MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” - DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI - 10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ - İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ - MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR -
PROJEYE RET OYU KULLANDILAR

BEŞİKDÜZÜ OTEL, AVM VE REZİDANS PROJESİNE RET OYU KULLANDILAR

Beşikdüzü’ne Dev Yatırım

100 milyon dolar (600 Odalı Otel, AVM ve Rezidans)

Beşikdüzü Otel, AVM ve Rezidans Projesi alkışlarla onaylanırken Beşikdüzülü meclis üyelerinin ret oyu kullanması dikkatlerden kaçmadı.

Beşikdüzü ilçesinde yıkılan BESTT Otelin yerine 100 milyon dolar değerinde 600 odalı otel, AVM ve rezidans yapılacak. 16 dönüm alan üzerine 25 katlı olarak planlanan ve bir Arap yatırımcı tarafından yapılacak olan proje, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde oy çokluğu ile kabul edildi. Beşikdüzü’nün CHP’li Meclis Üyeleri Cahit Erdem ve Ali Fikri Cinel’in ret oyu verdiği gözlendi.

600 Odalı Otel ve AVM…  500 Kişi Çalışacak

Meclisin alkışlarla destek verdiği Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, Trabzon’a yapılmış en büyük turizm yatırımına imza attıklarını belirterek “Akyazı’daki statla neredeyse aynı maliyette. 600 odalı otel ve alışveriş merkezi var. 35 kat teklif ettik, yatay mimariye rağmen 25 kata indirildi. Burada 500 kişi iş bulacak. Herkese tekrar teşekkür ediyorum.” dedi.

Trabzon’un Beşikdüzü İlçesinde yıkılan Best Otel’in yerine 100 milyon dolar değerinde 600 yataklı otel, AVM ve rezidans yapılacak. 16 dönüm alan üzerine 25 katlı olarak planlanan ve bir Arap yatırımcı tarafından kazandırılması düşünülen proje Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde oy çokluğu ile kabul edildi. CHP’li Beşikdüzü Meclis Üyeleri Cahit Erdem ve Ali Fikri Cinel ret oyu verirken, Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu teşekkür etti. Meclis üyeleri de konuşmalarıyla Bıçakçıoğlu’nu alkışladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, “Bir turizm tesisi olduğu ve bölgeye hitap edeceği için güzel bir yatırım olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantılarının son birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonu, Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen maddeler görüşüldü. Meclise gelen maddeler arasında Beşikdüzü’nde yabancı yatırımcı tarafından yapılması düşünülen ve bölgenin en büyük yatırımları arasında yer alacak otel, rezidans ve AVM projesi görüşüldü. Beşikdüzü Belediyesi yabancı yatırımcıya inşaat için 35 kat sözü verirken Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu projeyi 25 kat olarak revize etti. Konu komisyonda görüşülerek uygun görüldü.

Dikey Yapmadan Yana Değilim

Bağımsız Meclis Üyesi Ali Sağır’ın, “Sayın başkanım, bu yapı Cumhurbaşkanımızın önceki gün burada aktardığınız şehircilik ilkelerine uygun mu?” diye sormasının ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi ben de dikey yapılaşmadan yana değilim, yatay yapılaşmadan yanayım. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Turistik yatırımlar, sınai yatırımlar ayrı bir gözle değerlendirilmeli’ diyor. Burada ki hadise bir turizm tesisi… Devamlı yaşanan bir yerden çok devir daim eden yerli yabancı turistin gelip kaldığı yer olması münasebetiyle az önce söylediğim sosyal, kültürel yapının dışında düşünülen yerdir. Toplamda 100 bin metre karelik alanın içinde çok çok kaba sivri görünmesin diye 35 katı 25’e indirirken kademeli şekilde yerleştireceğimiz yer olacak.

Bu tasarım o etrafında ki boş kalacak alan münasebetiyle hepimizin katıldığı, Cumhurbaşkanımızın söylemleri ve tecrübeleriyle tezat teşkil etmiyor” dedi.

Akyazı’daki Statla Aynı Maliyette

Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, projenin 16 dönümlük bir alan üzerinde gerçekleştirileceğini belirterek, “Lokasyon olarak Beşikdüzü’nün önünde etrafı ile birlikte 100 dönüm bir alan burası. Turizm alanı olarak planladığımız bir yer. Bu inşaatın yapılacağı alan ise 16 dönümün biraz üzerinde. Yurt dışı yatırımcı ile görüştüğümüz neticesinde inşallah şartlı şekilde araziyi kendisine emlak değerinden devrettik. Belli bir miktar zaman verildi kendisine. Aldığımız bir miktar para var. Bu yatırım gerçekleşmezse araziyi kendisinden alacağız. İddia ediyorum gerçekleştiği takdirde Trabzon’a yapılmış en büyük turizm yatırımı olacak. Yaklaşık maliyeti 100 milyon dolar civarında. Akyazı’da ki statla neredeyse aynı maliyettedir” dedi.

35 Katlıydı, 25 Kata Düşürüldü

Bıçakçıoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti: “600 yataklı otel ve alış veriş merkezi var. Ben biraz yüksek kat vermiştim, Gümrükçüoğlu bu kadar demek veriyor nasıl geçiyor diyecekler. 35 kat teklif ettik. Burada ki komisyonumuz 25 kata indirdi. Mimariyi yatay yaptık. Lokasyonu önemli. Lokasyon açısından diğer ilçelerde de bu tarz yatırım varsa, sizin sözünüzü burada tekrarlayabilirim. O lokasyonlara bu tip yükseklik verilebilir.”

Bu Yatırımla 500 Kişi İş Bulacak

“Bu proje için yatırımcı ararken, yerlinin de yerlisine, bu yatırımı yapacak kişilere gittik. Hiç biri ilgi duymadı. ‘Bu kadar paraya Akdeniz’de, Ege’de yaparım’ dedi. Bu tip yatırımcıları desteklememiz lazım. Bu istihdam yaratır. 500 kişi iş bulacak. İnanın bu bölgede bir farkındalık yaratacaksa Trabzon, bu körfez turizmini çok iyi değerlendirmesi lazım. Bunu ıskalamamamız lazım. Onun için evet dediğiniz için, daima evet diyorum. Teşekkür ediyorum.”

Cumhurbaşkanının Anlatımıyla Tezat Değil

Ortahisar Belediye Meclisi Üyesi Faruk Kanca ise, “Burada çok önemli ve ciddi proje var karşımızda. Bana göre meclisimize gelen en önemli projelerden birisi. Başkanımıza teşekkür ediyorum. Ali bey, Cumhurbaşkanımızın söylediği yatay yapılaşmadan yana tavrını hatırlattı. Bana göre tezat değil çünkü Cumhurbaşkanımız konut alanlarından bahsetti. Dünya ülkeleri, cazibe merkezi olabilmek için büyük yatırımlar yapıyorlar. Dubai, Hong Kong, Tayvan gibi ülkeler bunu yapıyor. Dikkatleri toplamak için bazı projeler yapmışlar. Bunu biz de yapmalıyız. Artık ülkeler arasında olduğu gibi şehirlerarasında da bir yarış var. Trabzon zenginleşirse en büyük sorunumuz işsizlik de ortadan kalkar.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından proje mecliste oylanarak, oy çokluğu ile kabul edildi. Projeye Beşikdüzü Büyükşehir  CHP’li Meclis Üyeleri Cahit Erdem ve Ali Fikri Cinel  ise ret oy verdi.

Kaynak: Günebakış

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 19 Şubat 2017, 17:56 tarihinde Ekonomi, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Manşet, Siyaset, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy... [Devamı]
DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA...

DİN GÖREVLİLERİ TOPLANTISI MESCİD-İ AKSA CAMİİ’NDE YAPILDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİR...

10 ÖĞRENCİYE “HAFIZLIK BELGESİ” VERİLDİ Vakfıkebir Bölge Yatılı Kız Kur’an... [Devamı]
İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN̵...

İL MÜFTÜSÜ AYDIN İLÇE MÜFTÜSÜ ŞAHAN’I ZİYARET ETTİ Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın,... [Devamı]
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KUTLANIYOR Bu yılki ‘Mevlid-i Nebi Haftası’nın ana temasının... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR”

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR...

MÜFTÜ RECEP ŞAHAN: “ÂHİRET HASAT YERİDİR” Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, Yalıköy Mahallesi Merkez Camii’nde Yaptığı... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar