VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Müftü Köksal merkezde görev yapan din görevlileri ile bir araya geldi

muftu-merkez-gorevileri-toplanti1

Büyük boy foto için tıkla…

Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal merkezde görev yapan din görevlileri ile bir araya geldi

29.08.2013 tarihinde Vakfıkebir ilçe müftülüğü görevine resmen başlayan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, Kur’an kursu öğreticileriyle yaptığı toplantının ardından merkez ve merkeze bağlı camilerde görev yapan imam hatip ve müezzin kayyımlarla da bir toplantı gerçekleştirdi.

Sorunların tespit ve çözümü için istişare edilecek

04.09.2013 Çarşamba günü saat 13.00’da ilçe müftülüğü makamında, merkez ve merkez mahallelerde görevli din görevlileriyle bir toplantı gerçekleştiren Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, ilçedeki din hizmetlerinin etkin ve verimliği açısından sorunların tespiti ve çözümü noktasında din görevlileriyle istişare edeceğini belirtti.

Ortak akıl, ortak irade sağlanacak

Toplantıda, “Her yerin, her bölgenin kendine göre gerek fiziki yapı olarak gerek din hizmetleri noktasında bir takım sıkıntıları, problemleri vardır. Ancak bunların hiç biri çözümsüz değildir” diyen İlçe Müftüsü Köksal, “Her birimiz ortak bir irade ortaya koyarsak, tanışırsak, kaynaşırsak, istişare edersek sorunları kolay çözeriz. Bizim görevimiz genel anlamda burada hizmet etmektir. Hizmet de; ya bir eksiği tamamlamak, ya da bir yanlışı düzeltmek veya ihtiyaç olan başka bir şeyi ihdas etmektir. Her birimiz bunun için varız. İlçeyi hepiniz bilirsiniz; bu ilçenin eksileri-artıları nelerdir? İhtiyaçları nelerdir? Beklentileri nelerdir? Ve bunların çözüm yolları nedir, nasıl olmalıdır? Bu konularda sizleri dinleyeceğiz, istişare edeceğiz. Ortak aklı bulmada istişarenin rolü büyüktür. Toplumun her kesimi ile ilgili hizmetlerde ortak bir akıl, ortak bir irade ortaya koymak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Eleştirmek kolaydır; ancak çözüm ortaya koyamazsak eleştirmek boşta kalır

Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal konuşmasının devamında, “Önemli olan sorunların çözümüne yönelik öneriler ortaya koyabilmektir. Eleştirmek kolaydır; ancak çözüm ortaya koyamazsak eleştirmek boşta kalır. Bizim felsefemiz şudur: Bulunduğumuz bir yerde, birisi çıkarda, “Ben İslam’dan, İslam’ın emir ve yasaklarından habersizim.’ derse o zaman biz bundan sorumlu oluruz. Sadece camide değil cami dışında da hizmet etmek gerekiyor. Bu hizmeti sürdürürken kamu menfaatini (toplumun menfaatini) birinci planda tutmak önemli bir husustur.” dedi.

Terakkinin, birinci ayağı manevi terakkidir

“Bir toplumda terakkinin, yükselmenin, kalkınmanın birinci ayağı manevi terakkidir.” vurgusunda bulunan Müftü Köksal, “Bu olmadan ötekilerin hiçbir faydası yok, zaten olmazda. Helal kazancın olmadığı bir yerde siz istediğiniz kadar para kazanın. Toplum olarak hassasiyetlerimizi koruyamadığımız sürece kazancımızın bize de topluma da faydası yoktur. Bu hassasiyeti bize kazandıracak olan da dini duyarlılıktır. Biz bu duyarlılığı topluma kazandırmak istiyoruz.” sözlerine yer verdi.

İnsanlar hizmetleriyle kaimdir

Bir insan hizmetiyle kaimdir. Bir mesleği de popüler hale getiren o mesleğin erbabıdır. Ben bir müftü olarak bu toplumda hizmet ettiğim süre içerisinde kaç kişi müftü olmak istiyorsa ben kendimi o kadar başarılı addederim. Evet, işimiz kolay değildir ama imkânsız da değildir. Felsefemde birlikte çalışmak vardır. Birlikte çalışırken de eksik arayan değil tamamlayan bir anlayışla hizmeti birlikte sürdürmek istiyoruz. Sorunları tartışacağız, istişare edeceğiz ve birlikte bir yol haritası ortaya koyacağız.” ifadelerini kullandı.

Geleneksel alışkanlıkları terk etmek zordur

“Bizim en büyük sorunumuz bazı noktalarda geleneksel alışkanlıklarımızı bir türlü terk edemiyoruz.” tespitinde bulunan Müftü Köksal,”Aslında o alışkanlıklarımızı terk edebilmemiz de o gelenekselliği bozmaya bağlıdır. Yani anlamsız gelenekselliğin kimseye bir faydası yok. Geleneğimiz eğer bize fayda veriyorsa evet ama bize zarar veriyorsa o zaman onun bir anlamı yok. Kaldı ki İslam da zaten Islama uyanları kabul etmiş, uymayanları reddetmiştir.” şeklinde konuştu.

İlçedeki sorunlar ve çözüm önerileri noktasında din görevlilerinin görüş, düşünce ve önerilerini almak istediğini belirten İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, din görevlilerinin hazırlayacakları çalışmayı görüşmek ve istişare etmek üzere bir hafta sonra belirlenecek gün ve saatte tekrar bir araya geleceklerini söyledi.

Toplantının hayırlara vesile olması dilek ve temennileriyle konuşmasını tamamlayan İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, katılan din görevlilerine teşekkür etti ve görevlerinde başarılar diledi.

Mithat GÜDÜ

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 04 Eylül 2013, 19:22 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Resim Galerisi, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar