ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
NEFİS MUHASEBESİ

nefis muhasebesi

Diğer Yazıları için tıklayınız…

NEFİS MUHASEBESİ

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi Allah’a Hamd olsun; O’nun sevgili elçisine ve tabi olanlara Salat ve selam olsun.

Hayatı bir ölçüye uyarlama, kendine özgü anlayış, davranış ve karakteri olan insan türü için zorunluluk arzeder. Mevcudatın sahibi ve yaratanı tarafından belirlenmiş değerler, kişiyi aşırılıklar ve taşkınlıklar ile ilgisiz kalma ve önemsememenin doğuracağı her türlü olumsuz sonuca engel olur. Öncelikle Kur’an ve Sünnetin koymuş olduğu değerler üzerinden sıkı bir yaşam düzeni oluşturulmalı, belirli aralıklarla disiplinin verimi ölçülmelidir. Bu iki disiplin kaynağı baştan sona kadar kişinin bizzat kendisini eleştirerek yanlışlarını görmesini ve düzeltme cihetine gitmesini öngören ifadelerle doludur. Özeleştiride bulunması, yani kendini hesaba çekmesi, ölmeden önce ölüm sonrası haller ile ahiret ahvalindeki hesabın dikkate alınarak aşırılıklardan ve umursamazlıklardan kaçınılmalıdır.

Kişinin kendisiyle yüzleşmesi, bütün yaptıklarını kendi denetimine açarak kontrol altına alması, akıl ve idrakin istimaliyle mümkündür. Zira diğer canlılara oranla akli melekelerle donatılmış olmak, insana bu sorumluluğu yüklemektedir. Kişiye mütemadiyen kötülüğü emreden ve kötülüklerin ilk kaynağı olan benliğin arzu ve isteklerine engel olma ve bencillikten ve her türlü cimrilikten, heva ve hevesi tanrı edinmekten kurtulmanın yegâne yolu da budur. Kulluk görevinin gereğince yerine getirilebilmesi ve nefsin arzularına engel olunması da iç kontrolün aktif hale getirilmesi ve Allah’ın yardımına müracaat edilmesiyle imkân bulabilir. Ancak bu sayede İlahi dinlerin gönderiliş gayesini teşkil eden dünya ve ahiret mutluluğu elde edilmiş olabilir.

Allah’a ve ahiret gününe iman etmekle taahhüt edilen evrensel değerlere uyma bilinci, arzu ve isteklerin esiri olmaktan kurtulmak ve O’na kul olma hürriyetini elde etmek için mücahedede bulunmayı zorunlu kılar. Kur’an’ın sembolik bir anlatımla dile getirdiği Elest bezmi‘nde ruhların göstermiş olduğu teslimiyete sahip çıkılarak yaratılış amacına uygun yaşam tarzı benimsenmeli, sınanma dünyasında başarının sırrı başkalarının faydasına da olan en güzel davranışları sergilemekte aranmalıdır.

Ahlaken mamur bir toplum, öz denetimde bulunan, kendisiyle barışık, insan temel hak ve özgürlüklerine saygılı fertlerden oluşur. Nefis Muhasebesi ise iyiliği emreden ve kötülükten sakındıran böyle hayırlı bir toplumu ortaya çıkarmada en önemli unsurdur. Yapıp etmelerin bir takım gerekçelere dayandırılarak gerçekle uyuşmayan izahat ve yorumlara tevessül etmeden nefsin eleştiriye yatkın hale getirilmesi gerekir. Bu bağlamda Hz. Peygamber (sav)’in “Mümin, günahını, üzerine yuvarlanmasından korktuğu bir dağ zanneder. Günahı alışkanlık haline getiren kişi, günahını burnunun ucuna konmuş, ona bir şey söylediğinde uçacak bir sinek gibi görür.” sözleri esas alınarak bilhassa yalnız zamanlarda günahlar üzerinde düşünülmeli ve tekrarı önlenmelidir. Bu sayede adalet ve hakkaniyet erdemini kazandıran vicdanın gelişip olgunlaşmasına imkân verilebilir.

Samimi tevbe, yaratana karşı girişilen aşırılıklarla ilgisizliklerin telafisi olması yönüyle en önemli nefis muhasebesidir. Âdem (as)’in, günah işledikten sonra yalvarıp yakararak bağışlanma dileğinde bulunması ile şeytan, nemrut, firavun, Mekkeli müşrikler ve daha niceleri arasındaki fark vicdani rahatsızlığın ifadesidir. Nefsin tezkiyesi ile muhasebesinin nasıl yapılacağını bilmek de yeterli görülmemelidir. Nice ilim sahiplerinin arzularını ilah edindiklerini ise Kur’an haber vermektedir. Kazanılan her şeyin Allah’ın lütfuyla gerçekleştiğini, gerçek anlamda beşerin malik değil emanetçi olduğunu düşünmek; nefis terbiyesi ile muhasebesinin başlangıç noktasıdır.

Nefsi bütün istek ve arzulardan arındırmaya çalışmak da, bütün isteklere boyun eğmek de, (ifrat ve tefrit) doğru değildir. Hayatın bütününe hâkim olması gereken itidal esas kabul edilmelidir. Gönülleri incelten, merhamet sahibi yapan ve varlık âlemine hoşgörü nazarıyla bakılmasını sağlayan husus, Allah’ı anmak ve hatırlamaktır. Nefis Muhasebesi de bu hassasiyetin insafa ve vicdana dönüşmesidir. Yaratanla, insanlarla ve diğer canlı âlemiyle olan münasebetlerde Allah’a verilecek hesabın endişesini taşıyarak iç denetimde bulunmak; ahiret inancını dinamik tutmaya bağlıdır. Gerçekte ahirete yönelik olan bütün dünya işlerinde yerin üstündekilere hesap verebilmek ölümden sonraki hesap için kaçınılmazdır.

Dualarda buluşmak dileğiyle…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 11 Ocak 2015, 20:18 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar