VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
ÖĞRETMENE 1 DOLAR


Abdullah GÜLAY / Eğitimci-Yazar
gulayabdul@hotmail.com

ÖĞRETMENE 1 DOLAR

“Bir öğrencinin okul başarısının, öğrenme yeteneğinin yüzde 50’si genetik donanımlara bağlıdır. Öğretmen yüzde 30 oranında etkilidir. Geriye kalan yüzde 20, aile, okul, akran ve teknolojinin de aralarında olduğu 114 faktöre bölünüyor. Bunların içinde teknolojinin öğrenme başarısındaki etkisi yüzde 1’i geçmiyor. İyi öğretmenlerin eğittiği çocukların başarısı yüzde 80’e çıkıyor. Bu gerçekten hareketle gelişmiş ülkelerde  1 dolar teknolojiye yatırım yapılıyorsa, 1 dolar da öğretmene yapılıyor.”

Yukarıdaki bilgi, uzun araştırmaların sonucunda elde edilmiş bilimsel bir gerçeği ortaya koymaktadır. Bilgiye hakim olan toplumlar dünyaya yön veren toplumlardır. Geçmiş dönemlerimizde bilime, bilimsel bilgiye itaat ettiğimiz çağlarda biz de insanlığa ışık olmuş, diğer milletlerin gıpta ile baktığı ülke durumuna ulaşmıştık.

“En hakiki mürşit ilim” ve ilk emir “Oku!” olduğuna göre yukarıdaki bilimsel yasaya uymak mecburiyeti, bilim ahlakının gereğidir.

Öğrenci başarısı, insanlığın ve ülkemizin geleceğidir; her türlü değerin üzerindedir. Başarının yüzde ellisi genetik özelliklere bağlı olduğu için buna etki etme gücümüz sınırlıdır. Diğer yüzde yirmilik kısmı; aile, çevre, akran etkileşimi teknolojik destek gibi 114 maddelik uzun, ince bir listeyi içine almaktadır ki bu sahada yapılacak olan iyileştirmelerin öğrenci başarısına etkilerini tek çıkar yol olarak görmek;

Ortada meyveli bir ağaç dururken onu yok sayarak sadece yüzde biri temsil eden geniş bir araziye yayılmış ağaçların dal uçlarında meyve aramaya benzemektedir. Çünkü bunların içinde teknolojinin öğrenme başarısındaki etkisi yüzde 1’i geçmemektedir.

Bu meyveli ağaç öğretmendir. Çünkü öğrenci üzerindeki olumlu ve istendik davranış değiştirme, karakter oluşturma, kişilik geliştirme ve örneklik etkisi bir yana, bilgi yönünden başarının en az yüzde otuzu yine öğretmene bağlıdır. Genetik olarak öğrencide bulunan özellikleri de harekete geçirecek olan yine öğretmen olduğuna göre eğitim ve öğretimin temelinde hiç kuşkusuz ve tartışmasız öğretmen vardır.

Çağın gereklerini önemsemez bir görüntü algılaması yanlış olur. Elbette bilgisayar desteği, tabletlerin katkısı, akıllı tahta, yazılım programları, diğer eğitim materyalleri ve görsel bütün programlar… eğitim öğretim bakımından çok önemlidir. Ancak bu materyaller yüzde yirmilik etki payındadır ve 114 maddelik uzun bir listenin içinde yüzde 1’e tekabül etmektedir.

Görünen köy budur, kılavuzu da öğretmendir. Hangi çağa varırsak varalım, hangi teknolojiye ulaşırsak ulaşalım, eğitimde öğretmen temel unsurdur.

Öğretmene saygı bilime, bilgiye, çocuklarımıza saygıdır. Öğretmene güven, geleceğimize güvendir. Meslek alanları içinde ekonomik yönden zayıf bırakılmış, itilmiş kakılmış bir öğretmenden uluslar arası toplantılarda beş yıldızlı otellerin lobilerinde bu milletin haklarını savunabilecek medeni cesareti taşıyabilen şahsiyetler yetiştirmesi nasıl beklenebilir? Öğretmen meslek hayatı boyunca eşiyle, çoluk çocuğu ile birlikte, -bırakınız beş yıldızı- sıradan otellerde kalarak yılda hiç 15 gün tatile çıkabilmiş midir ki ?…

Eğitim yatırımlarına önce öğretmenden başlamak gerekir. Çünkü yapılan araştırmalar göstermektedir ki İyi öğretmenlerin eğittiği çocukların başarısı yüzde 80’e çıkmaktadır. Gelişmiş ülkelerde 1 dolar teknolojiye yatırım yapılıyorsa, 1 dolar da öğretmene yapılıyor.” Bilimsel anlayış bunu gerektirir.

***Tüm Yazıları İçin Tıklayınız***

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 16 Eylül 2012, 19:16 tarihinde Eğitim, Ekonomi, Flash Haberler, Genel, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 3, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar