VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
MEHMET AKİF ERSOY ANISINA PROGRAM DÜZENLENDİ

akif-anildi-2013

MEHMET AKİF ERSOY ANISINA PROGRAM DÜZENLENDİ

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle Beşikdüzü’nde program düzenlendi.

Beşikdüzü Anadolu İmam-Hatip Lisesi tarafından hazırlanan program İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi Salonunda icra edildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdürü Nurettin Olgun yaptı.

Okul Müdürü Olgun, Programın düzenlenmesinin, Anadolu İmam-Hatip Lisesine verilmesinden dolayı, başta Kaymakam Alaattin Aktaş olmak üzere İlçe Kutlama Komitesi Üyelerine, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, salonu tahsis eden İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi müdürlüğüne, programın hazırlanmasında emeği geçen mesai arkadaşlarına ve öğrencilere teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Bu gün burada bundan 92 yıl önce, 12 Mart 1921’de, bağımsızlık timsallerimizden birisi olan, istiklal marşımızın kabul edilişinin, seneyi devriyesini kutlamak ve onun şairi olan, büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anmak, O’nun ve Şehitlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğilmek için toplandık.

Bu hafta Türk Milleti için, manevi değeri yüksek bir gün ve bir haftadır. Özgürce yaşadığımız, kutsal vatanımızı kanlarıyla sulayan, aziz şehitlerimizin hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Onlar, bu milletin iman ve cesaretini, emperyalistlere gösteren Şehitlerimiz ve Gazilerimizdir.

Mehmet Akif, esarete isyan eden, milletini uyanmaya ve uyanık davranmaya çağıran bir aksiyon adamıdır. Akif’in en büyük meziyeti ise, söylemi ile eyleminin örtüşmesidir.

İstiklal Marşı, her şairin yazabileceği bir metin değildir. Milletini tanıyan, milletinin değerleriyle bütünleşmiş, söylediklerini yaşayan, samimi, fedakâr, ağlayan, ağlatan, hisseden bir sanatçı, ancak böyle bir şiiri yazabilirdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Bu marş, bizim inkılâbımızı anlatır” dediği, İstiklal Marşı bir yenilenmedir, dinamizmdir, Türk dilinin en güzel örneklerinden biridir, tefekkürdür, ruhtur, heyecandır, şanlı mazimizdir, kahramanlık destanımızdır, heybetli kimliğimizdir, dik bir duruştur, Milli mutabakattır, Maneviyat sembolüdür, Kararlılık, yurtseverlik, özgürlük aşkı ve çağdaşlıktır” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un, Asım adlı şiirinden,

“Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;

Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Biri ecdadıma saldırdı mı, hatta boğarım!..

Boğamazsam hiç olmazsa yanımdan kovarım.

Üç buçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam;

Hele hak namına, haksızlığa ölsem tapamam.

Doğduğumdan beridir, aşığım istiklale;

Bana hiç tasmalık etmiş değil, altın lale!

Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum

Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

Kanayan bir yara gördüm mü, yanar ta ciğerim,

Onu dindirmek için, kamçı yerim, çifte yerim!

Adam, aldırmada geç git, diyemem aldırırım.

Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!” mısralarını okuyan Müdür Nurettin Olgun, “İşte bu büyük ahlak adamı, “Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, Etmesin tek, vatanımdan beni dünyada cüda” diyerek yalvardığı, çok sevdiği vatanına 1936’ da hasta olarak Mısır’dan döner. Akif, hasta yatağında dostlarıyla sohbet ederken, söz İstiklal Marşı’na gelir, gözleri büyür, yaşarır ve heyecanlanır. Yatağından doğrulup şunları söyler: O şiir, milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir. O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. O şiir artık benim değildir. O, milletin malıdır. Benim millete karşı, en kıymetli hediyem budur der ve hasta yatağında iken, “Allah, bu millete bir daha, İstiklal Marşı yazdırtmasın.” dileğinde bulunmuştur.” dediğini belirtti.

Ardından Mehmet Akif’in işkâl karşısında duyduğu acıyla bülbülün acısını, kendi haykırışıyla bülbülün haykırışını mısralarına yansıttığı “Bülbül’ şiirini okul öğrencilerinden Nurdan Sancak, “Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak” adlı şiiri de Uğur Yavuzyılmaz seslendirdiler.

Okul öğrencilerinin hazırladığı “İstiklali yazanlar” adlı oyunun ardından, okul öğrencisi Eda Nur Çobantürk, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve eserleri hakkında bilgiler sundu.

Öğrencilerin sergilediği, “Bir gazinin verdiği ders” adlı oyunun ardından, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği, “Gençlik gözüyle İltiklal Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Yarışmada birinci olan Anadolu Lisesi’nden Öznur Fiş’e ödülünü Kaymakam Alaattin Aktaş, ikinci olan İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi’nden Tuğçe Çelik’e ödülünü Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş İsmail Pınar, üçüncü olan Ticaret Meslek Lisesi’nden Aleyna Bahadır’a ise ödülünü Belediye Başkanı Ramis Uzun verdiler.

Program Beşikdüzü Kaymakamı Alaattin Aktaş’ın, “Çok güzel bir program oldu. Artık söylenecek bir şey kalmadı. Emeği geçen herkesi kutluyorum” Şeklindeki kısa teşekkür konuşması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYINIZ!

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 12 Mart 2013, 22:12 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar