VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Oğuz Köyleri’nin Efsane Halil’i Yıllar Sonra Huzurlu Bir Yuvaya Kavuştu

Oğuz Köyleri’nin Efsane Halil’i Yıllar Sonra Huzurlu Bir Yuvaya Kavuştu.

Beşikdüzü İlçesi’ne bağlı Çakırlı Köyü vatandaşlarından, yörede Oğuz Halil’i olarak tanınan 75 yaşındaki Halil Kelsoy, yıllar sonra Arsin Özel Bakımevi’ne yerleştirildi.

Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun ile Oğuz Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kazim Zıp ve duyarlı vatandaşların girişimleri sonucu bakımevine yerleştirilen Oğuz (Türkelli, Resullü, Dolanlı ve Çakırlı) Köylerinin efsane Halil’i, yaklaşık üç yıldır Beşikdüzü İlçesi’nde vatandaşların yardımlaşması ile tutulan ve kirası verilen küçük bir odada yaşamını sürdürüyordu.

Halil Kelsoy’un bakımevine yerleştirilmesiyle ilgili olarak görüştüğümüz Oğuz Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kazim Zıp, dernek yönetim kurulu üyesi Çağlar Yenigün ve çarşı esnaflarından Muhammet Yanık yaptıkları açıklamada, “Bizim Halil sürekli gezen birisiydi. Nerde akşam orda sabah ederdi. Özellikle Beşikdüzü, Eynesil ve Şalpazarı ilçe ve köylerinde kendisini tanımayan yoktur. Hemen her gün köyden şehre yürüme inerçıkardı. Ancak birkaç yıldan beri fazla gezemez oldu. O nedenle bizlerde kendisine ilçede bir oda tahsis ettik. Burada kalıyordu. Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun her ay düzenli olarak odasını temizletti. Her türlü sorunuyla ilgilendi. Halil kendi başına yaşadığı ve sürekli gezmeye alışık olduğu için ele avuca gelmiyordu. En yakını olan ve İzmit’te ikamet eden ağabisinin oğlu Hayati Kelsoy O’nu yanına aldı, ilgilendi, baktı ama Bizim Halil orda sıkıldı, durmak istemedi. Burada bizim kontrolümüzde yaşamaya devam ediyordu. Ancak giderek yaşlandığı için artık zaruri ihtiyaçlarını bile gideremez duruma düştü. Ve en son yeğeni Hayati Kelsoy, Trabzon Valiliği’ne yazdığı bir dilekçe ile amcası Halil Kelsoy’un bakımevine alınmasını istemesi üzerine valilikten geldiler, Halil’i almak istediklerini söylediler. Bunun üzerine Belediye Başkanımız Sayın Ramis Uzun devreye girerek gerekli araştırmaları yaptı. Sonuç olarak Halil’in bakımevine götürülmesinin hem sağlığı açısından hem de devlet güvencesi altında daha güvenli bir ortamda bulunmasının daha doğru olduğuna karar verdik ve Arsin Özel Bakımevi’ne götürüp teslim ettik” dediler.

Bakımevine yerleştirildikten kısa bir süre sonra Halil Kelsoy’u ziyaret ettiklerini söyleyen Oğuz Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kazim Zıp ayrıca şunları söyledi: “Halil amcamız çok rahat ve emin ellerde. Ancak şu var ki, ‘Bülbülü altın kafese koymuşlar: İlle de vatanım demiş’ bu anlamda Halil ne kadar rahat da olsa yıllarca yaşadığı yerleri ve insanları özlüyor ama bir süre sonra alışacaktır, belki de gelmek bile istemeyecektir. Biz kendisini rutin olarak belli aralıklarla sık sık ziyaret edeceğiz, bizim açımızdan yapılması gereken bir şey olursa yakından ilgileneceğiz” dedi.

Halil’in Herkese Selamı Var!

Son olarak Halil’in herkese selam gönderdiğini de ifade eden Dernek Başkanı Kazim Zıp, Halil Kelsoy’un bakımevine yerleştirilmesi sürecinde aktif rol alan başta Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun olmak üzere, ilgililere, duyarlı vatandaşlara, Arsin Özel Bakımevi idareci ve çalışanlarına çok teşekkür etti.

www.mithatgudu.com sitemizde yayınlanan haber ve resimlerin telif hakları sitemize aittir. Kaynak gösterilmeden kopyalama yapmak kesinlikle yasaktır. Lütfen emeğe saygı!!!!  

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10 Nisan 2012, 18:32 tarihinde Sağlık, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  1. Avatar nabi emiroğlu dedi ki:

    Halil amca benim dağ evimiz komşumuz olur.Yıllardır görmemiştim kendisini görünce çok duygulandım.Değerli başkanlarımız ve kurum yetkilileri güzel bir görev üstlenmişler kendilerini kutlar başarılar dilerim.Halil amcamıza da yeni yuvasında Allahtan sağlıklı mutlu yıllar temenni ederim.
    Sayğılarımla

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar