VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
“Bilgi ve hikmete uzanan yolda 250 sayı”

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1991 yılından bu yana aralıksız olarak yayımlanan Diyanet Aylık Dergi’nin 250. sayısının neşredilmesi nedeniyle “250. Sayı Özel Programı” düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü tarafından, Diyanet Aylık Dergi’ye hizmet verenlerin onuruna Başkanlık Konferans Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet Aylık Dergi’nin 90’lı yıllarda herkesin konuşmaktan imtina ettiği konuları kapağına ve sayfalarına taşıyarak yeni bir ufkun açılışına öncülük ettiğini söyledi. Başkan Görmez, Diyanet Aylık Dergi’nin geçtiğimiz sayısında tarihinde ilk defa Kerbela konusunu kapak yaparak bu konudaki öncülüğünü sürdürdüğünü kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tüm faaliyetlerinde dinin, devletin ve milletin hassasiyetlerini dikkate alarak hizmet yürüttüğünü ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti:

“Diyanet, üç büyük hassasiyet üzerine bina edilmiştir. Birincisi, elbette din-i mübini İslam’ın canımızdan aziz büyük hassasiyetleridir. İkincisi, milletimize tarih boyunca tarih sahnesinde süreklilik kazandıran yüksek değerleri ve yüksek hassasiyetleridir. Üçüncü ve son olarak olarak da kamu kurumu olması sebebiyle devletin hassasiyetleridir. Rıfat Börekçi hocamızdan bugüne kadar başkanlarımızın tarihine baktığımızda sevinç ve iftiharla ifade edebileceğimiz bir durum ortaya çıkıyor. O da şudur: Bir çelişki ortaya çıktığı zaman, dinin hasasiyetleri, milletin hassasiyetleri ve devletin hassasiyetleri çeliştiği zaman, Diyanet İşleri Başkanlığımız daima ilk ikisinin yanında yer alarak devletini düzeltmeye çalışmıştır. Diyanet’e yakışan da budur. Devletin bekasını da burada görmüştür. Devletini din konusunda ve milletin ortak değerleri konusunda hata yapmamaya, yaptırmamaya çalışmıştır. Bunun ispatını görmek isteyenler 250 sayımızın her sayısına her yazısına bakabilirler.”

İslam medeniyetinin bir söz medeniyeti olduğunu ancak teknolojik gelişmelerin de takip edilmesinin gerekli olduğunu kaydeden Başkan Görmez, “Bizim görevimiz sözün değerini yüceltmek, yükseltmektir” diye konuştu.

“Diyanet Aylık Dergi, dinin sahih bilgisini, güncel ve estetik bir sunumla paylaşıyor”…

Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman da toplumun okumaya olan ilgisinin düştüğünü belirtti. “İşte bu noktada, özellikle dini muhtevalı dergicilik üzerine yeniden ve geniş çaplı düşünmeye ihtiyaç vardır” diyen Salman, konuşmasına şöyle devam etti:

“İslam toplumlarının fikri, kültürel sorunlarını, hassasiyetlerini ve beklentilerini doğru okuyabilecek ve çözümler sunabilecek çerçeveler oluşturmak için, daha geniş kitlelere hitap edebilen ve bugüne dokunan nitelikte dergiler üzerinde yoğunlaşılması gerekmektedir.”

Diyanet Aylık Dergi’nin dinin sahih bilgisini güncel ve estetik bir sunumla paylaştığını aktaran Salman, her bir çalışanın aşk ve heyecanla bu sorumluluğu paylaştığını söyledi. Salman şöyle devam etti:“Diyanet İşleri Başkanlığı bu heyecanı ilk kez 1956’da Diyanet İlmi Dergi’yle yaşadı. 1968’de Diyanet Gazetesi, 1979’da Diyanet Çocuk Dergisi, 1991 yılında Diyanet Aylık Dergi ve 1999 yılında da Diyanet Avrupa Dergisi ile bu heyecan katlanarak devam etti.”

Programa, emekli Diyanet İşleri Başkanlarından Dr. Lütfi Doğan, Prof. Dr. Mustafa Sait Yazıcıoğlu, Lütfi Doğan, Dr. Tayyar Altıkulaç’ın yanı sıra, dergiye hizmet veren Başkan Yardımcıları, Daire Başkanları ve derginin yayımlanmasında görev alan tüm personel de katıldı. Program plaket takdimiyle sona erdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Aralık 2011, 23:36 tarihinde Kültür Sanat, Medya kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar