MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” - DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR -
PROF. DR. ÖZCAN KARADENİZ ÇELEBİCAN VEFAT ETTİ

PROF. DR. ÖZCAN KARADENİZ ÇELEBİCAN VEFAT ETTİ

Beşikdüzü’lü Hemşehrimiz Prof. Dr. Özcan Karadeniz Çelebican (84) Vefat Etti

Karadeniz, Ankara’da toprağa verildi

Eski Tekel Bakanı ve Meclis Başkan Vekilimiz Beşikdüzü’lü hemşehrimiz merhum Raif Karadeniz’in kızı Ankara üniversitesi Roma Hukuku profesörü ve eski Ankara üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Karadeniz Çelebican (84) vefat etti.

07.03.1933’te Beşikdüzü ilçesinde doğan Karadeniz, Ankara Maltepe camiinde bugün öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra toprağa verildi.

Orta öğretimini Türk Eğitim Derneği’nin Ankara Koleji’nde tamamlayan Özcan Karadeniz, 1951 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1955’de mezun olduktan sonra gittiği Federal Almanya’da Tübingen Üniversitesi’nden 1961 yılında “Die Sicherungsübereignung im deutschen und türkischen Rechtssystem, unter Heranziehung der relevanten bestimmungen des schweizerischen rechts” konulu teziyle “Doctor iuris utriusque” ünvanını kazanmıştı.

Ankara Hukuk Fakültesi’nin çeşitli yönetim birimlerinde görev almış olan Profesör Karadeniz, 1983-1985 yıllarında Dekan Yardımcılığı, 1988-1994 yıllarında Dekanlık yapmış, 07.03.2000 tarihinde yaş sınırına ulaşması nedeniyle emekli olmuştu. Bir süre Gazi ve Ufuk Üniversitelerinde ders vermiş olan Özcan Karadeniz, Bilkent ve Başkent Üniversitelerinde de Roma Hukuku dersini okutmuştu.

Dr.Ö.Karadeniz, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde önce Medeni Hukuk, daha sonra Roma Hukuku kürsüsünde asistan olarak göreve başlamıştır. Dr.Ö.Karadeniz, 1963-1965 yıllarında Roma Üniversitesi La Sapienza Hukuk Fakültesi’ne bağlı olan “Scuola di Perfezionamento del Dritto Romano e dei Dritti dell’Oriente Mediterraneo”nun (Roma Hukuku ve Doğu Akdeniz Hukukları Uzmanlık Okulu) iki yıllık ders programlarını izleyip, sınavlarını vermiş ve hazırladığı mezuniyet tezini savunarak bu Okuldan “Diploma” almıştır. Yurda dönen Dr. Karadeniz, “Klasik Roma Hukuku’nda Constitutum Debiti” konulu tezini sunarak girdiği doçentlik sınavlarında başarılı olmuş ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Roma Hukuku Kürsüsü’ne eylemli doçent olarak atanmıştır.

Doç.Dr.Özcan Karadeniz, 1970 ve 1971 yıllarında Hür Berlin, Roma ve Paris Üniversitelerinin Hukuk Fakültelerinde çeşitli sürelerle araştırma ve incelemeler yapmış, konusu ile ilgili lisans ve lisansüstü programlara katılmış, 1977 yılında “Iustinianus Zamanına Kadar Roma’da İş İlişkileri” konulu tezini sunarak Eylemli Profesör ünvanını kazanmıştır. Prof.Dr.Özcan Karadeniz, 1966 yılından başlayarak lisans, 1978 yılından itibaren de yüksek lisans ve doktora düzeyinde Roma Özel Hukuku dersleri, 1998’den sonra yine lisans öğrencilerine Roma Kamu Hukuku dersleri vermiş; tez danışmanlıkları ve çeşitli jürilerde üyelik yapmış; 1982’den emekli olduğu yıla dek Ankara Hukuk Fakültesi’nde Roma Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Almanca, İtilyanca, İngilizce, Fransızca ve Latince bilen Profesör Karadeniz’e, “Klasik Roma Hukuku’nda Constitutum Debiti, Ankara 1968” başlıklı eseri dolayısıyla “Vincenzo Arangio-Ruiz Uluslararası ödül Komisyonu’nca Bronz Madalya ödülü verilmiştir.(Bk. Labeo 1970,16.I.sh.262-265). Prof.Dr.Özcan Karadeniz’e Türk-İtalyan bilim ve kiltür ilişkilerinin gelişimine katkılarından dolayı 1991 yılında İtalyan Cumhurbaşkanınca Şövalyelik Nişanı verilmiştir.”Societé International pour I’Histoire des Droits de I’Antiquité” (Uluslararası Antik Çağ Hukukları Derneği) üyesi olan Prof.Dr.Karadeniz, Derneğin düzenlediği yurtdışı kongrelere katılmakta olup, Derneğin 2000 yılındaki bilimsel toplantısının Türkiye’de yapılmasını Ankara Hukuk Fakültesi’ndeki kürsü arkadaşları ile birlikte örgütlemiştir.

Merhumeye Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 14 Şubat 2018, 15:07 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy Mahallesi Merkez Camii’nde Yaptığı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar