ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI -
SAHABE ŞUURU

sahabesuuru

Diğer Yazıları için tıklayınız…

SAHABE ŞUURU

Bismillahirrahmanirrahim.

Yüce Allah’a hamdü sena; O’nun kutlu elçisi Hz. Muhammed (sav)’e salat ve selam olsun.

Peygamberler, insanlara Allah’a kulluğun kalitesini ve ahiretin mutluluğunu öğretmek için gönderilmiştir. Bu ağır görevi yerine getirirken bütün kutlu elçilerin etrafında vahyin ışığı ve bereketi ile sonraki nesillere örneklik teşkil edecek bir nesil var olmuştur. Nebilerin sonuncusu Hz. Muhammed (sav)’in çevresinde, adına sahabe denen böyle bir nesil yetişmiş, İslam dünyasına yaşantısıyla örnek olmuştur.

Hz. Peygamber (sav)’i görme ve dinleme, ona arkadaş olma ve inanmış olma, murad-ı İlahiyi doğrudan öğrenme izzet ve şerefine nail olan bu ilk nesil; İlahi mesajı ve bunun uygulamalarını büyük bir itina ile öğrenmiş ve yaşama aktarmışlardır. “Eğer, de: babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, kadınlarınız, hısımınız, kabileniz, … size Allah ve Resulünden ve onun yolunda cihaddan daha sevgili ise artık, Allahın emri gelinciye kadar bekleyin, Allah öyle fasıkler güruhunu hidayete irdirmez” (Tevbe:24) ayetinin derin mana ve ruhu gereğince Hz. Peygamber (sav)’i çok seven sahabi, bu sevginin ifadesi olarak anam babam sana feda olsun ya resulellah anlayışını geliştirmiş, ona gönül vermişlerdir.

İslam, fedakarlığı da müteşekkir olmayı da en üstün erdem sayar. Rahmetinin tecellisi ile alemleri esirgeyen Allah (cc), dünya ve ahiret nimetlerinden faydalanabilmenin yolunu öğrettiği ve bu iş için peygamberler (as) gönderdiği için iyilikte bulunmuş, peygamberler (as) da son derece ağır bir mesuliyetin gereğini yerine getirmek için çalıştıkları için fedakarlıkta bulunmuşlardır. Bu sebeple insan hayatının tamamını içine alan ve süreklilik arz eden büyük bir teşekkürü hak etmektedirler. Allah’a iman ve tam bir kulluk bilinciyle hareket etmek, Hz. Peygamber (sav)’in hayatını hayat nizamı olarak beğenmek ve yaşamak bu teşekkürün yegane ifadesidir. Sıradan insanken Vahyin ışığı altında Allah Resulü (sav)’nün tebliğ hareketi ile kıyamete kadar adları hayırla yad edilecek olan sahabe, bu iyiliği İslam’a Yani Allah’a ve O’nun peygamberine borçludur. Sırf bu yüzden onlar, geceleyin sabahlara kadar namaz kılmayı dua etmeyi, istiğfarda bulunmayı Allah sevgisinin; Hz. Peygamber (sav)’e itaat etmeyi, din adına yaptığı her şeyi örnek alarak gerçekleştirmeyi de peygamber sevgisinin tezahürü olarak görmüşlerdir. Kimsesize, yetime, yoksula, hastaya, çaresize el uzatmayı Allah’a el uzatmak olarak görmüşlerdir.

Kendi kanından ve canından bir parçayı diri diri toprağa gömen anlayış, vahyin inceliğiyle dış dünyada bir böceği incitmeyecek şefkat ve merhamet timsaline dönüşmüş, ruhun açlığını gidermek için göz, gönül, kalp ve akıl Hz. Peygamber (sav)’e yönlendirilmişti. İnen ayetler heyecanla takip edilmiş, ezberlenmiş, hadisler öğrenilmişti.

Bir kimseyi felakete sürükleyen yalanı, şirki, aldatmayı, kötü sözü, aşağılamayı, büyüklenmeyi, tefrikayı, düşmanlığı, içkiyi, kumarı terk ederek; ebedi mutluluk yeri Cennete götüren doğruyu, tevhidi, istikameti, yumuşak sözü, güzel davranmayı, tevazuu ve kardeşliği, helal yiyip içmeyi ve alın terinin karşılığını harcamayı esas almışlardır. Doğruluk timsali, sıddık lakabıyla anılan Hz. Ebu Bekir, cömertliğin timsali Hz. Osman, adalet timsali Hz. Ömer ve daha niceleri, Allah’ın hoşnutluğunu esas alan, kul hakkına riayet eden, komşu hukukunu gözeten, ana babanın duasını alan, kardeşlik ahlakı ve hukukunu yeşerten büyük islam medeniyetinin çekirdeğini oluşturan bir anlayışın sembolleriydiler.

İslam emanetinin bize kadar ulaşmasında birinci nesil durumundaki sahabe, bugüne kadar gelen hatta kıyamete kadar gelecek olan bütün müslümanlardan dolayı Allah’tan mükafat kazanacaklardır. Diğer taraftan sonraki nesillerin hepsi, dünya ve ahiret mutluluğunu sağlayan bir iyilikte bulundukları için bu ilk kuşağa duacı ve minnettar olmalıdırlar. Hayatın huzur ve bereketi de buradadır. 

Öyleyse yeni nesil, Kur’an’a ve Hz. Peygamber (sav)’in sünnetine, sahabe-i kiramın samimiyetiyle yaklaşmalı, ruhunun açlığını hissetmeli, dünyalık varlıkla ahirete yatırım yapmalıdır.   Kazandığı malı Allah rızası için toplumun yararına ve ihtiyaç sahiplerine harcamalı, sorumluluğunu taşıdığı insan kaynaklarını istikamet üzere yetiştirmelidir. Üstlendikleri görevleri ihsan anlayışıyla yapmaları anlayışını vermeleri, kamu görevinin de emanet olduğu ve her bir vatandaşın hukuku ile ilişkili olduğu mülahazasını yerleştirmeleri gerekir.

Dualarda buluşmak dileğiyle… hayırlı ve başarılı bir hafta temennisiyle

Hüseyin KÖKSAL
Vakfıkebir İlçe Müftüsü

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10 Eylül 2014, 10:14 tarihinde Flash Haberler, Genel, Gündem, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar