ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
“Müftü, ‘helâl’ mi deseydi?”

muftu hayrettin ozturk horon helal mi

Yeni Asya Gazetesi yazarlarından Faruk ÇAKIR, 30.08.2014 tarihli köşe yazısında Samsun İl Müftüsü Hayrettin Öztürk‘e destek vererek, “Müftü ‘helâl’ mi deseydi?” dedi. İşte çarpıcı analiz…

Müftü, ‘helâl’ mi deseydi?

Bazı insanların şaştığı şeylere şaşmak lâzım. Bir müftü, İslâm dininin yasakladığı bir hareketin, bir işin yapılmasına ‘haram’ derse, ona şaşılır mı? Bir müftünün, İslâmın temsil makamında olan birinin ‘haram’ bir şeye ‘helâldir’ demesini beklemek kadar yanlış bir beklenti olabilir mi?

Efendim, Samsun Müftüsü demiş ki “Kadınlı-erkekli horon haramdır.” Vay efendim, müftü bunu nasıl dermiş? Bir defasında da başka bir müftü, kadınlar açık saçık gezmesin anlamında görüş beyan ettiği için kınanmıştı.
Tabiî ki ‘horon’ denilince, Rizeli olmamız hasebiyle bizi de ilgilendiriyor. Hatta, yıllık iznimiz vesilesiyle gazeteleri gününde takip edemediğimiz için Samsun Müftüsünün ‘horon’la ilgili sözlerini duymamıştık. İzin dönüşü bir ağabeyimiz bu haberi hatırlattı ve “Sen de Rizelisin. Bu tartışmaya ne diyorsun?” diye sordu. Rizeliyiz, ama ilahiyatçı ve müftü değiliz. Dolayısıyla bizim sözlerimiz ‘fetva’ olarak değerlendirilmesin.

Aslında kadınlı erkekli ‘horon’a izin veren, “İslâma uyar” diyen hiçbir müftü ve ilahiyatçıya rastlanmaz. Belki hepsi ortaya çıkıp bunu bu isimle açıklamaz, ama sorulduğunda da bu oyuna fetva vermezler. Nitekim, bu soru bizim de bulunduğumuz sohbetlerde çok sayıda müftüye, ilahiyatçıya sorulmuş ve tamamından “Kadın erkek birlikte horon uygun değildir, İslâma uymaz” cevabı alınmıştır.

Peki, bu ‘horon’ tartışması nasıl çıkmış? Gazetelere yansıyan haberlere göre Trabzon’un Şalpazarı İlçesi’nde düzenlenen “195’inci Sis Dağı Yayla Şenliği”nde konuşan, kendisi de Trabzonlu olan Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, kadınlı- erkekli horon oynamanın İslâm’a göre haram olduğunu belirterek, “Eğlencelerimizi yapalım, ama kadınlı-erkekli karışık yapmayalım” demiş. Müftü beyin ağzına sağlık. İyi de demiş. Çünkü, bu doğrular yeteri kadar dile getirilmediği için genç kızlar ve genç erkekler günah denizine sürükleniyor. Gönül arzu ederdi ki bazı gazetelerdeki aleyhte kampanyalara karşı diğer illerin ve ilçelerin müftüleri de bu tesbite sahip çıksaydı. Mutlaka onlar da bu görüştedirler, fakat bazıları “Ne olur ne olmaz” düşüncesiyle bunları dile getirmemiş olabilir.

“Kızlı-erkekli horon” nedir? Dinen birbiriyle evlenmesinde sakınca olmayan, birbirine ‘namahrem’ olan, dinen ‘yabancı’ erkek ve kızların el ele tutuşması ve ‘halk oyunları’na benzer şekilde oynamasıdır. Bu oyun, nasıl mahzurlu olmaz? Gözlerin bile ‘haram’dan sakınılması gerekirken ‘el’ler nasıl sakınılmaz? Biri biriyle evlenebilen kişiler el ele tutuşamaz. İslâm dini bunu emretmiştir. “Ben buna uymam, el ele tutarım” diyenler olabilir. Fakat, “Dinen birbirine ‘yabancı’ olanların el ele tutuşması, oynaması, zıplaması İslâma uygundur” diyemez. Dese ne olur? Bu görüş kesin bir dille reddedilir.

Her bölgenin kendine has oyunları olduğu gibi, horon da Karadenizliler için önemli bir oyun. Ancak bu ‘kadın-erkek karışık’ şekilde oynanmak mecburiyetinde değil. Müftünün de ifade ettiği gibi kadınlar kendi aralarında oynayabilir. Kadın ve erkeklerin birlikte horon ya da benzer oyunları oynaması İslâm’a göre mümkün değil.

Samsun Müftüsü önemli bir noktaya daha işaret edip, “Bunu söylemek benim görevim. Sizi uyarmazsam bana da hesabını Allah sorar. (…) Türküler de müstehcen olmayacak” demiş. (Hürriyet, 10 Ağustos 2014)

Evet, türküler de, konuşmalar da, sohbetler de müstehcen sözlerle kirletilmeyecek. Öyle her iki cümlede bir küfür/sövgü olduğu sohbetler Allah korusun manevî yönden iflâsımıza sebep olabilir. Maalesef, hemşehrilerimizin bu hususta kötü bir sicili var. Bu vesile ile Samsun Müftümüzü tebrik ederken doğruların ısrarla dile getirilmesine devam edilmesini de arzu ediyoruz.

Faruk ÇAKIR
cakir@yeniasya.com.tr

Alıntı: Yeni Asya Gazetesi

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Ağustos 2014, 23:54 tarihinde Flash Haberler, Genel, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Medya, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar