VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
“Milletimizi tarih sahnesinde sürekli kılacak müessese ailedir…”

“Milletimizi tarih sahnesinde sürekli kılacak müessese ailedir…”
aile_millet

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı.

İşbirliği protokolüne istinaden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın ortaklaşa yürüteceği koruyucu aile projesine değinen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, projenin bir yetim projesi olmasından öte bir insanlık projesi olduğunu kaydetti.

Projenin ailenin sevgisinden, barışından, huzurundan mahrum kalmış her çocuğa uzatılan bir el olduğunu ifade eden Başkan Görmez, “Yetimi geniş anlamıyla almamız lazım. Ailenin huzurunu, barışını yaşayamayan her çocuk yetimdir. Dünyada yetim olan her çocukla dünyamızın cenneti olan ailemizin huzurunu, barışını paylaşmanın verdiği duygu kelimelerle ifade edilemez. En hayırlı ev, içinde sahipsiz, kimsesiz bir yetimin himaye edildiği evdir.” dedi.

Başkan Görmez’in konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle;

“Milletimizi tarih sahnesinde sürekli kılacak müessese ailedir…”

Aile kelimesi Türkçede çok zayıf kelimelerle tanımlanır. Aile sadece nicel bir birliktelik değil, nitelikli birlikteliğin adıdır. Milletimizi tarih sahnesinde sürekli kılacak müessese ailedir. Bizim inancımız, kültürümüz ve medeniyetimize göre aile bizim dünyadaki cennetimizdir. Öyleyse dünyada yalnızlık cehennemine sürüklenmiş her çocuğumuzla biz bu cennetimizi ne kadar paylaşırsak hayatımızda o kadar ebedi olur.

Aile kelimesinin semantik tahlilini yaptığımızda yeni ufuklar açılıyor. Kelime anlamı itibarıyla sürekli ihtiyacı işaret eden ailede asıl ihtiyaç sevgi, meveddet ve rahmet ihtiyacıdır. Bütün insanların birbirleriyle en güzel gönül ilişkileri kurma ihtiyacıdır. Bütün insanlık Allah’ın ailesidir. Aile sürekli Allah’ın muhabbetine, rahmetine, merhametine muhtaçtır. Aile bu yüzden aile adını almıştır. Nikâh iki bedeni birleştiren bir birliktelik sözleşmesi değil, iki kalbi buluşturan birlikteliğin akdidir. Bu birlikteliğimizi, sevgiyi, meveddeti, buna muhtaç olan, bu huzuru yaşayamayan bir başka çocukla paylaşmanın tarifi mümkün değildir.

“Nesil emniyetini sağlamak en önemli emniyettir…”

Çocuklarımız yüce kitapta gözün nuru olarak tarif edilir. Çocuklar istikbalimizi aydınlatan, geleceğimizin teminatı olan en değerli varlıklarımızdır. Sadece kendi evlatlarımıza değil, bütün insanlığın evlatlarına değer vermeli, gözümüz gibi korumalıyız. Nitekim çocuklar İslam medeniyetinin bize en büyük emanetidir. Nesil emniyetini sağlamak en önemli emniyettir.

“Bazı hassasiyetlerimiz, en büyük sorumluluklarımızın önünde bir engel olmamalıdır…”

Koruyucu aile projesi ortaya çıktıktan sonra bazı hassasiyetler ortaya çıktı. Bu hassasiyetlerimiz en büyük sorumluluklarımızın önünde bir engel olmamalıdır. İnsan neslini korumak gibi, yetimleri himaye etmek gibi, topluma bir insan kazandırmak gibi en büyük sorumluluğumuzun önünde engel olmamalıdır. Bu hassasiyetler hepimizin ortak hassasiyetleridir ancak daha büyük sorumluluklarımızın önünde engel olmamalı.

Son yıllarda artan boşanma oranlarına da değinen Başkan Görmez, aile yapısının korunması ve boşanma oranlarının en az seviyeye çekilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı olarak yurdun her köşesinde üstün bir gayret sarf edeceklerini vurguladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin ise hizmete ‘Önce İnsan’ sloganıyla başladıklarını ifade ederek, İnsanlık ailesi için kendi üzerlerine düşen sorumluluğun hakkını vermek için işbirliği ve güç birliği zamanı olduğunu vurguladı.

Aile yapısının korunması ve aileyi bir arada tutan değerleri kuvvetlendirmek, koruyucu ve önleyici sosyal hizmetlerin etkinliğini artırmak ve korunmaya muhtaç bireylere yönelik sosyal destek hizmetlerinin güçlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla imzalanan protokole göre taraflar, aileye yönelik eğitim ve danışmanlık, sosyal hizmet modelleri geliştirmek, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesine yönelik çalışmalar, aile yapısının korunmasına yönelik sosyo-kültürel sorumluluklarla yükümlü olacaklar. Taraflar imzalanan protokol metnine 5 yıl süreyle bağlı kalacaklar.

Protokol törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’ndan üst düzey yetkililer katıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

diyanet.gov.tr

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Mayıs 2013, 00:23 tarihinde Dünya, Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar