İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR - MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ - ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI -
“ORUCUN FAYDALARI”

muftu-koksal-orucunfaydalari

Diğer Yazıları için tıklayınız…

ORUCUN FAYDALARI

Bismillahirrahmanirrahim.

İnsanı ruhen ve bedenen olgunlaştırma amacına yönelik olan ibadetler, bu yönüyle bizatihi İslam terbiyesinin/eğitiminin temelini teşkil eder. Yaratan ve yaratılanlarla münasebetlerin içeriği, şekli ve dozu bu terbiyenin özümsenmesiyle mümkündür.

Yüce Allah’ın zat, sıfat, mülk ve tasarrufunda yegâne üstün otorite olduğunu kabul ederek bu otoritenin bütün hükümlerine ve kararlarına saygı göstermeyi taahhüt etmektir. İlahi mülkün bir parçası oluşunun şuuruyla sahibini ve sayısız nimetleri ikram eden Allah’ı tanıyarak hiç değilse ona şükretmeye söz vermektir. Kelime-i Tevhid (la İlahe İllallah Muhammedun Resulüllah) ile anlatılmak istenen de budur. Nitekim Allah Resulü (sav); la İlahe İllallah diyen cennete girer buyurarak bu gerçeği dile getirmiştir.

Şekli ve zamanı belli olan namaz, oruç, zekat ve hac; belli bir zamana bağlı olmayan bu ibadetlerin nafileleri hep Allah’a verilen sözün göstergesi, gönülde bulunanın dilde duaya dönüşerek davranışlara aksetmesidir.

Oruç ibadeti yılda bir ay, akıllı ve ruhsal ve fizyolojik olarak dini emirlere muhatap olma kıvamına gelen her bireye farz kılınmıştır. Orucun Ramazan ayında farz kılınmış olması ve bu isimle anılmaya başlaması, Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasındandır.  Ramazan ayına atfedilen kutsiyetin sebebi de budur. Nitekim Ramazan ayı tanıtılırken; “Ramazan ayı ki, Kur’an kendisinde indirilmiştir…” buyurulmuştur.

Her ibadet bir veya birçok boyutuyla diğerlerinden farklılık arz eder. Oruç da diğer ibadetlerde bulunmayan pek çok farklı cihetle ehemmiyet arz eder. Allah’ın hoşnutluğunu ve sevgisini kazanmak için tutulan orucun hem birey hem de toplumla ilgili birçok faydası vardır; insana yakınlık göstererek evrendeki her şeyi onun emrine veren Allah sayısız nimetleriyle yaşamasını sağlamıştır. Oruçluyken yiyip içemediğimizin farkına vararak mülkün gerçek sahibini tanıma imkanı buluruz. Bu da Allah’a olan inancımızı pekiştirir ve güvenimizi temin eder. Sayısız nimetlerine karşılık ona hamdetmeyi ve müteşekkir olmayı öğretir.

Her istediğinde yiyip içemeyen mümin, arzu ve davranışlarını kontrol altına alarak güçlü iradesiyle disiplinli yaşamayı öğrenir. Hayatın zorluklarına karşı tahammül gücü kazanır, yeme içme isteğine, şehevi arzu ve dürtülere karşı sabırlı olmayı, acele ile değil teenni ile hareket etmeyi öğretir. Bu sebeple oruç sabrın yarısı olarak tanımlanmıştır.

Oruçluyken Allah’ın huzurunda olduğunu bilen kimse söz ve davranışlarını kontrol ederek hoş ve hoşnut eden güzellikleri tercih eder. Kur’an’ın aşılamak istediği ahlak güzelliğine sahip olur. Bireylerin, ailelerin ve toplumların huzur ve mutluluğu sağlanmış olur.

Ailede, toplumda, iş yerinde pek çok insanla bir arada bulunmak zorunda ve eğiliminde olan insan, orucun bereketi ile aile içinde, komşular, akrabalar ve eş dost arasında iftar ve sahur programları yaparak orucun dünyadaki sevincini paylaşır. Aynı ortamı paylaştığı bireylerle iyi ilişkiler kurarak kardeşlik ahlakını ve hukukunu geliştirir.

Beden sağlığını korumak için dengeli beslenme alışkanlığının kazanılması oruçla elde edilen kazanımlardan biridir. “Oruç tutunuz, sıhhat bulursunuz” hadisi orucun sağlık açısından değerini göstermektedir. Çünkü sağlıklı, güçlü ve zinde bir hayat, ancak dengeli beslenmekle imkan bulur.

Oruç, bireylerin toplumsal ödev ve sorumluluklarının hatırlanmasına ve uygulanmasına katkı sağlar. Yıl boyu açlıkla ve geçim derdiyle mücadele etmek zorunda olanların halini anlamayı ve onlara yardımcı olmayı öğretir. Cömertlik ve fedakârlık duygularını geliştirir.

Hz. Peygamber (sav)’den gelen mukabele kültürüyle Ramazan ayının Kur’an’la değer kazandığını, insan hayatının da Kur’an’la kıymetleneceğini, dolayısıyla her gün Kur’an’la az veya çok meşgul olmanın, onun ilkeleriyle yaşamanın bir zorunluluk olduğu anlaşılır. Teravih namazlarının yoğunluğuyla namaz odaklı bir yaşamın kaçınılmazlığı görülür.

Ramazanınız mübarek, amelleriniz makbul olsun. Dualarda buluşmak dileğiyle…

Diğer Yazıları için tıklayınız…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 02 Temmuz 2014, 18:52 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, beraberinde ilçe vaizi Nuri Dural ile birlikte Kaymakam... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının “Hz. Peygamber ve Çocuk” olduğunu belirten... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın, Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan’ı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar