ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Tesettür

muftu koksalyazi4

Diğer Yazıları için tıklayınız…

TESETTÜR

Bismillahirrahmanirrahim.

İnsan itibarlı ve hürmete layık bir varlık olarak yaratılmıştır. O’nun saygınlığı Yüce Allah’ın lütuf ve ikramının tecellisi olması itibariyle vezgeçilemez, devredilemez ve zarar verilemez en temel insan hakkıdır. İstisnasız bütün dini öğretiler İnsanın saygınlığını korumaya yöneliktir.

Varlığın, hayatın ve ölümün gerçek sahibi olan Allah (cc), can, akıl, nesil, mal ve din konusunda muhafaza görevini de tasarruf yetkisini de insanlara emanet etmiştir. Geçici maliklerin kendilerine emanet olarak verilen mülkte nasıl tasarrufta bulunacaklarının kuralları da belirlenmiştir. Bu beş temel yaşam değerine yönelik her türlü tehdidin gayr-i meşru olduğu mutlak ilke olarak benimsemiş, bunlara yönelen herhangi bir tehdidin, kişinin kendisine ya da bir başkasına dönük olması arasında da bir fark gözetilmemiştir.

Hayat süresince mahremiyet esaslarına riayet etmek, doğuştan bahşedilen saygınlığı korumanın zorunlu sonucudur. Kişisel, ailevi ve toplumsal mahremiyetler yani herkesin ne kadar bilmesi gerekiyorsa o kadarına vakıf olması yaklaşımı, İslam’ın insan saygınlığını korumaya gösterdiği titizliğin ifadesidir. Dinen kişiye özel sayılan yerlerin korunarak kapatılmasının emredilmesi bu mahremiyetin önemli bir parçasıdır.[1]

İslam’da hem namaz esnasında hem de namaz dışında belli uzuvların örtülmesi dini görevler arasında sayılmıştır. Öyle ki, namazın şartları arasında sayılan bu ilkenin namaz esnasında ihlal edilmesi namazın bozulmasına sebep olmakta, bunun da dışarıdan bakana göre değerlendirilmesi gerekmektedir.[2]

Kur’an-ı Kerim; erkeklerle kadınların birbirleriyle olan münasebetlerinde bakışlarını da disipline etmek zorunda olduklarını bildirmektedir. Mümin erkeklerin ve mümin kadınların gözlerini sakınmaları ve saygınlıklarını korumaları, kadınların erkeklerden farklı olarak başörtülerini yakalarının üzerine sarkıtmaları gerektiği, ziynetlerini, kocalarından, babalarından, kayınbabalarından, oğullarından, üvey oğullarından, erkek kardeşlerinden, erkek kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, müslüman kadınlardan, kölelerinden, erkekliği kalmamış hizmetçilerden, henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermemeleri gerektiği[3] bildirilmektedir. Ziynetlerinin görülmesine ve dikkati çekecek şekilde ayakların yere vurulması da aynı ayetle sakıncalı görülmekte, bu tür eğilimlerin tevbeyi gerektirdiği haber verilmekte, kurtuluşa ermenin yolu olarak gösterilmektedir.

Kur’an, tanınıp onurun incitilmesini önlemek amacıyla bedensel mahremiyetin muhafaza edilmesini, bireyin hem kendisi hem de aile bireyleri adına dini bir görev saymaktadır.[4] Giyimde sadelik, tabilik ve temizlik temel esaslar olmakla birlikte; giysinin, vücut hatlarını belli etmemesi ve içini göstermemesi de Hz. Peygamberin sünnetinde ilke olarak benimsenmiştir.[5] Ev kıyafetiyle sokağa çıkılmayacağı yaklaşımı da bu hassasiyetten kaynaklanmaktadır.[6]

Nur suresi, 31. Ayet indiğinde Müslüman kadınların eteklerinden başörtüsü yapmaları, incecik bir elbise giyen baldızına Allah Resulünün, bu davranışının doğru olmadığını söylemesi, Müslüman kadınları açılıp saçılmamaları gerektiğine vurgu yapılması;[7] kadın ve erkeğin, fitneye sebep olmayacak, karşı cinsi tahrik etmeyecek ve ağır başlılığını koruyacak biçimde örtünmesi gerektiğine işaret etmektedir.

Örtünme insanın yaratılıştan sahip olduğu ve hayâdan mülhem fıtri bir özelliktir. Farklı kültür ve milletlerde değişiklik arz etse de örtünme ihtiyacının insanlığın ortak değeri olduğu söylenebilir. Bireyin hayasına ve toplumun erdemine işaret etmesi cihetiyle İslam ahlakının üzerinde durduğu önemli prensiplerden biridir.

Dualarda buluşmak dileğiyle…

 

 

 

 

 

 

111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 14 Haziran 2014, 20:01 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar