MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ - ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! - VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU -
Sosyal Medyayı Doğru Kullan

sosyal medyayi dogru kullanma

Sosyal Medyayı Doğru Kullan

Facebook ve benzeri sosyal paylaşım sitelerini kullanmak yaygın bir moda durumundadır. Bu tür siteleri hiç kullanmamayı tavsiye etmek mümkündür. Ancak bu tavsiye ile beklenen sonucu elde etmek bir hayli zordur.

Facebook ve benzeri paylaşım sitelerinin sınırsız ve denetimsiz kullanılmaları neticesinde birçok zararların oluştuğu bilinmektedir. O halde ne yapmak, oluşabilecek zararlardan nasıl korunmak lazım?

Bu konuda bir reçeteye sahip olman gerekir. Facebook kullanma reçetesinin belli başlı prensiplerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

1-Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla haberleşip anlamlı şeyler paylaşmak, ilk bakışta çok güzel gibi görünür. Ancak eğer bir insan her gün sırf bunları yapmak için saatler harcıyorsa, kuşkusuz ihmal ettiği daha önemli şeyler vardır. O halde sen, bu iş için günde yarım saatten fazla vakit harcama. Bu konuda kararlı ol. Unutma ki, gerçek hayat, sanal hayattan daha önemlidir. Gerçek olanı, sanal olan için feda etme.

2-Sosyal medyadaki arkadaş sayın sınırlı olsun. Tanımadığın kişileri arkadaş olarak ekleme. Asıl arkadaşlarımız, karşılıklı konuştuğumuz kişilerdir. Geçmişte yüz yüze konuştuğumuz, okul, dershane, yurt, askerlik gibi ortamlarda birlikte bulunduğumuz kişilerle ayrı kaldığımızda da arkadaşlığımız devam eder. Ama hayatta hiç karşılaşmadığımız kimselerle nasıl arkadaş olabiliriz? Nasıl dertleşiriz? Aynı frekanslarda bulunduğumuza nasıl güveniriz? Bu tür arkadaşlıklar, kendimizi avutmaktan başka bir anlam taşımaz. Bazen her gün görüştüğümüz, samimi olduğumuz arkadaşlar hakkında bile yanıldığımızın ortaya çıktığını bile bile hiç tanımadığımız sanal arkadaşlara nasıl güvenip samimi olabiliriz? Ancak paylaşımlarından yararlanacağın bazı yazar ve müspet grupları listene eklemen yerinde olur.

3-Bir sosyal paylaşım sitesinde sadece bir hesabın bulunsun. Değişik isimlerle başka hesaplar açma. Çok hesap, çok vakit demektir. Bir kişi olduğuna göre, niçin birkaç hesabın bulunsun? Bunu bir mantığı var mı? Yeni bir hesaba ihtiyacın olduğu söylenebilir mi? Elbette hayır. Bir ihtiyaç olmadığı halde teknik olarak mümkün olan her şeyi yapmak, insanı güvensiz kılar. Güvensiz olmak, insanı saygın olmaktan çıkarır. Sen, saygın olmayı tercih et.

4-Bir sosyal paylaşım sitesinde hesap açtığın zaman gerçek kimliğini kullan, mahlas kullanma. Hem gerçek hayatta hem de sanal hayatta gerçek kimliğinle görün. Gerçek kimliğin ne ise, o kimlikle tanıt kendini. Sana ait olmayan bir kimliğin arkasına gizlenip gereğinden fazla cesur, gereğinden fazla hicivci, gereğinden fazla komik olma. Nasıl olman gerekiyorsa öyle ol.

5-Hesabını ailenden gizleme. Şeffaf ol. Neler paylaştığını ve hangi paylaşımlardan etkilendiğini bilmek, herkesten çok ailenin hakkıdır. Bu dünyada senin iyiliğini en çok isteyenler annenle baban olduğuna göre, hesabını en başta açık tutacağın kişiler, onlar olmalıdır.

6-Ailenden ve öğretmenlerinden sosyal paylaşım sitesi hesabı bulunanlardan en az bir kısmını, arkadaş listene ekle. Bu, senin gizli kapaklı bir iş yapmadığın ve yapmayacağın anlamına gelir. Utanılacak şeyler yapmayan kişiler, yaptıklarını gizleme ihtiyacı duymazlar. Yaptıklarını gizleyenler ise, utanacak şeyler yapmasalar bile, bir takım yanlışlar yapıyorlarmış gibi bir algı uyandırırlar.

7-Sosyal medyada faydasız paylaşımlarda bulunma. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar, bir bakıma toplum içinde konuşmaya benzer. Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse ya faydalı söz söylesin veya sussun.” (Müslim, iman, 75.) O halde ya faydalı bir şey paylaş, ya da hiç paylaşma. Çünkü şu hadiste ifade edildiği gibi; “”Kendisini ilgilendirmeyen şeyleri terk etmesi, kişinin Müslümanlığının güzelliğindendir.” (Tirmizi, Zühd-11) Sen de Müslümanlığını güzelleştir.

8-Özel sayılabilecek fotoğraf ve bilgileri paylaşma. Sosyal paylaşım sitesinde paylaşılan bir şey özel olmaktan çıkar. Sana veya iki kişiye özel olanın özel kalmaya devam etmesi daha şıktır. Bu, hem insanın kendine, hem de bir özeli paylaştığı arkadaşına saygının gereğidir.

9-Sosyal paylaşım sitesindeki profil resmini sık sık değiştirme. Profil resmi tanınmak içindir. Fotoğrafın, seni tanıtacak özellikler taşıyorsa, görevini yapıyor demektir. Ayrıca paylaştığın diğer fotoğraflar, bir kusur işlerken veya ibadet ederken çekilen resimlerin olmasın. Çünkü kusur görüntüleri yanlış örnek olmaya, ibadet görüntüleri ise gösterişe yol açabilir. Yemek görüntüleri de gereksiz kaçar. Yemeğin görüntüsünü değil, yemeğin kendini paylaşmak gerekir.

10-Aldatılmışlığa dair şikâyetlerde bulunma. Sadece aldanan ve aldatan olmamak için gerekli tedbirleri al.

11-Moral bozucu melankolik söz ve şarkılar paylaşma. Senin moralini bozan şey, başkasının da moralini bozar. Ne kendi moralini boz, ne de başkasının moralini. Mutlu olmaya çalış. Seni mutsuz edecek söz ve ortamlardan uzak dur.

Yukarıda sayılan bu on bir kural, seni sosyal paylaşım sitelerinin zararlarından koruyacaktır.

Her türlü zarardan korunmak için kararlı ol.

Alıntı: Ali Bozkurt / Dinihaberler.com

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 17 Aralık 2015, 19:31 tarihinde Dünya, Flash Haberler, Genel, Gündem, Kadın aile, Manşet, Medya, Son Dakika, Teknoloji, Yaşam kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!

ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK!...

Video görüntüler için tıklayınız… ANAMI SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK! İstanbul’da... [Devamı]
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
Popüler Haberler


MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI Zİ...

MÜFTÜ ŞAHAN, KAYMAKAM YAKUTA’YI ZİYARET ETTİ Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan, beraberinde ilçe vaizi Nuri Dural ile birlikte Kaymakam... [Devamı]
Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar