibadete açıldı

Marmara İlahiyat Fakültesi Camii dualarla ibadete açıldı…

video

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından kılınan ilk Cuma namazıyla ibadete açıldı.

marmara ilahiyat2

Üsküdar’da yapımı tamamlanan ve 5 bin kişinin ibadet edebileceği yeni Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camiinde ilk Cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Görmez, halka hutbe irat etti.

marmara ilahiyat3

Hutbesinde camiler ve minareler başkenti İstanbul’a böyle güzel bir mabedin kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Görmez, insanoğlunun yaratılış gayelerinden birisinin de yeryüzünü imar etmek olduğunu ifade ederek, “Bizden istenen yeryüzünü imar etmektir. İnsanoğlunun yaratılış gayelerinden birisi de yeryüzünü imar etmektir. Fakat gönlünü imar edemeyen insanlar yeryüzünü imar edemezler. Biz camileri inşa ederiz camilerde ümmeti inşa ederler. Biz camileri imar ederiz, camilerde kalplerimizi imar ederler” dedi.

Camilerin sadece namaz kılma mekanları olmadığını Müslümanların kalplerini birleştiren birlik mekanları olduğunu kaydeden Başkan Görmez, şunları söyledi:

“Camiler sadece namaz kılma mekanı değil, kalplerimizi birleştirdiğimiz birlik mekanlarımızdır…”

Müslümanlar için bütün yeryüzü mescit kılınmıştır. Camiler sadece namaz kılma mekanı değil, kalplerimizi birleştirdiğimiz, Rahman’a birlikte secde ettiğimiz, rabbimizi öğrendiğimiz mekanlardır. Camiler bizim bilgi mekanımız, ibadet mekanımız, muhabbet mekanımız ve aynı zamanda özgürlük mekanımız olarak bize bahşedilen en mukaddes mekanlardır. Camiler, mihrabıyla ibadet mekanı, kürsüsüyle vaaz ve irşat mekanı, minberiyle ilim ve irfan mekanıdır. Camiler aynı zamanda özgürlüğümüzün simgesidir.

“Kerbela, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun İslam ümmetinin ortak hüznü, ortak kederi ve ortak elemidir…”

Bugünün aynı zamanda bütün Müslümanları hüzne boğan Muharrem ayının onuncu gecesi olan Aşura günü olduğunu hatırlatan Başkan Görmez, “Kerbela, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun İslam ümmetinin ortak hüznü, ortak kederi ve ortak elemidir” dedi.

İslam ümmetine düşenin Kerbela’yı doğru anlamak ve Hüseyince yaşamak olduğunu vurgulayan Başkan Görmez, hutbesine şöyle devam etti;

“Kerbela’yı doğru anlamak Hüseyince yaşamaktır…”

Bugün aynı zamanda Muharrem ayının onuncu günü, yani Aşura günüdür. Efendimizin ‘Cennet gençlerinin efendisi, reyhanım, çiçeğim’ dediği Seyyid-i Şuheda Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beytten 70 büyüğümüzün Kerbela’da hunharca katledildikleri gündür. Kerbela, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun İslam ümmetinin ortak hüznü, ortak kederi ve ortak elemidir. Kerbela’nın, her evde bir Hasan, bir Hüseyin, bir Ali, bir Fâtıma, bir Zeynel Abidin olan milletimizin gönlünde daima özel bir yeri olmuştur. İslam ümmetinin daima ortak hüznü ve ortak kederi olmuştur. İslam ümmetinin ve İslam toplumlarının içinden geçtiği süreçleri dikkate aldığımızda bugün bize düşen sadece Kerbela’yı hatırlayıp hüzün, elem ve keder hissetmek değildir. Bugün bize düşen Kerbela’yı tarihi efsaneye dönüştürerek onu hatırlayıp yad etmek değil, Kerbela’yı doğru okuyup doğru anlamaktır. Kerbela’yı doğru anlamak Hüseyince yaşamaktır. Kerbela’yı doğru anlamak Hz. Hüseyin’in ve Ehl-i Beytin, Ashab-ı Güzinin uğruna canlarını verdikleri değerleri, hakkı, hakikati, adaleti, merhameti ayakta tutmaktır. Kerbela’yı doğru anlamak Kerbela’nın kerbu belasını bu asırlara taşımak değildir. Kerbela’yı doğru anlamak, kardeş kanını durdurmaktır. Kerbela’yı doğru anlamak, İslam dünyasında akan kanı ve gözyaşını durdurmayı bilmektir.

“Başta Hüseyin efendimiz olmak üzere hak, hakikat, adalet ve fazilet uğruna can veren bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum…”

Bu vesileyle başta Hüseyin efendimiz olmak üzere bütün Ehl-i Beyti Mustafa’yı hak, hakikat, adalet, fazilet, İlay-ı Kelimetullah uğruna can veren bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla yad ediyorum. Allah bizleri onların şefaatlerine nail eylesin. Allah, İslam ümmetine Kerbela’yı ve benzer hadiseleri doğru anlamayı ve doğru okumayı nasip etsin. Kerbela’nın kerbu belasını asırlara taşımaktan bizleri muhafaza eylesin. Kerbela’nın ve Aşura’nın İslam aleminde akan kanın ve gözyaşının bir an önce sona ermesine vesile kılınmasını Allah bizlere nasip eylesin. Bu güzel mabedi bize kazandıran bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun.

Açılışa Cumurbaşkanı Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Arat da eşlik etti.

marmara ilahiyat1

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Ekim 2015, 16:22 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar