ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
Ramazan Ayının Fazileti

ramazaninfazileti

Diğer Yazıları için tıklayınız…

RAMAZAN AYININ FAZİLETİ

Bismillahirrahmanirrahim.

Mümini sabır eğitimine tabi tutan orucun farz kılındığı ve bin aydan daha hayırlı bir gecenin içinde bulunduğu Ramazan ayı, birçok hikmete binaen üstünlükte 11 aya takaddüm etmiştir.

Orucun, daha önceki ümmetlere olduğu gibi müminlere de belirli günlerde farz kılınması; ilahi yasa gereğine ve insan odaklı en büyük fayda olan günahlardan sakınma ilkesine bağlanmıştır. “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı” (2/Bakara, 183) ayet-i celilesi ile bu hakikat bildirilmektedir.

Orucun farz kılındığı sayılı günler, insanların hidayet rehberi, doğru yolun, hak ile batılı birbirinden ayıran niteliklerin içinde bulunduğu Kur’an’ın indirildiği aydır. İnsanların, vahyin gölgesinde Allah Teâla’nın hitabına mazhar olması ve onurlandırılması bu ayda gerçekleşmiştir. “(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir” (2/Bakara, 185), ilahi buyruğu hem bu hakikatin beyanı hem de bu günlere ulaşanların oruçla mükellef kılınmalarının gerekçesini bildirmektedir. O da Kur’an’ın inzalidir.

Böylesine kutsal bir iklimde elbette ibadetler de daha değerli ve çok daha sevaptır. “Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır” buyurularak bu değer ve bunun karşılığında verilecek mükâfat dile getirilmektedir.

 Oruç, bedenin sıhhatine, şeytanların kullara yaklaşmasının engellenmesine, zekat ve sadaka ile malın temizlenmesine, nefsin açlıkla terbiye edilmesine, maddi ve manevi hayatta birçok güzelliğin yaşanmasına ve huzurun teminine vesile olur.

Kur’an ayı olarak tanımlanan Ramazan ayında Kur’an, baştan sona defaatle hem de anlamıyla birlikte anlamaya sonra da yaşamaya dönük okunmalıdır. Yoksa Kur’an’ın rehberliği, doğru yolun ve hak ile batılın tefrikinde delil olması, gönüllere şifa, müminlere rahmet ve insanlara öğüt olması, karanlıklardan aydınlığa, cehaletten bilgiye çıkarması, son derece kaba ve zalim bir toplumu medeni bir toplum, sahabeyi, Hz. Peygamber (sav)’in etrafında gökteki yıldızlar gibi yapması, zihinsel ve toplumsal dönüşümü dolayısıyla yaşam tarzlarının tahvilini sağlaması başka türlü nasıl mümkün olabilir.

Yüce Allah’a kıymet vermek; onun kıymet verdiklerini önemsemek ve onlarla ilgilenmekle mümkündür. Yapılmasında zorunluluk veya sakınca bulunan bütün hususlar önemine ve değerine binaen mükellefin ödevleri olarak Kur’an’da vardır. Bu bağlamda bütün emir, yasak ve tavsiyeler; her çeşit namaz, oruç, zekat, diğer ibadet ve taatler, haramlar; Yüce Allah’ın kıymet verdiği; yaratanla ve diğer varlıklarla münasebetin selameti, insana verilen kıymetin ifadesi ve kemale yolculuğun kilometre taşlarıdır.

Her ramazan icra edilmekte olan Mukabele geleneği, Hz. Peygamber (sav)’in, irtihallerine kadar her yıl Cebrail ile karşılıklı olarak Kur’an’ı okumalarını sembolize eder. Ancak Kur’an sadece Ramazanda okunan sonra da 11 ay boyunca vedalaşılan bir kitap olamaz. Hz. Peygamber (sav)’in uygulaması gereği, her müslümanın 12 ay her gün az veya çok mutlaka anlamıyla birlikte Kur’an’dan bir hissesi olmalıdır.

Ramazan ayına atfedilen kutsiyetin sebebi Kur’an’ın bu ayda indirilmeye başlamasıdır. İlk Müslümanların Kur’an’la buluşması gibi çağdaş Müslüman da hiç ayrılmamak üzere onunla buluşmalı dünya ve ahretini mamur etmeli, sorumluluklarını bir disiplin dahilinde yerine getirmeye azmetmeli, Allah’ın sevgi ve merhametine güvenerek samimiyet ve sadakatten ödün vermemelidir. Sayısız nimetlerin sahibine hiç değilse teşekkür eden bir kul olmayı arzu etmelidir. Sahip olduğu sağlık ve afiyetin, imkân ve şartların asıl sahibini hatırlamalı, kendisinin emanetçi olduğunu unutmamalıdır.

Ramazanınız mübarek olsun! Dualarda buluşmak dileğiyle…

1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 25 Haziran 2014, 23:05 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar