VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Mihrabın ruhunu evlere, minberin nurunu gönüllere taşımalıyız

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, telekonferans aracılığıyla Adana’daki din görevlilerine seslendi. Konuşmasında din görevlilerinin örnekliğine vurgu yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Mihrabın ruhunu evlere, minberin nurunu gönüllere taşımalıyız. Bu da ancak iyi örnek olmaktan geçer” dedi.

Din görevlilerinin sadece sözüyle değil, özüyle de örnek olmak zorunda olduğunu belirten Başkan Görmez şunları söyledi:

“Biz ne kadar örnek olabiliyoruz? Çevremize, cemaatimize, insanlara ne kadar örnek olabiliyoruz, bunun üzerinde durmalıyız. Mihrabın ruhunu dışarıya taşımalıyız. Kendimizi camiye hapsetmemeliyiz. Mihrabın ruhunu evlere, minberin nurunu gönüllere taşımalıyız. Bunun için de örnek olmalıyız. Yoksa ne mihrabın ruhunu caddelere, sokaklara, evlere taşıyabiliriz ne de minberin nurunu gönüllere taşıyabiliriz. Bunun yolu örnek olmaktan geçer. Bizim sarığımız zerre kadar bir leke kabul etmez. Sarığımıza en küçük bir fiske dokundurmamalıyız. Bu da örnek olmaktan geçer.”

“”Çağın bilgisine sahip olmalıyız”

İmam-Ebu Hanife’nin “çağın bilgisine sahip olmayan fakih olamaz” sözünü hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı, “fakih olabilmek için sadece Kur’an bilgisi yetmez, sadece sünnet bilgisi yetmez, bizim aynı zamanda çağın bilgisine sahip olmamız lazım. Dinin hayatla irtibatını kurabilecek yorum kabiliyetine sahip olmamız lazım” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi:

“Bizim işimiz kadar bilgiye muhtaç bir iş yoktur. Biz, daima bilgiyle hareket etmek zorundayız. Hem Kur’an ve sünnet bilgisi hem de çağın bilgisine sahip olmak gibi bir mecburiyetimiz var. Kur’an bilgisine sahip olmalıyız, sünnet bilgisine sahip olmalıyız ve dinin hayatla ilişkisini kurmamıza vesile olacak çağın bilgisine sahip olmalıyız.”

“”Cehalet camiye yakışmaz”

Din görevlilerinin sürekli okuyarak bilgisini geliştirmesi gerektiğini kaydeden Başkan görmez, cehaletin camiye yakışmadığını söyledi. Bilgi ve irfanın yükselmesi için din görevlilerinin İslami ilimler yanında sosyal bilimlerle ilgili kitaplar da okuması gerektiğini kaydeden Başkan Görmez şöyle konuştu:

“Cehalet her yere yakışabilir ama camiye yakışmaz. Cehalet her göreve bulaşabilir ama mihrap görevine asla bulaşamaz, minber görevine bulaşamaz. Biz daima bilgiyle hareket etmek zorundayız.”

“”Çukurova’nın bereketisiniz”

Din görevlilerinin büyük sorumluluklar taşıdığını ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bu sorumluluğun yoğun bir çaba gerektirdiğini belirtti. “Bu sorumlulukları ifa edebilmemiz için hepimizin canla başla çalışması gerekiyor” diyen Başkan Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Hepinizin canla başla çalıştığına inanıyorum. İnanıyorum ki; her biriniz Çukurova’nın bereketisiniz. Bereketin kendisi zaten manevi bir kavramdır.

O bereketi sağlayan insanlarsınız. Siz, toplumun manevi dinamiklerisiniz. Siz, milletimizin mihrabında, onlara rehberlik yapıyorsunuz, minberinde onları bilgiyle buluşturuyorsunuz. Onların bütün manevi hayatını ayağa kaldırıyorsunuz. Onların manevi dinamiklerini ayakta tutabilmek için seferber oluyorsunuz. Sadece camide değil, cami dışında, hastanede, huzurevinde, sokakta, gençlerle, çocuklarla, ailelerle, herkesle buluşarak onların taleplerine karşılık veriyor, onlara hizmet ediyorsunuz. Ancak bizim tüm bu hizmetlerimizi yeniden gözden geçirmeye ihtiyacımız var.”

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

diyanet.gov.tr

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 19 Ocak 2012, 21:55 tarihinde Genel, Yaşam kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar