ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
NE DİYELİM ARTIK

NE DİYELİM ARTIK
Emekliler yaşamasın

OBJEKTİF´ten BAKIŞ

KİM BİLİR! GEÇİM SIKINTISI YAŞAYAN VEKİL DE VARDIR

Vekil maaşları dakikada rekor zamla artarken, emeklilere bakan yok. İntibak yasası şöyle-böyle derken işi 2013 yılına kadar götürdüler. 2000 yılı sonrası emekli olana ise, hiç hak tanınmamış.

Vekillerin yaptığı harcamaları dikkate alınarak zam yapılmış. Emekli vekillerin maaşı da ikiye katlanmış. Buna ne demeli şimdi. Yıllardır kıt kanaat emeklilerin nasıl geçindiği neden görmezden gelinir. Anlamak zor. Ülkede özellikle emeklilerin durumunu iyileştirmeden, böyle gece yarısı vekillerin maaşına yangından mal kaçırırcasına zam yapmak hiçte hoş olmayan bir gündem yarattı. 4000 TL. alan bir emekli vekilin maaşı nasıl olurda 8000 TL.nin üstüne çıkar? Bu nasıl zam yapmaktır? Asgari ücret zammını bu manada konuşmaya gerek bile yok.

Birde tüm partili vekillerimiz birbirine sataşmadan zam yapılmasına onay vermişler, sonrada bazıları biz destek vermedik, diyerek birbirlerine düştüler.

Yarın bir emekli ya da başka bir vatandaş bir milletvekiline; “Biz nasıl geçiniyoruz, diye mecliste hiç konu oluyor mu?” diye soru sorarsa ne cevap verecekler, merak ediyorum.

HATIRLATMA:

Yaveri Atatürk´e: “Paşam milletvekili maaşlarına zam yapma zamanımız geldi. Ne kadar zam yapmamızı istersiniz?”

Atatürk cevap verir: “Yeterli miktarda zammı yapın. Ama dikkat edin, öğretmen maaşlarını geçmesin.” Kıssadan hisse…

ÇİLE YOLU İSKENDERLİ YOLU

İskenderli-Beşikdüzü bağlantı yoluna artık ne zaman başlandı? Ne zaman bitirilecek? gibi sorular sormak istemiyoruz. Hızlı bir çalışma yok. İskenderli’de birkaç ay önce de halkın gösterdiği pankartlı tepkiyi umursayanda yok.

Yağmur yağdığında yolda aracınızla gitmek tam bir işkence. Birçok araç sahibi Vardallı Mahallesi yolundan Zemberek Köyüne inen alternatif yolu kullanmak zorunda kalıyor. Yetkililerimizden ve Vekillerimizden kısa süre içinde bu yolun son durumu hakkında açıklama bekliyoruz.

BASIN İLE ÇALIŞMAK

Büyükliman bölgesinde birçok yerel gazete çıkmakta. Günlük haberlerin servis edildiği gazete, ajans ve televizyonun temsilcileri çalışmakta. İnternet siteleri yayında. Ancak ne hikmetse, bölgemiz basın ile çalışma konusunda çok zayıf. Çoğu zaman bir etkinlik yapılır, herkes çağrılır, bölge basın mensuplarının hiçbirine haber verilmez. Sonrada; “Ya! nasıl unuttuk. Aslında haber verecektik. Ama şöyle oldu-böyle oldu.” gibi laflarla işler geçiştirilir. (Bu noktada samimi olanlar hariçtir.) Hadi etkinlikleri v.b. haberleri bir yana bırakın. Halkın bilinçlendirilmesi gereken durumlarda gazeteleri nedense pek tercih etmezler. Bizlerinde bir kamu görevi ifa ettiğimizi lütfen kimse unutmasın. Gecesi-gündüzü, hafta sonu olmayan bir iş bu. Gazetecilere bakışınız ne olursa olsun, en azından halkın bilinçlendirilmesi gibi durumlarda bizlere bilgi verin.

Örneğin, bu işi severek yapan Mithat Güdü hocamızın müftülüklerde yapılan etkinlikleri takip edip bize haber vermezse, oralarda nelerin yapıldığından pek haberimiz olmayacak. Oysa dini konularda halkı aydınlatmak adına yazılar yayınlattırılır. Bu yazılara tüm meslektaşlarımız sayfalarını cömertçe açacaktır. İletişim sektörünün mükemmel olduğu çağımızda bu tür imkanlardan yararlanmamak çok doğru gelmiyor bana. Bazen düşünüyorum. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed İslam dinini yayarken böyle imkanları olsaydı kim bilir bu teknolojiyi nasıl kullanırdı. Tabi bu durum sadece dini konularda değil, her alanda geçerlidir.

STABİLİZE YOLLARA DAHA ÇOK ÖNEM VERİLSİN

Yıllardır, Karadeniz’in zor ve engebeli arazi yapısında yapılan yol çalışmaları hakkında defalarca haberler yaptım. Hepsi köylere ulaşım sağlayan yolların iyileştirilmesi, halkın sıkıntılarını yetkililere daha hızlı iletmek ve çözmek içindir.

Şimdi bir köye greyder veya diğer araçlar gidiyor. Çok ciddi bir çalışma yapılmadan geri dönülüyor. Mazot yanıyor, araç eskiyor, yol aynı yol olarak kalıyor, denetleme yapılmıyor. Halk tepki gösteriyor. Muhtarlar sıkıntı yaşıyor. Hele bir köy yolunda kanal açmadan dökülen malzemelerin yağmurla birlikte yok olmasına pekte duyarlı davranılmıyor.

Özellikle 10 yıldır her köşe yazımda ya da yaptığım haberlerde değindiğim bir konuyu tekrar hatırlatmak istiyorum. AK Parti hükümetinin ilk yıllarında dönemin Trabzon milletvekili sayın Asım Aykan yapılan araştırmalar sonucu yaptığı bir açıklamasını dilimden hiç düşürmedim. Sayın Aykan, köy yolları ile ilgili açıklamasında şunu demişti. “Köy yollarına kanal yapmadığımız müddetçe bu yolları kaybetmeye mahkumuz.” sayın Aykan’ın bu sözünü manşetlerden indirmemeye çalıştım. Her yerde anlatmaya çalıştım. Ama çok acıdır ki, çok fazla bir mesafe kat ettiğimi söylersem yalan olur. Beton yollar yapılır, birçoğunun kanalı yoktur. Yağan yağmurun kanaldan akıp gitmesi yerine mecburen beton yüzeyini tercih etmesi betonun kısa süre içinde yok olmasına sebep olur. Harcanan paraların bu manada bilinçsizce yok edilmesi çok ama çok acı bir tablo olarak karşımızda. Bunun önüne geçilmelidir. Köy yolları da artık ihale usulü firmalara verilip, ciddi alt yapı çalışmalarıyla daha uzun yıllar dayanacak şekilde inşa edilmelidir. Denetlemeler en üst düzeyde yapılmalıdır.

Tüm bunları yazarken birilerine işini öğretmek gibi bir düşüncem yok. Ciddi çalışmalar yapılsın. Köy yollarında kanal yapılmasına ağırlık verilsin. Yıllardır köy yollarının birçok yerde hiç olmaması ya da olanında iyileştirmemesi halkın göç etmesi nedenleri arasındadır.

Köylümüz zorluğa alışkındır. Sabırlıdır. Devletine bağlıdır. Elbet bu yolu yaparlar diye beklemesini bilir. Ama sonuçta hizmeti hep geç alan, ya da alamayan köy halkı öyle yaşamaya devam eder.

İşini hakkıyla yapan, maaşını hak eden hiçbir kurum amir, müdür veya diğer çalışan personellere sözüm yok. Hele köy yollarında çalışan personellerin bazen köy halkı ile yaşadıkları sıkıntıları da çok iyi bilen birisiyim. Vatandaş bahçesine taş, toprak ve benzeri malzemelerin atılmasına pek yanaşmaz. Bazen ciddi sıkıntılar olur. Bu manada aldığı maaşını hak ederek çalışan tüm kamu görevlilerine ve maddi olarak yardım yapan halkımıza teşekkür ediyorum.

Devletin malzemesidir, aracıdır diyerek, gelişigüzel iş yapan umursamayan, yan gelip yatan herkesi Allah’a havale etmekten de başka çarem yok.

HAYATA OBJEKTİF BAKMANIZ DİLEĞİMLE…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10 Ocak 2012, 00:19 tarihinde Medya, Yazar 4 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar