VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
Sonuna Kadar Mücadele Edilecek

KAPATILAN KURUMLAR GERİ GELENE KADAR MÜCADELE SÜRECEK

Beşikdüzü Adliyesi’nin kapatılmaması için tertiplenen toplantıda “İlçenin köy olmaması” için yapılacak çalışmaları takip etmek için bir komisyon kuruldu. Kurulan komisyon çalışmalara başladı ve ilk olarak 21 Haziran Perşembe günü Hükümet binası önünde bir basın açıklaması yapacak.

Adliyenin kapanmaması için yapılan toplantıya Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, Oğuz Belediye Başkanı Şakir Yenigün, Yeşilköy Belediye Başkanı Zülkif Dilli, MHP Trabzon eski milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu,  İl Genel Meclisi üyesi A.Rıza Sezgin, CHP İlçe Başkanı Cemal Sezgin, MHP İlçe Başkanı Muhammet Angın, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, “Beşikdüzü Köy Olmasın” sloganıyla yola çaktığımız bu toplantıda ilçemizin Adliyesinin kapatılması dolayısıyla burada bulunuyoruz. Beşikdüzü’nden adliyenin kaldırılması ne demek; bunun anlamı Beşikdüzü’nün 1987 öncesine dönmesi demek. Hizmetin daha iyi şekilde yürütüleceği yönünde açıklamalar yapılıyor. Bir kurum elden alınırsa daha mı iyi hizmet olur? Ben bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Beşikdüzü’nde bundan sonra başka kurumların da gideceği şeklinde duyumlar almaktayız. Biz bu süreçte hem adliyeyi geri istiyoruz, hem diğer kurumların Beşikdüzü’nde kalmasını istemiyoruz.”dedi.

Daha sonra söz alan eski İl Genel Meclisi üyesi Sedat Gözaçan yaptığı konuşmada, “Biz istersek kurumlarımızı geri alırız. Karar alındı diye hiç kimse bu işte bir şey yapılamayacağını düşünmesin” dedi. Avni Oğuzhan isimli vatandaş, “Bu konuda en etkili tepki, buradaki iktidar partisi teşkilatının istifa etmesiyle olur. Şu an 2500 civarında imza topladık. Önümüzdeki günlerde neler yapacağımız konusunda burada kararlar alacağız. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. Yeşilköy Belediye Başkanı Zülkif Dilli, “Ben seçimlerde bu olayı pazarlık konusu yaptım. Sayın bakan Faruk Özak’a, AK Partiye çalışacağım ancak 3 isteğim var dedim. Bunlardan biri adliyemiz kapanmayacak, Beşikdüzü’ne stat yapılacak ve fakülte gelecek. Bu üç şartımı dosyada belirttim. Bunları Bakan Özak, Beşikdüzü’nde ki konuşmalarında söz vermesine rağmen adliyemiz elimizden alındı. Adliye ile birlikte seçim müdürlüğü gitti, noter gitti, icra gitti. Bizim bu aşamadan sonra yapmamız gereken şey topyekûn hareket etmektir” dedi.

Oğuz Belediye Başkanı Şakir Yengin ise, “Bu adliyenin kapanmasıyla burada çalışan savcı, hâkim ve memur arkadaşlarımızın görevine son verilmedi. Hepsi bir yerlere atandı. Adliye binasına kira verilmiyordu. Bu bir tasarruf değil, sadece elektrikten tasarruf ediliyor. Bu da bir tasarruf değildir.  Biz burada dik duruşu göstererek gerisinden gelecek olan kapanmaları engellemiş oluruz” şeklinde konuştu.  Eski CHP İlçe Başkanı Kemal Gözaçan da yaptığı konuşmada “1983–1987 yılları arasında buranın nasıl ilçe olduğunu, nasıl bu hakkın elde edildiğini bilenlerdenim. İktidar partisini de yanımıza alarak bir heyet kurulması ve Adalet Bakanından randevu alınarak bir an önce görüşülmesinden yanayım. Bu görüşme sonucunda adliyenin geri alınacağını düşünüyorum. Eğer geri alınamazsa bütün siyasi başkanların istifa ederek, hiçbir milletvekili adayını Beşikdüzü’ne koymamasından yanayım” dedi. MHP Trabzon eski Milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu da konuyla ilgili yaptığı konuşmada “Maalesef Beşikdüzü’nde verilen sözleri takip eden yok. Burada eyalet sisteminin altyapısı oluşturuluyor. AB uyum paketlerinin getirdiği sonuçlar bunlar. Nüfus kriterine göre, dosya kriterine göre, siyasette giriyor sağından solundan ve bu durum ortaya çıkıyor” dedi. Diğer konuşmacılarda özetle şunları söylediler: “Bizim yıllardır Ticaret Meslek Lisesi karşısında adliye sarayı yapılması için yerimiz hazırdır. Burası gösterilerek adliyemiz geri alınmalı. Bu konuda sonuna kadar mücadelemiz sürmeli. Pes etmek yok, esnek davranmak yok.  Gerekirse Trabzon’a gidip karayolunu trafiğe kapatıp tepkinin televizyonlardan canlı yayınlanması sağlanmalı. Bu da sonuç vermiyorsa, seçilmiş olan belediye başkanları, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, ilçe başkanları, muhtarlar istifa etmeli. Beşikdüzü adliyesi geri gelene kadar seçime gitmemeli, kimse aday olmamalı, bu davada yanımızda olmayan hiçbir siyasiyi de Beşikdüzü’ne sokmamalı” şeklinde görüş belirttiler.

Yapılan konuşmaların ardından temsil ve yürütme heyeti seçimine geçildi. Beşikdüzü, Oğuz, Yeşilköy belediye başkanları ve il genel meclisi üyeleri bu heyete seçildiler. Heyetin daha sonra yeni üyelerle genişletileceği belirtildi.

 

Ahmet SARAÇ

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 20 Haziran 2012, 16:14 tarihinde Ankara, Eğitim, Flash Haberler, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Siyaset, Son Dakika, Yaşam, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde açılan şube müdürlüğü kadrosuna... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar