VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Rektörden MYO’nun Kapatılan Bölümleriyle İlgili Açıklama

Rektörden MYO İle İlgili Açıklama

KTÜ Rektörü Prof.Dr. Süleyman Baykal Beşikdüzü ve Vakfıkebir Meslek Yüksek Okullarında kapatılan bölümlerle ilgili çıkan açıklamalara cevap verdi.

Baykal: “Bu bölümleri her zaman kapatırsın, her zaman açarsın. Bu sorun öyle söylenildiği gibi bir yerleri yok etmek değildir. En fazla bölüm açtığımız yer Beşikdüzü ve Trabzon Meslek Yüksel Okulu’dur. Ayrıca yeni bölümler açılacaktır.”dedi.

AK Parti Beşikdüzü ilçe Başkanı Harun Demirci ile yönetim kurulu üyesi Ahmet Gören KTÜ Rektörü Prof.Dr. Süleyman Baykal’ı makamında ziyaret ederek, Beşikdüzü ve Vakfıkebir Meslek Yüksek Okullarında kapatılan bölümlerle ilgili bilgi aldı.

Yapılan düzenleme ile üniversitenin kendi kaynaklarının verimli kullanılması, öğrenciye daha fazla eğitim imkanı sağlamak için gereken adımı atacaklarını belirten KTÜ Rektörü Prof.Dr. Süleyman Baykal, “Bunu ben seçim öncesinde söylemiştim. Seçim sonrasında yüksekokullara baktığımızda şöyle bir sıkıntı olduğunu gördük. Bu sıkıntıyı YÖK’te görüyor. 600 civarında Meslek Yüksel Okulu var. Bunların yapılandırılması öyle kolay işler değil.

Yaptığımız şey çok basit. Biz diyoruz ki, Meslek Yüksel Okulları siz hangi sahada iyi iseniz, o sahada kalın, orayı geliştirin. Her sahada ben bir şeyler yapacağım dediğiniz zaman Üniversite imkanları olarak buna yetmemiz mümkün değil. Çünkü ayıracağımız yatırım belli. Şimdi bir tarafta fen bilimleriyle ilgili bölümler, diğer tarafta sosyal bilimlerle ilgili bölümler. Hemen hemen her fakülte böyle bir yapılanma içine girmiş. O zaman Yüksel Okullara öğretim görevlisi temininde zorluklar var. Bu amaçla öğretim üyelerini bölüyorsunuz. Program açıyorsunuz, fakat öğrenciye gerekli öğretim üyesi desteğini sağlayamıyorsunuz. Her okula dağıtmışsınız bunları. Biz istedik ki, bunlar belli yerlerde toplansınlar. Sosyal bilimlerde iyi ise, sosyal bilimlerde, fen bilimlerinde iyi ise fen bilimlerinde devam etsinler. Bu düzenlemeleri yaparken, kırmak-dökmek gibi bir niyetimiz yok.”dedi.

Bazı bölümlere talep yok, kapanıyor

Beşikdüzü’nü sosyal branş yaptıklarını belirten Rektör Baykal, kapatılan bölümlerle ilgili şöyle konuştu. “Bilgisayar teknolojileri bölümünde öğrenci sorunu yok. Devam ediyor. Kapatılan bölümler elektronik ve otomasyon. Tek öğretim var. Toplam öğrenci sayısı 268. Kapanırsa, eksilen öğrenci sayısı 81. Makine ve Metal teknolojilerini kapattık. Bunu zaten bizim kapatmamıza gerek yok. Bir makine bölümü doluyor ama makine resimde öğrenci yok. 2 öğrenci var. Yönetim ve organizasyonu kapattık. Bu bölümün 1. Öğretimi devam ediyor. Birde uzaktan eğitimden 50 öğrenci istenmiş, gelen öğrenci 12. Bu zaten kapanıyor. Kapatmamanın bir sıkıntısı var. O da şöyle: 12 öğrenci geliyor ve bu 12 öğrenciye göre bir eğitim müfredatı yapmak zorundasınız. 5 öğrenci bile olsa bunu yapmak durumundasınız. Gece ders veren öğretim görevlisinin başka bölümlerde de ders vermesi gerekince sorun oluyor. Muhasebe ve Verginin 2.öğretimini kapattık. 80 öğrenci istedik, 49 gelmiş. Buda gidiyor. Pazarlama ve Reklamcılığın 2. Öğretimini kapattık. 76 istedik 20 öğrenci gelmiş. 1.öğretimi devam ediyor. Birde elektrik ve enerji bölümünün 1.öğretiminde 75, 2.öğretiminde 10 öğrenci var. Talep olmadığından bu yılda öğrenci almamış.”

Her zaman bölüm açılabilir

Kapatılan bölümlerden toplam 200 öğrenci eksildiği belirten Prof.Dr. Süleyman Baykal, “Bu bölümleri her zaman kapatırsın, her zaman açarsın. Bu sorun öyle söylenildiği gibi bir yerleri yok etmek değildir. Bilmeden konuşmamak lazım. En fazla bölüm açtığımız yer Beşikdüzü ve Trabzon Meslek Yüksel Okulu’dur. Ama artık kimse hayal görmesin. Öğrenci bulmak eskisi gibi değil.”dedi.

Vakfıkebir öğrenci sayısı düştü

Normalde Vakfıkebir’de kapatılacak bölümün olmadığını kaydeden Rektör Baykal, Muhasebe ve Vergi Uygulamalarının 2.bölümünü kapattık. Zaten program sayısı fazla değil. Çünkü Vakfıkebir seçimini tek sosyal bölümlerde yapmış. Orada da 80 öğrenci istemişiz, 28 öğrenci gelmiş.”

Tonya MYO için hazırlık yapıyoruz

Prof.Dr. Süleyman Baykal, “Tonya’nın müracaatları 2010 yılında yapılmış ama kalmış. Bitirilmiş bir işlemi yok. Şu anda sıfır Meslek Yüksel Okulu olarak YÖK’e sunacağız. Ayrıca binanın bize devri gerekiyor. YÇK eskisi gibi ben okul açıyorum demeni kabul etmiyor. Şehrin büyüklüğü önemli. Bu manada büyük ihtimalle sorun çıkartacaklar. Ben teklif edeceğim görevimi yerine getireceğim. Tonya’da o okulun yapılmış olması, varlığı benim içime dokunuyor. Emek verildi bir hazırlık yapıldı. Ama şansımızı kullanacağız. “

Başkan Ramis Uzun’a kırgınlığım yok

Beşikdüzü Belediye Başkanının kendisine randevu vermediği yönünde basında çıkan açıklamalara cevap veren Baykal, “Bizim hiç kimseye randevu vermeme durumumuz yok. Benim burada olduğum zamanlar var, olmadığım zamanlar var. Bir şeye şartlanarak benden randevu talep ediyorsan bu doğru değil. Siz beni baştan suçluyorsunuz. Sonra diyorsunuz ki ben sizden randevu talep ediyorum. Zaten zamanında benimle görüşmeden bunları ifade ediyorsunuz. Okul müdürümüz bu konuyu kendisine anlatmış. Bu manada yerel yöneticilerin sıkıntısını da anlayışla karşılarım. Farklı mesaj gerekebilir, söyleyebilirler. Sayın belediye başkanımızdan herhangi bir kırgınlık duymam söz konusu değildir.”dedi. 

Muhammet TAŞ / Karadeniz Gazetesi

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 08 Şubat 2013, 00:21 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Medya, Siyaset, Son Dakika, Teknoloji, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar