VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Müftü Köksal: “Sadece cami ile sınırlı dini bir hayat düşünülemez”

muftu mevlid kandili konusma

Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal: “Sadece cami ile sınırlı dini bir hayat düşünülemez”

Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, Hz. Peygamberin hayatının insan yaşamında karşılık bulması gerektiğini belirttiği konuşmasında, sadece cami ile sınırlı bir dini hayatın düşünülemeyeceğini söyledi.

“Sadece cami ile sınırlı bir dini hayat düşünülemez”

Mevlit Kandili nedeniyle Vakfıkebir Merkez Yeni Camii’nde yatsı namazı öncesi cemaate vaaz-ı nasihatte bulunan Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, kâinatın, insanın ve diğer canlıların sahibinin Allah (cc) olduğunu hatırlatarak başladığı konuşmasında, “Mülkiyet hakkı tasarruf hakkını da beraberinde getirir. Yani Allah sahip olduğu kâinatın, insanın ve dinin birleştirilmesini istemektedir. Başka bir ifadeyle Hz Peygamberin hayatı insan yaşamında karşılık bulmalıdır. Sadece cami ile sınırlı bir dini hayat düşünülemez” dedi.

“Uykusu bile ibadet ve bereket olan bir hayat”

Hayatın her anı vahyin belirlemiş olduğu ilkelere uyarsa ibadetle geçirilmiş bereketli ve Allah yoluna adanmış bir hayat ortaya çıkar” diyen Müftü Köksal, “Öyle ki her anı her söylediği, her yaptığı, hatta dinlenmesi ve uykusu bile ibadet ve bereket olan bir hayat. Yeri geldiğinde bir yavruya bir çikolata ikram etmek, yeri geldiğinde yaşlı birini karşıdan karşıya geçirmek, yeri geldiğinde yolda yürürken karşılaşılan bir insana tebessüm etmek, yeri geldiğinde ihtiyaç sahibinin ihtiyacını gidermek” ifadelerini kullandı.

“O’nu hatırlamak, O’nu gönderen Allah’a sevgi ve minnet bağıyla bağlanmanın tezahürüdür”

Konuşmasının devamında, “Hz. Peygamberin doğum yıldönümünü hatırlamak ve bu vesile ile onu anmak aslında sevgi ve muhabbetin ifadesi, iman edenlerin, insanlığa rahmet olarak gönderilen elçilerin sonuncusuna ve O’nu bu kutlu görevle gönderen Allah’a sevgi ve minnet bağıyla bağlanmalarının tezahürüdür” diyen İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal bu sevginin bütün maddi ve manevi varlığın feda edilmesini gerektiren bir sevgi olması gerektiğini vurguladı.

“Kaynağı Allah’a ait olan insanlık şeref ve haysiyetine erişmemize vesile kimdir?”

Hz. Peygamberi okumanın, anlamanın ve yaşamanın iradesini ortaya nasıl koyacağımızı konuşmamız ve düşünmemiz gerektiğinin de altını çizen Müftü Köksal, “Geceleyin iki rekât teheccüd namazı kılın ve 15 dakika düşünün. Müslüman olarak doğmamıza sebep nedir?  Allah’a kulluk şerefine ermemize sebep nedir? Kaynağı Allah’a ait olan insanlık şeref ve haysiyetine erişmemize vesile kimdir? Bir bardak suya, küçük bir iltifata teşekkür eden insanlık, insanlık uğruna sayısız sıkıntı ve meşakkate katlanan, bu uğurda malını canını ortaya koyan peygambere karşı nasıl bir borç içerisinde olabilir düşünülmeye muhtaçtır. Sevgi fedakârlığı gerektirir. Fedakârlık ise öz benlikten yani candan olur” dedi.

“Ahde vefa ve emanete riayet duygusu, Allah Resulü’nün hayata hayat veren yaşamını dünyamıza egemen kılmaktır”

Vaazının sonunda, “Modern insanın fedakârlığı, bu zor zamanda Allah Resulü’nün hayata hayat veren yaşamını, bu fedakârlık doğrultusunda, ellerini yıkaması, yemeğini yemesi, ayakkabılarını giymesi, düğün ve cenaze merasimlerini icra etmesi, çocuklarıyla ilgilenmesi, onlara Allah’ı ve peygamberini tanıtması, en önemli ibadetleri yaşayarak öğretmesine varıncaya kadar dünyasına egemen kılmalıdır” sözlerine yer veren Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal, “İnsan işlemiş olduğu günahı burnunun üstüne konan ve elini kaldırdığında uçan bir sinek gibi değil, hemen yanında üzerine devrilecek bir dağ gibi görmelidir. Ahde vefa ve emanete riayet duygusu da bunu gerektirir” şeklinde konuştu.

Sevgi ve muhabbetin egemen olduğu, Hz. Peygamberin hayatının ölçü alındığı kulluk yaşantısını temenni ederek sözlerini tamamlayan Müftü Hüseyin Köksal, “Nice kandillere kulluk bilincini yenileyerek ve bu konudaki eksiklikleri gidererek ulaşmayı diledi ve camiyi dolduran cemaatin ve tüm müslümanların kandilini tebrik etti.

1

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 14 Ocak 2014, 16:18 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar