VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI - VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN - ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU - KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI - VAKFIKEBİR’İN YENİ VAİZİ NURİ DURAL GÖREVİNE BAŞLADI -
TAŞLARIN DİLİ KUŞLARIN DİLİDİR


Abdullah GÜLAY / Eğitimci-Yazar
gulayabdul@hotmail.com

TAŞLARIN DİLİ KUŞLARIN DİLİDİR

            Kuşların güzelliği ile taşların sertliği birbirine tezat gibi görünse de aslında kuşların dili ile taşların dili aynıdır. Biraz daha genişletirsek görülecektir ki evrendeki bütün varlıklar aslında aynı dili kullanmakta, aynı gerçeği anlatmaktadırlar.

            Canlı ve cansız bütün varlıklar aynı kaynaktan gelmiş ve yine aynı kaynak tarafından desteklenmektedirler. Her inişin bir çıkışı olduğu gibi her gelişin bir de dönüşü vardır. Bu dönüş gelinen kaynağa doğrudur. Dolayısıyla farklı görünseler de bütün gizemli sırlar ve varlıkların faaliyetleri hep aynı gerçeğe işaret etmektedirler. Yöntem ve malzemeler farklı olsa da hedef aynıdır. Evren, mikro alemden makro aleme kök ayak, hiç şaşırmadan aynı sistematiğin bir parçası olarak görevlerini aksatmadan sürdürmekte; insanoğluna değişmez (=Hakk) gerçeği anlatmak için çaba sarf etmektedir. İnsan dışındaki bütün varlıklar kendi yaratılış fıtratlarına uygun olarak şaşırmadan, aksatmadan ve yılmadan görevlerini eksiksiz olarak yerine getirmektedirler. Bütün çabaları insana gerçeğin ne olduğunu anlatmaktır. Kullandıkları dil bazen kuş dili, bazen de taş dilidir.

           Bunun bir sonucu olarak insan kuşlardan aldığını taşlara yansıtmış; kara taşı bir mesaj taşı haline dönüştürmüştür. Ruhlarındaki inceliği, gönüllerindeki coşkuyu taşlar aracılığı ile gelecek kuşaklara, yani bu günlere ulaştırmışlardır. Mağara duvarlarındaki figürler, Orhun Kitabeleri üzerindeki yazıtlar, çeşmelerdeki nakışlar, köprülerdeki kemer oymaları, köşklerin ve sarayların duvarlarındaki desenler bunun birer kanıtıdır. Yani taşlar taş olmaktan çok, insanların duygularının ve güzellik değerlerinin tercümanı olmuştur.

          Bu nedenle taş deyip de geçmemek gerekir. Taş vardır yosunlanmış, taş vardır dalgalarla yıkanmış, taş vardır kırılmış parçalanmış… Taş vardır kuyumcuda satılmış, taş vardır minarede asılmış, taş vardır yüzüklere takılmış…

          Taş vardır baş yarmış!  Taş vardır kalp yakmış! Taş vardır  tarih okumuş; Mısır’da pramit,  Efes’te harabe, Roma’da kule olmuş… Görmek için insanlar  turist olmuş, dağlar aşmış…

         Kalp vardır  taş olmuş, adına  “taş kalpli”  takılmış!  Bazı kalpler taş bile olamamış ki… Gerçeği anlayamamış!

         Şehirde kuş ancak kafeslerdedir. Özgürlüğü yoktur. O hayatın özeti gibi… Bu nedenle  onlara taşı ve kuşu anlatmak biraz zor olacak. Bahar ve yaz aylarında sabahın seherinde güneşin karanlığı yırtarak parçaladığı saatlerde, yeşillikler içinde   dışarı çıkarak kuş seslerini dinlemek,  bir yandan da o görsel seramoniyi seyretmek, baktığını görebilene, kulaklarının duyduğunu  hissedebilene açık bir mektup, eşsiz bir manzumedir.  Bu mektup,  kuşların dili ile taşların dili arasındaki benzerliği anlatan bir mektuptur…

        Taş kalpli olmamak için bu mektubu iyi okumak, duygularını hissetmek, verdiği mesajı içselleştirmek gerekir… Seher vakti güneşin doğuşunu seyredelim, kuşları dinleyelim; beğenmezsek tekrar yatarız ve insan dışında herkes uyanıkken uyumaya devam ederiz. Ama biraz tuhaf olmaz mı? Öyle ya akıl ve irade sahibi olan insan uykuda, insan dışındaki bütün  varlıklar uyanık! Üstelik onlar sorumlu değil, sadece insan sorumlu… Sizce de bir tuhaflık yok mu?

           Taş kalpli olmamak için seher vakti kuş seslerini dinlemekten kendimizi mahrum bırakmayalım. Kuşların dilinden anlamayan taşların dilinden anlayamaz.

***Tüm Yazıları İçin Tıklayınız***

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Temmuz 2012, 17:42 tarihinde Eğitim, Flash Haberler, Genel, Küçük Manşetler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika, Yaşam, Yazar 3, Yerel Haber kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Benzer Haberler
VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE ...

VAKFIKEBİR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ŞUBE MÜDÜRÜ ATANDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğü‘nde... [Devamı]
VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VA...

VAKFIKEBİR’DEN, TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NA 171 HİSSE KURBAN Vakfıkebir İlçe Müftüsü... [Devamı]
ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU...

İMAM HATİP GÖKHAN KAYHAN’IN ANİ VEFATI SEVENLERİNİ YASA BOĞDU Vakfıkebir İlçe Müftülüğü... [Devamı]
KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANE...

KAYMAKAM YAKUTA’DAN TÜRKİYE DİYANET VAKFINA İKİ HİSSE KURBAN BAĞIŞI Vakfıkebir Kaymakamı... [Devamı]
BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDI...

BÖLGE YATILI KIZ KUR’AN KURSU GURURLANDIRDI Vakfıkebir İlçe Müftülüğüne bağlı Bölge Yatılı... [Devamı]
MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPL...

MÜFTÜ ŞAHAN, DİN GÖREVLİLERİYLE İLK TOPLANTISINI YAPTI Vakfıkebir İlçe Müftüsü Recep Şahan,... [Devamı]
AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KE...

AZİZ ŞEHİTLERİMİZ İÇİN KUR’AN-I KERİM OKUNDU VE DUÂLAR EDİLDİ Vakfıkebir İlçesinde,... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Haber Kalitemiz ve Yeniliklerimiz Sizce Nasıl ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Yazarlarımız
Yorumlar