VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
SEYYİD KUTUP VE KUR’AN NESLİ İNŞASI KONUŞULDU

TRABZON’DA SEYYİD KUTUP VE KUR’AN NESLİ İNŞASI KONUŞULDU

Özgür-der Eynesil Temsilciliği ve Akçaabat İlim Yolcuları Derneği’nin birlikte organize ettiği ‘İslami Mücadelede Öncü Şahsiyetler’ konferans serisinin üçüncüsünü ‘Seyyid Kutup ve Kur’an nesli İnşası’ konusuyla Özgür-der Genel Sekreteri Musa Üzer sundu.

Doğu Karadeniz Dernekler Toplantısı Yapıldı

‘Seyyid Kutup ve Kur’an nesli İnşası’ konulu konferanstan önce İHH Trabzon Bürosunda Özgür-der Eynesil Temsilcisi Şükrü Uzun, İHH Trabzon YK Başkanı Dr. Kadir Murat Topçu, Akçaabat İlim Yolcuları Üyesi Âdem Kasap, Rize-Gül Yetiştiren İnsanlar Derneği (Gül-der) üyesi Hamit Hacıfazlıoğlu ve Kemalpaşa-Hopa Yeryüzü Kültür Derneği Başkanı Bahattin Yılmaz’ın katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Ramazan ayı içinde Eynesil’de başlayıp altıcısı düzenlenen toplantının gündemi ‘SURİYE ve SORUMLULUĞUMUZ’ konusuydu. İki yılını dolduracak olan Suriye İntifadasının son durumu değerlendirilerek yaşanan mücadele ve direnişin ümmet olma yolunda Türkiye ve dünya Müslümanlarını umutlandırdığı vurgulandı. Soğuk kış şartlarında Katil-Baas Esed Diktatörüne karşı direnen kardeşlerimize ensar olma bilinciyle sorumluluklarımız konuşuldu. Toplantıdan çıkan sonuçlar ise;

1-Bir ekmek bir battaniye kampanyası çerçevesinde 27 Ocak 2013 Pazar günü bir tır yardım malzemeleri Rize Gül-der, Trabzon İHH, Akçaabat İlim Yolcuları Derneği ve Özgür-der Eynesil Temsilciliği’ne uğrayıp Suriye’ye ulaştırılmak üzere yola çıkacak.

2-Suriye İntifadasını Doğu Karadeniz’de gündemleştirmek adına Rize, Trabzon ve Giresun’da konferans düzenlenmesine karar verildi.

3-İkinci yılına yaklaşan Suriye İntifadasının yıldönümü olan 18 Mart’ta eş zamanlı olarak Hopa-Kemalpaşa, Rize, Trabzon ve Giresun’da basın açıklaması yapılması karalaştırıldı.

Seyyid Kutup ve Kur’an nesli İnşası Konferansı

‘Seyyid Kutup ve Kur’an nesli İnşası’ programı Uğur Şener’in sunumuyla başladı. Arif Uzun’un Kuran tilaveti ve Şehit Seyyid Kutup’un biyografini anlatan sinevizyonun ardından Özgür-der Genel sekreteri Musa Üzer konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Seyyid Kutub’u diğer öncülerden ayıran faktör nedir diye konuşmasına başlayan Musa Üzer, bugün birçok İslami kurum-kuruluş ve cemaatlerin yapmadığı-yapamadığı tarih-toplum değerlendirmesi yapması ve çözüm önerilerinde bulunması olduğunu söyledi.

Şehid için âlim, entelektüel ve dava adamı vasıflarını üzerinde barındıran bir şahsiyet olduğu vurgusunu yapan Üzer, Şehid’in İslami düşünceyi hayatın her yerine hâkim kılma düşüncesi Cemal Abdunnasır’la ihtilaflara neden olarak Milli Eğitim ve Kültür Müsteşarlığından istifa etmesine sebebiyet verdiğini söyledi.

Cezaevine girdiği dönemde Şehid’in, İhvan-ı Müslimin’i yeniden dizayn etmek için önemli tespitlerde bulunduğunu söyleyen Üzer, “inanç, bilgisizlik, ahlak ve değerler bakımından yaşadığımız toplumun Mekke toplumu gibi” olduğu ve ‘İnsanların zihin ve kalplerine sahih İslam anlayışını oturtmak’ gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda ‘İslam düzeninin acilen uygulanmasını istemek öncelikli hedef olmadığı, sahih islamı topluma taşıma faaliyeti yürütülmesi gerektiği’ düşüncelerinden bahseden Üzer, Toplum değerlendirmesi için yaptığı cahiliye tanımlamasına karşı tekfirci olduğu düşüncesiyle itiraz edildiği ama kendisinin kesinlikle bunu durum tespiti için söylediği ehli kıble olan kimsenin tekfir edilmeyeceği vurgusunun olduğunu söyledi.

İdamına sebep olan ‘Yoldaki İşaretler’ kitabındaki Kur’an nesli düşüncesini değerlendiren Üzer, İlk dönem sahabelerin cahiliye hayat tarzına karşı kapsamlı bir hicret gerçekleştirip mücadele içinde kazanımlar sağlayarak ümmet olma yoluna gittiğini ama şu an ümmetin varolmadığı bizlerinde yeniden bireyden başlayarak mücadele içinde Kur’an nesli nüvelerini oluşturmamız gerektiğini söyledi.

Mücadele içindeki metot konusuna da değinerek ‘Rabbani Metod’ algısının yanlışlığına vurgu yapan Üzer, Şehidin eleştirdiği Sahife Fıkhına karşı Hareket Fıkhı anlayışını açıklayarak konuşmasını bittirdi.

Program soru-cevap kısmından sonra Özgür-der Genel Başkanı Rıdvan Kaya’nın sunacağı ‘Mevdudi ve Cemaati İslami’ konulu konferansın duyurusuyla program tamamlandı.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 16 Ocak 2013, 01:13 tarihinde Genel, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar