RAMİS UZUN YENİDEN ADAY GÖSTERİLDİ - ŞAMPİYON VAKFIKEBİR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ - CİHAN, “LİSELİ EŞKİYA” KİTABINI İMZALADI - VAKFIKEBİR’DE, ‘PEYGAMBERİMİZ VE GENÇLİK’ KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ - VAKFIKEBİR’DE KADINLARA YÖNELİK ‘MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI’ ETKİNLİĞİ -
MÜFTÜ KÖKSAL’IN YAZISI: ŞEHİTLİK VE ÇANAKKALE

sehitlik ve canakkale yazi

Diğer Yazıları için tıklayınız…

ŞEHİTLİK  VE ÇANAKKALE

Bismillahirrahmanirrahim

Doğuştan her bireye bahşedilen hürmete layık olma durumu, Allah katında sorumluluk bilincinin yaşam alanına aktarılmasıyla anlam kazanır. Ferdi ve içtimai sorumlulukların ifasında bilinç düzeyi yükseldikçe Allah ile olan münasebet de güçlenir.

İnsanlığa yol gösteren her peygamber aklın, canın, dinin, neslin ve malın her türlü tasalluttan korunması gerektiğini telkin etmekle aslında insana mahsus saygınlığı koruma altına almıştır. Temel hak ve özgürlüklerin sembolü konumundaki bu beş hususun tehlikeye düştüğü yer ve zamanlarda Yüce Allah’a kulluk yapmakla görevlendirilen insan için canın ve malın feda edilmesi en büyük ibadet/kulluk ifasıdır.

Bir zaman kaydı olmaksızın temel hürriyetlerin yaşama imkanı bulduğu yer vatan olarak adlandırılmıştır. Saygın bir hayat yaşamak için gerektiğinde, onu her türlü saldırıdan korumak için mücadele vermek en kutsal görev kabul edilmiştir. Gerek Kur’an’ın bu konudaki teşvik, tavsiye ve emirleri gerekse Allah Resulü’nün söz ve uygulamaları vatan için fedakarlığın sınırı olmadığını, yeri geldiğinde böylesi bir fedakarlığın imandan sonra en erdemli görev olduğunu göstermektedir. Vatana kasteden düşmanla savaşmayı iman edenlere mükellefiyet olarak yükleyen Yüce Allah, bütün müminlerden, cennet karşılığında canlarını ve mallarını satın almış, vatanın korunmasında en aziz varlıklarını feda edenleri, ölümsüzlükle ve en üstün ahiret mükafatı olan cennetle ödüllendireceğini bildirmiştir.

İnancın gereği olan ibadetlerin özgürce ifa edilmesi ile ferdi, ailevi ve içtimai hayatın vahyin öngördüğü yaşam biçimine kavuşturulması, hep vatanla mümkün olabilmiştir. Hz. Peygamber (sav)’in Medine’ye hicreti ve sonrasında müşriklerle giriştiği mücadele insan yaşamına nitelik kazandıran beş değerin özgürce yaşanabileceği bağımsız vatan içindir. Merhum Akif’in Çanakkale şehitlerine atfen; “Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhid’i… Bedr’in aslanları ancak, bu kadar şanlı idi…”  mısraları, Bedir Savaşında Allah Resulü (sav)’nün; “Yâ Rabbî! … Bir avuç tevhid ordusu düşmana yenilir mahvolursa, yeryüzünde sana ibadet edecek… kimse kalmaz” yakarışının tarihsel izdüşümüdür. Arada asırlar da olsa Allah’ın adını yücelten, ona kullukta bulunan, hakkı ve hakikati egemen kılmaya çalışan iki milletin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması ve yeryüzüne haksızlığın, zulmün ve bozgunculuğun hakim olma tehlikesi, Bedir ve Çanakkale’nin ortak kaderini oluşturmuştur.

Göçebelikten yerleşik hayata geçildiği günden bugüne vatan; geçmişin yaşandığı, bugünün idrak edildiği, yarınlarla ilgili umutların canlı tutulduğu, yurt edinilmesinde ve korunmasında büyük bedellerin ödendiği, geçmiş ve gelecek nesillerin üzerinde hak sahibi olduğu, millet birlikteliğinin ikame edildiği, hakkaniyet ve adalet ilkeleri etrafında tesis edilen devlet otoritesi ve himayesinin, insanlığın faydası kıstasında medeniyete dönüştüğü toprak parçasıdır. Kısaca mukaddesat olarak özetlenen değer ve özgürlüklerin afiyetle yaşandığı toprak parçası, fedakarlık ve bedel mukabilinde muhafaza edilmesiyle vatan haline gelebilir. Bu sebeple şair; “Toprak eğer uğrunda ölen varsa; vatandır” demiş, Vatan sevgisinin imanın tezahürü olduğunda İslam Bilginleri arasında fikir birliği vardır. Vatanın bağımsızlığını simgeleyen bayrak, bu payesini vatan topraklarını sulayan şehit kanından almıştır.

Bu kutsal vatan toprağı üzerinde yaşayan mümtaz millet, Vahyin kuralları etrafında aile, komşu akraba, yakın ve uzak çevre, yetim öksüz, kimsesiz, muhtaç ve darda kalmışlarla yardımlaşma, dayanışma ve kaynaşmayı, dolayısıyla millet bütünlüğünü sağlamayı; aynı hassasiyetle dünya üzerindeki mağdur ve mazlum kesimlere  el uzatmayı, göğüs göğüse çarpıştığı düşmanının yarasına deva olmayı, kadın ve çocuklara asla dokunmamayı esas alan bir medeniyet kurmuştur. Cami, çeşme, han, hamam, kervansaray gibi büyük azim ve gayretle inşa edilen eserlerde tezahürü görülen ve büyük alicenaplığın eseri olan iyilik hareketinin ortaya çıkardığı bu uygarlığın dünya ölçeğinde sahip olduğu itibarı yok etmek, hayat verdiği toprakları farklı yöntemlerle sömürgeleştirmek için zamanın hakim güçleri Çanakkale’de bütün teknolojik imkan, vasıta ve insan kaynağıyla Hilalin son temsilcisini yok etme teşebbüs ve kararlılığıyla hiç utanmadan sıkılmadan ta uzaklardan  insanlığın onurunu çiğnemeye gelmişti. Bugün aynı güçler aynı kararlılık ve acımasızlıkla bu kez piyon kullanarak perde gerisinden mazlum ve mağdurların son umudu bu memleketi yok etmeye, onurunu ayaklar altına almaya ve bütün zenginliklerini dışarıya çıkarmaya çalışmaktadır. Bugünün dünden en büyük farkı içteki hainlerin sömürgecilere büyük bir gayretle yardım ediyor olmalarıdır. Ancak hiç endişe etmiyor ve inanıyoruz; Bedir’de münzel üç bin ve nişanlı beş bin melekle müslümanlara yardım eden Yüce Allah, Kurtuluş Savaşının muhtelif evrelerinde bilhassa Çanakkale’de imanlı gönüllere nusretini indirmiş, bugün de uluslararası ilişkilerini salt menfaat ve sömürge üzerine kuran aynı güçlere ve onların içteki işbirlikçilerine karşı yürütülmekte olan mukaddesat, hak ve hakikat mücadelesinde yardımını esirgemeyecek, mazlum ve mağdur nice toplulukların yardım çığlığına bu millet vasıtasıyla imdat olacaktır.

Dünya düzleminde kıskançlık ve ihtirasın tetiklediği çıkar çatışması, insanlık tarihiyle yaşıttır. Başlangıçta  fertler arasında cereyan eden bu acımasız ve insan onurunu rencide eden mücadele büyük insan topluluklarının teşekkülü ile şekil ve yöntem değiştirmiştir. Ülkeler inanç ve coğrafya ekseninde sömürgeciliğin hedefi haline getirilmiştir. Sonsuza dek devam edeceği aşikar olan bu iyilik ve kötülük mücadelesinde bize düşen görev; vatan olmaksızın millet, millet olmaksızın da devlet olunamayacağı bilinciyle geçmişten bugüne iyilikten yana tavır alan muazzez ecdadımızın bin bir güçlükle özgürlük alanı haline getirdiği bu memlekete ne pahasına olursa olsun sahip çıkmaktır. Onların aziz hatırasını yaşatmak da bu hassasiyet bilincini zorunlu kılar.

Çanakkale Şehitlerini ve bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve duayla anıyorum.

Dualarda buluşmak dileğiyle…

Benzer Haberler:

MİNİKLERDEN İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZEL GÜNDE ÖZEL ZİYARET
MİNİKLERDEN İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZEL GÜNDE ÖZ...
YAZ KUR’AN KURSLARI 25 HAZİRAN'DA BAŞLIYOR
YAZ KUR’AN KURSLARI 25 HAZİRAN'DA BAŞLIYOR
KURBAN İBADETİNİN MANA VE EHEMMİYETİ
KURBAN İBADETİNİN MANA VE EHEMMİYETİ
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29 Mart 2016, 11:36 tarihinde Dünya, Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 393 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
RAMİS UZUN YENİDEN ADAY GÖSTERİLDİ

RAMİS UZUN YENİDEN ADAY GÖSTERİLDİ...

  RAMİS UZUN YENİDEN ADAY CHP’nin Beşikdüzü Belediye Başkan Adayı Ramis Uzun 31 Mart 2019... [Devamı]
ŞAMPİYON VAKFIKEBİR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ

ŞAMPİYON VAKFIKEBİR ANADOLU İMAM HATİP L...

ŞAMPİYON VAKFIKEBİR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce... [Devamı]
CİHAN, “LİSELİ EŞKİYA” KİTABINI İMZALADI

CİHAN, “LİSELİ EŞKİYA” KİTABINI İMZALADI...

Fotoğraflar “Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir CİHAN, “LİSELİ EŞKİYA”... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DE, ‘PEYGAMBERİMİZ VE GENÇLİK’ KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

VAKFIKEBİR’DE, ‘PEYGAMBERİMİZ VE GENÇLİK...

Fotoğraflar “”Doğru Haber61” Facebook Sayfamıza Yüklenmiştir… Video_1 Kur’an-... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DE KADINLARA YÖNELİK ‘MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI’ ETKİNLİĞİ

VAKFIKEBİR’DE KADINLARA YÖNELİK ‘MEVLİD-...

VAKFIKEBİR’DE KADINLARA YÖNELİK ‘MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI’ ETKİNLİĞİ Vakfıkebir İlçe... [Devamı]
GÖRME ENGELLİ HANİFE KALAYCI, OKUDUĞU ŞİİRLE BÜYÜK ALKIŞ ALDI

GÖRME ENGELLİ HANİFE KALAYCI, OKUDUĞU Şİ...

Video görüntü için tıklayınız… GÖRME ENGELLİ HANİFE KALAYCI, OKUDUĞU ŞİİRLE BÜYÜK... [Devamı]
BEŞİKDÜZÜ’NDE MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ

BEŞİKDÜZÜ’NDE MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİ...

Fotoğraflar İçin Tıklayınız… Video görüntü için tıklayınız… BEŞİKDÜZÜ’NDE... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar