MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” - DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR -
ÖMÜR: AHİRET YURDUNU KAZANMAK İÇİN ARMAĞAN EDİLMİŞ NİMET

Diğer Yazıları için tıklayınız…

ÖMÜR: AHİRET YURDUNU KAZANMAK İÇİN ARMAĞAN EDİLMİŞ NİMET

Yüce Yaratan, insan türünü, akli yetenekleri, iradesi ve seçme özgürlüğü ile farklı kılmış, diğer canlıları onun emrine amade kılmıştır. Sayamayacağı kadar nimete mazhar olan insan, Allah Teâlâ’nın hilâfet görevini yerine getirmekle yükümlü kılınmıştır.

İnsana bahşedilen en büyük nimet, geçici dünya hayatında ebedi ahiret mutluluğunu kazanacağı ömür sermayesidir. ‘Bugün dünya yarın ahiret’ veciz ifadesi, dünyadayken ahiret için çalışmanın zorunluluğuna dikkat çekmektedir. Yüce Allah ebedi mutluluğun, geçici nimetlerle kazanılması gerektiğine işaret etmekte, Hz. Peygamber (sav) de hayatın, boş vaktin, varlığın, gençliğin ve sağlığın kıymetinin bilinmesi gerektiğine dikkat çekmektedir.

Mümin için her yıl sonu muhasebe ve değerlendirme zamanı olmalıdır. Geride bırakılan yıllar bütünüyle yahut çoğunluk itibariyle hasrete konu olmamalıdır. Bir yıl daha yaşlandık, ömür sermayemiz bir yıl daha azaldı. Mukadder bir zamanın öznesi olarak imtihan edilmekte olan insan bir gün, ‘bir gün yahut yarım gün’ yaşamış gibi olarak dünyayı terk edeceğini iyice düşünmelidir. Yaratanın armağanı olan ömrü, varlık gayesine uygun kullanmalı,  hayatı, insani değerlerle ve ahlaki erdemlerle süslemeli, emanet ve sorumluluk bilinciyle iman ve sâlih amelle imar etmeli, adaletle disipline etmelidir. Bir gün bütün yapıp ettiklerinden sorguya çekileceği bilincini canlı tutarak nefsin arzu ve isteklerine boyun eğmemeli, herkese karşı sorumluluklarını yerine getirmelidir.

İbadetlerin yerine getirilmesi, kazancın helal olması, ihtiyaç sahiplerinin elinden tutulması, akrabalık ve komşuluk ilişkilerinin canlı tutulması,  yetimlere kol kanat gerilmesi, toplumun, memleketin kalkınması ve gelişmesi için gerekli her vazifenin yapılması, kişisel menfaatlerin toplumsal menfaatlerin önüne geçirilmemesi, ailevî sorumlulukların yerine getirilmesi, ana-baba görevlerinin yerine getirilmesi,  zihinlerin ve kalplerin kirletilmemesi belli başlı emanetlerdir. İnsanın imtihanı da bu emanetlerdir.

Her akşam bugün yaptıklarımın hangileri doğru, hangileri yanlış diye kişisel muhasebe yapmak bütün müminlerin ödevidir. Özellikle yıl sonlarında ve doğum günlerinde bu muhasebeye şiddetle ihtiyaç duyulur. İşte 2017 yılının sonunda bir yıl öncesine göre kar zarar, günah ve sevap analizi iyi yapılmalı, sahip olduğumuz bütün imkânlar ile huzur ve güvenin, sağlık ve afiyetin asıl kaynağının Allah Teâlâ olduğu bilinciyle ona müteşekkir olmalı, devamı için tazarrû ve niyazda bulunulmalıdır.

İsraf üzere kurulu bir yaşam tarzı, Yüce Allah’ın nimetlerini, O’nun istemediği şekilde kullanmak demektir. Sözde, davranışta, zamanda, yemede içmede aşırıya gitmek, savurganlıkta bulunmak Allah’ın yasakladığı bir husustur. Hele hele İslam’dan beslenmeyen adet ve geleneklerin tesiriyle eski yılın son saatlerini, yeni yılın ilk saatlerini yılbaşı eğlencesi adıyla israfa dönüştürmek hangi değerlerle bağdaşabilir. Günaha konu olan davranışları ıslah etmeye çalışmaktır aslolan. Alın teri ve çalışmanın ötesinde hiçbir kazancın helal olmadığı bilinciyle kumar, piyango gibi şans oyunlarına iltifat edilmemelidir.

Kendi kusurlarımızı, yanlışlarımızı, günahlarımızı görerek ve onlardan vazgeçerek sorumluluk bilinciyle yaşayabilmeyi, ömrümüzün kalan kısmının daha hayırlı olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Dualarda buluşmak dileğiyle…

Diğer Yazıları için tıklayınız…

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 26 Aralık 2017, 23:00 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Köşe Yazarları, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy Mahallesi Merkez Camii’nde Yaptığı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar